Сите новости во macOS Mojave

Во последниве недели, многу се шпекулираше за тоа која би била природната поставка што би го дала своето име на следната верзија на macOS. Конечно, пустината Мохаве беше таа што ја однесе мачката во водата, со што се потврди истекувањето што се случило неколку дена пред тоа.

Оваа нова верзија на macOS, која не е компатибилна со истите модели на Mac кои минатата година добија macOS High Sierra, ни ја нуди како главна новина темната тема, тема што е одговорна за претворање на сите апликации на нашиот компјутер во темно сива, идеална функција за сите оние корисници кои работат при слаба амбиентална светлина пред Mac.Но, тоа не е единствената новина. Подолу ви ги покажуваме сите што има ново во macOS Mojave.

Темен режим и динамична работна површина

Темниот режим, кој патем сè уште нема да достигне iOS 12, Тоа ќе ни овозможи да користиме затемнета шема на бои, така што корисниците треба да се фокусираат само на она што е важно, оставајќи го корисничкиот интерфејс во позадина. Сите природни апликации што се достапни во macOS Mojave се прилагодени на овој нов режим, така што ќе мора да бидат апликации од трети лица кои се одговорни за прилагодување на нивните соодветни апликации.

Динамичната работна површина, е нова функција автоматски ќе се грижи промена на сликата на работната површина заснована на време од денот во која се наоѓаме, функција што веќе ја имавме на располагање преку апликации од трети страни достапни во продавницата за апликации Mac.

Нема повеќе неред на бирото

Функцијата Купишта ќе се грижи наредете го секој документ што го имаме на нашата работна маса според неговото проширување. На овој начин, при активирање на оваа опција, сите икони ќе бидат поставени на десната страна на екранот наредени со продолжување. Со кликнување на секоја од купиштата, сите слики, датотеки, видеа, фотографии ... ќе бидат прикажани независно во минијатура, така што ќе можеме да го избереме оној со кој сакаме да работиме во тој момент.

Панелот за преглед на датотека ни го покажува и метаподатоци за сликаНа овој начин, нема да бидеме принудени да прибегнуваме кон апликации од трети страни или да ја отвориме апликацијата преку апликацијата Фотографии. Брзиот преглед исто така ни овозможува брзо и лесно да ги заштитиме нашите документи во PDF формат, да ги потпишеме преку потписот што го зачувавме во апликацијата, извршете прилагодени дејства со Автомат...

Нови апликации: Вести, акции, гласовни белешки и дома

На неразбирлив начин, Apple не ни понуди, до сега, природно апликација за да можеме да снимаме гласовни белешки на нашиот Mac, што нè принудија да прибегнеме кон продавницата за апликации Mac. Апликацијата Stocks исто така не беше достапна во целост, туку само во форма на виџет. Но, двете големи додатоци на macOS Mojave се апликацијата Новости (ако живеете во една од ретките земји каде што е достапна) и апликацијата Дома.

Благодарение на апликацијата Home, од нашиот Mac ќе можеме да управуваме со целата автоматизација на нашиот дом или работен центар без да го користите нашиот iPhone или iPad. Корисничкиот интерфејс на апликацијата Home е практично ист како оној што се наоѓа во верзијата Mac, па доколку ја користите, нема да ви биде многу тешко да се запознаете со неа.

FaceTime со до 32 лица

Групните видео повици FaceTime исто така доаѓаат во macOS Mojave што ќе ни овозможи да остваруваме видео повици со до 32 различни соговорници, лицето кое зборува во тој момент секогаш се прикажува во поголема големина, додека во долниот дел се прикажани сите луѓе кои се дел од повикот.

Нова продавница за апликации за Mac

Ако една година по слетувањето на iOS 11, не сте завршиле со добивањето на новата App Store, имаме лоши вести, бидејќи Apple го спроведе истиот дизајн на iOS во Mac App Store, апликација која добива редизајн со нов изглед и многу уредничка содржина што ќе ни овозможи да ја најдеме најсоодветната апликација за нашите потреби.

Од нејзиното лансирање во 2011 година, апликацијата не доби никаква естетска или функционална модификација, и покрај тоа што стана главен извор на безбедна содржина за преземање на нашиот Mac. И покрај тоа, многу програмери избраа да ја напуштат со цел да ги искористат предностите на некои од ограничувањата што Apple ги нуди на оваа заедница, некои ограничувања што би можеле да ги видиме на конференцијата за отворање на WWCC 2018 сè уште постојат.

Приватност и безбедност

Apple продолжува со својата посветеност да ја заштитува приватноста на своите корисници што е можно повеќе. Со следната верзија на macOS, Safari ќе ги прошири функциите што спречуваат корисниците да бидат следени од веб-страниците што ги посетуваат, спречувајќи додатоци и копчиња Like and Share следете ги корисниците доколку имате дозвола.

Со кликнување на кое било од овие копчиња, Safari ќе ни покаже табела со информациите што оваа веб-страница ќе ги добие од нас. Исто така, ќе нè информира дали на мрежата во која се наоѓаме, треба пристап до нашата веб-камера или микрофон, како и апликациите што ги инсталираме, следејќи ги функционален систем многу сличен на оној што можеме да го најдеме во iOS

Други интересни карактеристики

Со следната верзија на macOS, Apple го имплементира системот за управување со снимање на iOS 11, така што кога правиме скриншот, ќе можеме веднаш да го уредиме без да мора да го отвораме веднаш потоа. Исто така, ни овозможува снимајте видео записи на дел од екранот.

Благодарение на функцијата „Континуитет“, ќе можеме веднаш да го користиме вашиот iPhone како скенер доколку се пронајдеме како креираме документ што ви треба фотографија или документ што треба да го вклучиме.

Safari автоматски создава, пополнува и зачувува силни лозинки кога корисниците креираат сметка преку Интернет и ќе нè предупреди кога ќе користиме повторени лозинки или многу слично во другите веб-услуги, нешто што 99% од корисниците го прават.

Достапност на MacOS Mojave

Веднаш штом ќе заврши завршувањето на презентацијата, Apple ја објави првата бета верзија на macOS Mojave, иако во моментот е достапна само за програмерите, па ако имате намера да ја испробате оваа нова верзија и не сте дел од заедницата за програмери, ќе мора да почекате неколку недели, веројатно до крајот на овој месец, кога и „Епл“ ја објави првата бета верзија на iOS 12 за корисниците кои се дел од јавната бета програма.

Компјутери компатибилни со MacOS Mojave

За разлика од другите години, Apple го намали бројот на модели на Mac кои се компатибилни со оваа нова верзија на macOS, оставајќи ги настрана сите компјутери што се појавија на пазарот пред 2012 година, огромното мнозинство, освен Mac Pro. Ви ги покажуваме сите Mac компатибилни со macOS Mojave:

 • Mac Pro доцна 2013 година (со исклучок на некои модели од средината на 2010 година и од средината на 2012 година)
 • Mac mini Доцна 2012 или подоцна
 • iMac доцна 2012 или подоцна
 • iMac Pro
 • MacBooks од почетокот на 2015 година или повисоко
 • MacBook Airs од средината на 2012 година или повисоко
 • MacBook Pro од средината на 2012 година или повисоко

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.