Сите номинирани за Оскарите 2016 година

Оскари

Пред неколку часа Холивудската академија само објави во јавноста имињата на номинираните за Оскарите. Ако малку ги следевме Златните глобуси, увертира на Оскарите, можеме да видиме колку од номинираните се совпаѓаат во истите категории, така што оние кои сакаат да се обложат, ќе мораат да ги погледнат добитниците на Златните глобуси дека биле доставени пред неколку дена.

На 28 февруари ќе бидат доделени Оскарите што одговараат на 88-то издание, што ќе се одржи во Академијата Театар Самуел Голдвин лоциран во Беверли Хилс. The Revenant со дванаесет номинации заедно со Mad Max: Fury Road со десет номинации, се филмови со најмногу опции за освојување на најпрестижните награди од овие награди.

Најдобар филм

Големиот краток - Големиот облог

Мост на шпиони - Мостот на шпиони

Бруклин

Лудиот Макс: бес патот

на Марс - Марс

на Revenant - Преродениот

На соба - Собата

Центарот на вниманието

Најдобар режисер

Адам Мекеј - Големиот краток

Georgeорџ Милер - Лудиот Макс: бес патот

Алехандро Гонзалес Ињариту, Преродениот

Лени Абрахамсон - Собата

Том Мекарти - Центарот на вниманието

најдобар актер

Леонардо Дикаприо - Преродениот

Мајкл Фасбендер - Стив Џобс

Мет Дејмон - на Марс

Брајан Кренстон - Трамбо

Еди Редмајн - Ла чика данеса

Најдобра актерка

Ennенифер asonејсон Ли - Омраза Осум

Руни Мара - Керол

Рејчел Мекадамс - Центарот на вниманието

Алиша Викандер - Данскиот девојка

Кејт Винслет - Стив Џобс

Најдобра споредна машка улога

Кристијан бал - Големиот краток

Том Харди - Преродениот

Марк Руфало - Центарот на вниманието

Марк Рајланс - Мост на шпиони

Силвестер Сталоне - Верување

Најдобра споредна женска улога

Ennенифер asonејсон Ли - Омраза Осум

Руни Мара - Керол

Рејчел Мекадамс - Центарот на вниманието

Алиша Викандер - Данскиот девојка

Кејт Винслет - Стив Џобс

Најдобро оригинално сценарио

Мостот на шпиони

Екс машина

Обратно

Центарот на вниманието

Најдобро адаптирано сценарио

Големиот облог

Собата

Керол

Бруклин

Марс

Најдобар анимиран филм

Обратно

Момче во светот

Шон овците

Anomalisa

Кога Марни беше таму

Најдобар филм за странски јазик

Прегратка на змијата - Колумбија

Мустангот - Франција

Синот на Саул - Унгарија

Теб - Jordanордан

Војна - Данска

Најдобра саундтрак

Војна на вездите: Силата се буди

Мостот на шпиони

Sicario

Керол

Омразените осум

Најдобра монтажа на звук

Преродениот 

Лудиот Макс: бес патот

Војна на вездите: Силата се буди

Sicario

Марс

Подобра звучна мешавина

Војна на вездите: Силата се буди

Марс

Преродениот

Мостот на шпиони

Лудиот Макс: бес патот

Најдобар дизајн на производство

Лудиот Макс: бес патот

Ла чика данеса

Преродениот

Марс

Мостот на шпиони

Најдобра фотографија

Sicario

Преродениот

Лудиот Макс: бес патот

Керол

Омразените осум

Најдобра гардероба

Пепелашка

Ла чика данеса

Лудиот Макс: бес патот

Преродениот

Керол

Најдобар документарен филм

Картели земја

Погледот на тишината

Што се случи со Нина Симоне?

Зима во пламен: Украинската борба за слобода

Ејми (девојката зад името)

Најдобар документарен филм

Девојче во реката: цена на прошка

Тим на тело 12

Чао, надвор од линиите

Последен ден на слободата

Клод Ланзман: гледачи на Шоа

Најдобар краток филм

Аве Марија

Еден ден

Шок

Штутерер

Се ќе биде во ред

Најдобар анимиран краток

Снај

Светот на Tomorroy

Приказна за мечката, пролог

Космос

Најдобра монтажа

Лудиот Макс: бес патот

Војна на вездите: Силата се буди

Големиот облог

Преродениот

Центарот на вниманието

Најдобра шминка и фризура

Преродениот

Лудиот Макс: бес патот

Дедото кој скокнал од прозорецот и полетал

Најдобра песна

Заработени - 50 нијанси на сива боја

Манта Реј - Исчезнување на трки

Едноставна песна # 3 - Младина

Се додека не ти се случи - Ловиштето

Пишува на theидот - Спектер

Подобри визуелни ефекти

Лудиот Макс: бес патот

Преродениот

Војна на вездите: Силата се буди

Марс

Ex Machina


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.