Овие се сите нови карактеристики во Fedora Linux 25

Федора Линукс 25

Ако до релативно неодамна имаше малку вести што ни доаѓаа од екосистемот на Линукс, сега, исто како што оваа 2016 година е пред крај, се чини дека сите тимови одговорни за различните дистрибуции имаат што да соопштат. Овој пат сакам да разговарам со вас за Fedora 25, една од прогласените најдобри дистрибуции на Линукс што се создадени до денес и која штотуку е ажурирана со многу интересни нови одлики.

Како што беше случај во претходните верзии, дистрибуцијата е повторно достапна во три различни верзии, секоја наменета за специфичен вид публика. Благодарение на ова, наоѓаме, на пример, Работна станица на, можеби најпопуларниот бидејќи е наменет за основните корисници, додека, во позадина, верзиите Сервер Федора y Федора Атомик, вториот започна како замена за Cloud edition.

Сега е достапна верзија 25 од популарната дистрибуција на Linux.

Откако ќе ја изберете верзијата што најдобро одговара на вашите потреби, во зависност од тоа дали ќе ја користите како работна околина или сакате да поставите некаков вид сервер, кажете ви дека сите вклучуваат одредени нови карактеристики како што е вклучување на WAYLAND, протокол за графички сервер кој буквално го менува начинот на кој го искусувате системот за прозорци Linux и тесно соработува со околината на работната површина GNOME 3.22.

Во прилог на горенаведеното, можеби најзабележителната новина, споменувајќи го вклучувањето на кернелот 4.8 на Linux што носи подобрувања во стабилноста и ефикасноста, нови кодеци за звук mp3, софтвер за создавање бутабилен USB познат како Федора Медиа Писател или софтверскиот систем Flatpak. Како што тврдат одговорните за Fedora, оваа новина не подразбира целосен прекин во нормалното работење на оперативниот систем, иако дозволува значително подобрување на корисничкото искуство.

Повеќе информации: Fedora


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.