3 скриени трикови кои секој корисник на WhatsApp треба да ги знае

Познавањето на одредени трикови на WhatsApp ќе биде многу корисно за да го подобрите вашето искуство со користење на апликацијата.

Дали сте долгогодишен корисник на WhatsApp? Ако е така, можеби мислите дека знаете сè за оваа апликација за инстант пораки. Сепак, постојат некои скриени трикови на оваа апликација кои би можеле да ве изненадат.

Познавањето на одредени скриени трикови на WhatsApp може да биде многу корисно за да го подобрите вашето искуство со користење на апликацијата, што ќе ви овозможи да знаете и да користите функции кои инаку би можеле да останат незабележани.

Од друга страна, некои од овие трикови може да имаат импликации за вашата приватност и безбедност, и нивното познавање ќе ви помогне подобро да ги заштитите личните информации и онлајн комуникацијата, сè додека ги применувате во пракса.

Во оваа статија ви претставуваме три трикови кои секој корисник на WhatsApp треба да ги знае за да го извлече максимумот од оваа популарна апликација. Прочитајте и станете експерт на WhatsApp за кратко време!

Проверете го бројот на испратени и примени пораки

WhatsApp доаѓа со скриена функција за да се знае бројот на пораки што сте ги испратиле и примиле.

WhatsApp има скриена функција за да го знае бројот на пораки што сте ги испратиле и примиле низ годините. Со оваа алатка ќе можете да знаете како ја користите апликацијата и, во некои случаи, да се преземат чекори за да се намали неговата употреба.

За да го проверите бројот на испратени и примени пораки на WhatsApp, следете ги овие чекори:

 1. Отворете ја апликацијата WhatsApp на вашиот мобилен телефон.
 2. Притиснете ја иконата на „Поставување“ во долниот десен агол на екранот.
 3. На екранот со поставки, допрете „Складирање и податоци“.
 4. Во делот користење на мрежатаигра „Употреба на мрежа“.
 5. Ќе видите список на вашите разговори на WhatsApp и количината на податоци испратени и примени за секој разговор. Ќе го видите и вкупниот број на испратени и примени пораки.

На овој начин ќе можете да проверите колку пораки сте испратиле и примиле на WhatsApp, како во индивидуален разговор, така и во сите разговори воопшто.

Вообичаено е бројот на примени пораки да ги надминува испратените за групни разговори. Но, во некои случаи може да ве чека изненадување и да откриете дека сте вистински сериски текстописец.

Активирајте скриен режим во WhatsApp

Овој трик е многу корисен за оние кои не сакаат другите да знаат кога се онлајн.

Овој трик е многу корисен за оние кои ја ценат својата приватност и не сакаат другите да знаат кога се онлајн. Може да ви помогне и ако сакате да спречите несакани луѓе да контактираат со вас или ако сакате поголема контрола врз вашите интеракции во апликацијата.

Постојат четири начини да останете скриени во оваа апликација: исклучете го неодамнешното време на поврзување, исклучете ја потврдата за читање, сокријте ја сликата на профилот од луѓе кои не се во списокот со контакти и исклучете го звукот на разговорите. За да ги користите овие функции, инсталирајте ја најновата верзија на WhatsApp.

Оневозможи неодамнешно време за поврзување

За да го исклучите неодамнешното време на поврзување, отворете ја апликацијата и одете на „Поставки“ > „Приватност“ > "Последно виден" y "онлајн", откриени во делот од Сметка. На дното на страницата, ќе ја најдете новата опција Кој може да види кога сум онлајн.

Оневозможете го приемот за читање порака

Можете да ја оневозможите потврдата за читање во WhatsApp, што ќе ги спречи другите корисници да знаат дали нивните пораки се прочитани или не. За да го направите ова, отворете WhatsApp и одете на „Поставки“ > „Приватност". Потоа побарајте ја опцијата Проверки за читање и оневозможете го.

Сокриј ја сликата на профилот

Сокријте ја вашата фотографија на профилот од корисници кои не се во вашата листа со контакти. За да го направите ова, одете на „Поставки“ > „Приватност“. Следно, побарајте ги опциите времето на последниот пат y Профил слика и изберете „Моите контакти“. Така, само оние кои ве додале ќе можат да ги видат овие информации.

Исклучете го звукот на разговорите или групите

Можете исто така да го исклучите звукот на разговорите или групите за да избегнете да добивате известувања или да ја скриете активноста во одредени разговори. За да го направите ова, едноставно задржете го разговорот или групата што сакате да го исклучите, изберете ја опцијата „Исклучи звук" и изберете времетраење на тишината.

Направете сопствен аватар во WhatsApp

Исто така, аватарите се побезбеден начин за споделување слики од себе на интернет.

Оваа функција ќе ви се допадне ако сакате да имате различна слика на профилот од фотографијата на вашата сметка на WhatsApp. Дополнително, аватарите се побезбеден начин за споделување слики или претстави за себе онлајн.

Најновото ажурирање на WhatsApp ви овозможува да креирате аватар за метаверс и да го користите во апликацијата. Можете да изберете помеѓу 36 различни стилови на налепници за да ги споделите во вашите разговори.

Но, дали знаевте дека можете да го поставите и вашиот аватар како слика на профилот на WhatsApp? За да го направите тоа, едноставно одете на подесувања, Изберете „Аватар“ и креирајте го вашиот аватар следејќи ги чекорите наведени од апликацијата.

Откако ќе се креира аватарот, допрете на фотографијата на вашиот профил и изберете "Уредување" > "Уредување" и изберете „Користи аватар“. Сега можете да го користите вашиот аватар во кој било статус што го објавувате на WhatsApp, плус можете да го споделите со вашите пријатели и контакти.

Важно е да знаете како да ракувате со WhatsApp

Истражувањето на апликацијата од време на време може да ви помогне да знаете како да го извлечете максимумот од неа.

Познавањето на скриените трикови на WhatsApp може да направи голема разлика во вашето искуство со користење на апликацијата. Овие трикови можат да ви помогнат да го приспособите, да го направите поефикасен и да ве чуваат скриени кога ви треба..

Исто така, овие и други функции на WhatsApp постојано се ажурираат, така што корисникот се чувствува удобно во апликацијата и оди со конкуренцијата. Истражувањето на апликацијата од време на време може да ви помогне да знаете како да го извлечете максимумот од неа.

Затоа, не застанувајте и истражете ги сите новости што WhatsApp може да ви ги понуди. Пробајте ги овие трикови и откријте како тие можат да ја подобрат вашата секојдневна употреба на оваа алатка за комуникација!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.