Следете го напредокот на Коронавирусот ширум светот во реално време

За жал, не е сè секогаш добра вест, овој пат се случува опасна пандемија од Азија поради Коронавирусот. Сепак, мора да го искористиме фактот дека сме во ерата на телекомуникациите за да дозволиме брза и ефикасна дисперзија на информациите низ целиот свет. Благодарение на интернетот, можеме да научиме поефикасни методи за да избегнеме зарази и пред се да го следиме напредокот на Коронавирусот, непознат вирус кој веќе погодува повеќе од илјада луѓе. Откријте како можете да го следите напредокот на Wuhan Coronavirus во реално време со интерактивна мапа.

Што е коронавирус?

Од огромно значење е да знаеме со што се соочуваме за да ги оптимизираме ресурсите и да имаме шанса за преживување. Коронавирусот не е неговото соодветно име, сепак, бидејќи се соочуваме со нов вирус, за кој нема записи, се користи типологијата или медицинска варијанта со која е позната. Во основа, Коронавирусот е вид на вирус кој содржи РНК (Рибонуклеинска Киселина), која при инфицирање на неговиот носач завршува со интеграција на наведената РНК во клетките на носачот преку различни механизми.

Еднаш, таа ја трансформира таа РНК во ДНК и се интегрира во геномот на носачот. Тоа е моментот кога Коронавирусот ја искористи клетката домаќин неконтролирано да се реплицира и создава нови вирусни честички, оставајќи ја клетката што ја храни и постојано го множи својот опсег на дејство. Затоа, вообичаено е Коронавирусите постојано да мутираат, предизвикувајќи вирус различен од оригиналот, и тоа е причината што го прави опасна пандемија, бидејќи е можно создавањето на вакцини да заврши во скршени вреќи поради кон овие мутации постојана.

Мапа на коронавирус во реално време

Создадени се разни интерактивни мапи кои ни овозможуваат да го знаеме постојаниот напредок на Коронавирусот низ целиот свет. Како и да е, Овој вирус во моментов е доста контролиран во Кина, бидејќи таму се случиле 99% од случаите, да бидат заразени во други земји како што се САД или Франција занемарлива бројка, што засега не надминува просечно помеѓу пет и десет лица, сите од Вухан или кои имале директна врска со жителите на Вухан во последните неколку недели, затоа, епицентарот на пандемијата во моментов е прилично под контрола.

Оваа мапа постојано се ажурира и ни нуди прилично точни податоци како што се бројот на заразени, нивната моментална состојба, па дури и професиите на некои од овие заразени, бидејќи разликува здравствен персонал и граѓани. Сепак, тоа не е единствената верзија, имаме и друга интерактивна мапа, интегрирана со „Гугл мапс“ и која исто така ни покажува слики во реално време од сомнителни случаи на инфекција, потврдени случаи и предизвикани смртни случаи. Овие мапи денес имаат милиони хитови.

Која е причината за Вухан Коронавирусот?

Во моментот нема официјална и дефинитивна причина, сепак, бидејќи интернетот е лулка на теориите за фасцинација, првите хипотези сугерираат дека Вухан, кинески град со 11 милиони жители, е многу повеќе од обична област на азиските гигант. Вухан има важен индустриски парк каде се концентрирани најважните фармацевтски и биотехнолошки компании во земјата, поради оваа причина се појавуваат хипотези (не се потврдени) за негово можно создавање во лабораторија.

Како што рековме, овие хипотези не се ниту вистинити ниту потврдени, во моментот Кина не понуди официјална верзија во врска со ова, ниту се очекува, бидејќи досега овој вид на болест има своја причина да е во природа, бидејќи тие имаат не може да има повеќе мистерија од сезонскиот грип, и покрај нестабилноста на нејзините симптоми. Затоа, Ве покануваме да ги „земете со пинцети“ информациите и теориите за потеклото на коронавирусот за да не придонесете за масовна хистерија што ја зголемува нејзината реалност.

Како се борите против коронавирусот Вухан?

Во моментот Владата на Кина одлучи да ја ограничи трговијата со луѓе во градовите Вухан Хуангганг, ijиијанг, Ежуу, Кјанџијанг, Чиби и Ксијантао, воспоставување санитарни контроли на нивните граници и ограничување на јавниот превоз, што влијаеше повеќе од 20.000.000 XNUMX XNUMX луѓе. Меѓутоа, во моментот властите на земји како Шпанија или Соединетите Американски Држави не преземаат посебни мерки на претпазливост на нивните аеродроми над оние што се спроведуваат на стандардизиран начин со вообичаени безбедносни средства.

Во видеото на горниот дел се прикажани вистински слики од болница во ВуханПоради оваа причина, кинеската влада подготвува експресна изградба на две нови болници со повеќе од 1.200 легла за соочување со епидемијата. Во моментов нема потврдени случаи на коронавирус во Шпанија. Мора да имаме предвид дека вирусот главно ги погодува луѓето над 60-годишна возраст, бремени жени, деца и лица со хронични заболувања што може да ги влошат нивните симптоми (астматични, алергични ... итн.), Така што во моментот не сме во лицето на вирус со висока смртност, и покрај тоа, Министерството за надворешни работи подготви битка со препораки:

Се препорачува да се следат индикациите на кинеските власти, а особено:
- Заштитете се од студот, проветрете ги куќите и извршете соодветна лична хигиена.
- Избегнувајте што повеќе активности во преполни места
- Користете маска за лице во случај на посета на преполни места и болници, или во случај на контакт со болни луѓе или диви животни. Маските мора да бидат само за еднократна употреба.
- Покријте ги устата и носот со ткива при кивање
- Обрнете внимание на симптомите како што се треска или сува кашлица
- Избегнувајте контакт со птици
- Избегнувајте контакт со диви животни или фарми без да носите заштитна маска.
- Избегнувајте јадење месо и јајца кои не се целосно зготвени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.