Следното големо ажурирање на Виндоус 10 ќе има поддршка за слика-во-слика

Пред неколку месеци, Мајкрософт претстави некои од главните новини што ќе дојдат од следното ажурирање на Виндоус 10 наречено Ажурирање на креатори, ажурирање што ќе биде повеќе или помалку на ниво на Ажурирање на годишнината, првото поголемо ажурирање на Виндоус 10. Малку по малку, се филтрираат нови функции и одлики што ќе дојдат од раката на ова следно ажурирање, функциите и одликите што не беа споменати во презентацијата што ја направи Мајкрософт. Најновата протечена карактеристика тврди дека Виндоус 10 ќе понуди поддршка за лебдечката опција „слика во слика“, опција што е исто така достапна во екосистемот Mac од доаѓањето на macOS Сиера.

На овој начин ќе можеме да уживаме во нашите омилени видеа во која било апликација и каде било на екранот, преку лебдечки прозорец, додека креираме документ, го проверуваме нашиот профил на Фејсбук, е-поштата ... Во моментов само Skype ја нуди оваа можност за неколку верзии, но Microsoft виде како овој нов начин за дозволување репродукција во голема мера ја олеснуваме интеракцијата со оперативниот систем и ја подобруваме нашата продуктивност (не е поврзана со логично работење).

Во моментов во Само видео-снимките на MacOS Сиера ја поддржуваат оваа функција на YouTube, затоа функцијата е малку искривена и бесмислена. Мајкрософт има намера, барем првично, да дозволи секоја апликација што е претходно компатибилна со оваа функција, да пушта видеа во лебдечки прозорец, ставајќи ги на сите работни површини што сме ги отвориле во тој момент.

Друга карактеристика што ќе дојде од ажурирањето на Creators Update се нарекува Dynamic Lock, функција што Тоа ќе ни овозможи да го блокираме нашиот компјутер кога открива дека се оддалечуваме со нашиот паметен телефон или таблет, имплицирајќи дека ќе го оставиме нашиот компјутер без надзор, така што ќе го блокира пристапот сè додека повторно не се најдеме во неговиот опсег. Оваа функција ќе користи блутут за да открие наше присуство и практично истото што ни го нудеше апликацијата Feeze пред години за Windows XP и Windows Vista.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.