Сними слики од екранот со Преглед за Mac и други трикови [Совет]

На површината на истиот, стандардниот прегледувач на слики на Mac изгледа просечно. Секако, ви овозможува да ги прегледувате вашите слики и навистина е единствениот природен дисплеј Mac со алатката, но се чини дека не е богат со одлики како што треба. Ова е можеби причината зошто често се наоѓаат голем број алатки за снимање екран за Mac, но Преглед  тоа всушност може да стори повеќе. Овој мал трик не само што ви покажува како да направите снимање на целиот екран со време одложено преку Преглед, туку и како да ја промените големината на екранот и избраната област пропорционално по која било оска или оска на x и како да се движите областа за избор на различен дел од екранот.

Функција за снимање екран и времено одложување Преглед на Mac Помалку е познато, бидејќи нема брзи кратенки за тоа како што се за снимање слики од екранот, или други природни режими на снимање на екранот.

Време на одложување на екранот

За да направите слика од екранот и во одложено време, Прегледот мора да биде активен. Одете во Датотека> Фотографирање на екранот> Целиот екран. Мал тајмер ќе се појави во центарот на екранот, што ви дава околу 10 секунди за да го организирате екранот на начинот на кој сакате да го снимите. Снимката на екранот е зачувана на ист начин како што се сите други.

Пропорционално изменете ја големината на областа за избор

Хит Команда + Shift + 4 и поместете ја меѓупречникот за да ја обележите областа што сакате да ја фатите и не пуштајте го копчето на глувчето. Додека го држите притиснато, копчето за опција и сега (додека ги држите и копчето Опција и копчето на глувчето), поместете го глувчето внатре или надвор. Откако ќе бидете задоволни со големината, ослободете го копчето на глувчето и копчето Опција што ги држите, и вашиот екран и тој ќе биде зачуван.

Променете ја големината на областа за избор долж оската

Хит на Команда + Shift + 4 и повлечете ја крстот. Како и порано, не треба да го пуштаме копчето на глувчето сè додека не заврши со големината на сликата и не сака да заштеди сам. Држете го копчето Shift и движете се лево или десно. Прегледот ја менува големината само по една оска истовремено. Ако не сакате да ја менувате големината лево / десно, т.е. по должината на поместувањето на x-оската, ослободете и притиснете уште еднаш и повлечете го глувчето нагоре или надолу за да ја смените големината по должината на оската. Откако избраната област изгледа како што сакате, ослободете го копчето Shift и копчето на глувчето.

Преместете ја областа за избор на кој било дел од екранот

Користејќи кратенки Command + Shift + 4, оцртајте ја областа што сакате да ја снимите. Додека го држите копчето на глувчето, притиснете ја тастерот space (и држете го притиснато), поместете го глувчето и изборот ќе се помести со него. Кога ја ослободувате лентата за празно место, движењата на глувчето повторно ја менуваат големината на областа за избор. Додека се притисне лентата за празно место, полето за снимање може да се помести наоколу.

Ова не треба да се меша со начинот на фаќање прозорец на апликација или ставка од работната површина. Командата Shift + 4 проследена со празно место мора да се притисне пред да се опише област. Преместувањето на областа за избор се врши со притискање на празно место откако ќе се избере областа.

Извор - Совети за додатоци

Повеќе информации - (Талпик, вклучување на аудио записи во споделените слики за Android и iOS)


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.