Снимки на екранот со ShareX на облакот и на компјутерот

ShareX

Во претходниот напис ја споменавме можноста за снимајте слики со природна алатка за Windows 7, исто како под името Cutouts Интересни функции беа понудени да се користат кога се обидуваме да ја доловиме специфичната област на она што го восхитувавме на работната површина на нашиот компјутер. Одлична алтернатива на оваа алатка може да биде снимање слики од екранот со ShareX.

И споменавме дека тоа е одлична алтернатива од тогаш Snipping е апликација што е достапна само во Виндоус 7 и повисоки оперативни системи (Windows 8, Windows 8.1); Поради оваа причина, оние кои сè уште имаат Windows XP нема да имаат можност да работат со Snipping бидејќи алатката не е достапна за овие верзии на оперативни системи. Во тој момент треба да ја земеме предвид оваа друга апликација, што е можеби една од најдобрите предности при правење слики од екранот ShareX бидејќи алатката, таа е со отворен извор.

Специјални карактеристики за снимање слики на екранот со ShareX

Бидете во можност да фотографирате слики од екранот со ShareX претставува целосно ново, подобрено и пооптимално искуство во споредба со она што би можеле да го правиме со Cutouts; На пример, во второто постојат начини да се направат персонализирани фаќања (со ласо, правоаголни или целосни прозорци), нешто што ShareX Радикално е подобрен, бидејќи таму ќе најдеме фаќања во сите дизајни, форми и вкусови што треба да ги спроведе корисникот, како на пример:

 • Фаќања во форма на дијамант.
 • Тријаголник.
 • Правоаголна.
 • Лента
 • Цел екран.
 • Селективни прозорци и многу други опции.

ShareX 02

Најдоброто од сè се наоѓа во дополнителна опција кога фотографирате слики на екранот со ShareX, бидејќи постои можност за нивно мерење на времето; На пример, можеме да програмираме време од 30 секунди, така што снимањето ќе се изврши автоматски без наша интервенција, корисникот треба претходно да ја дефинира областа што е од интерес, така што снимањето да се прави само во тој дел од екранот.

ShareX 01

Хостирање на слики од екранот со ShareX во облакот

сите слики на екранот со ShareX Тие можат да бидат зачувани на која било локација на компјутерот, поради што е потребно да се активира соодветното поле, така што алатката ќе го праша корисникот на местото каде што тие сакаат да бидат зачувани овие фаќања, нешто што мора да биде конфигурирано според сликата што предлагаме уште малку подолу.

ShareX 03

Но, тоа не е единствената предност, бидејќи корисникот може да избере да ги зачува овие слики на екранот со ShareX во одреден простор во облакот, има голем број услуги кои денес се најчесто користени од многу луѓе. После снимањето и секоја дополнителна обработка што е посакувана на сликата, корисникот може да ја постави на преферираната услуга, добивање URL-адреса што подоцна ќе се користи за споделување со вашите контакти и пријатели.

Во прилог на ова, со мала опција може да се работи директно за да се споделат овие слики на екранот со ShareX на профил на Твитер. ShareX Не само што ќе ни помогне да ги спроведеме овие фаќања на персонализиран начин како што споменавме во статијата, туку покрај ова, може да се извршат и неколку дополнителни процеси. На пример, можете поставете водени жигови и во форма на текст и со слика што ќе избереме, нешто што ќе ни служи неизмерно за да спречиме некој да го земе од мрежата и да го користи без наша дозвола.

Заклучок за предностите на слики на екранот со ShareX Над Cutouts, би можеле да кажеме дека првиот може да се изврши во кој било оперативен систем на Microsoft, кој има многу повеќе функции за извршување на исечоци на персонализиран начин, можност за поставување на водени жигови, автоматско снимање по временски периоди и секако, употреба на облаци (и социјални мрежи) за споделување на ова снимање со кого сакаме.

Повеќе информации - Преглед: Дали ја познавате алатката Snipping во Windows 7?

Преземи - ShareX


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.