Case IH ни го покажува својот импресивен автономен трактор

Случај IH

Малку по малку автономното возење ги достигнува сите сектори на пазарот и, како што се очекуваше, светот на земјоделството, можеби еден од најидеалните во принцип, немаше да остане без креации како оваа што сакам да ви ја претставам денес, привлечен автономен трактор создаден од компанијата Случај IH чии вештини и се презентираат на јавноста во рамките на настанот Шоу на напредок на фармата што се одржува во градот Бун, Ива (Соединетите држави).

Според податоците објавени од Case IH, она што го имате на екранот е она што тие самите го крстија како 'Автономно концептно возило'или ACV, импресивен роботски трактор што може да биде управувано од далечина со помош на таблет компјутер. Како што можете да видите, естетски се разликува од конвенционалниот модел во детали како на пр отстранување на кабината на возачот Бидејќи е заменет со комплексен систем составен од радари, GPS, камери и сензори способни да детектираат пречки.

Case IH ACV, импресивен автономен трактор контролиран од таблет компјутер

Што се однесува до автономната функција на овој чуден трактор, очигледно и од таблет компјутерот за кој претходно зборувавме, секој корисник може дефинирајте правци и задачи за распоред во одредени периоди што ќе го направат тракторот способен да работи целосно автономно и дење и ноќе. Во прилог на закажување задачи, една личност може контролирајте повеќе трактори y ја знаат локацијата во секое време на која било единица. Постои и апликација за паметни телефони преку кои можете да го следите само статусот на закажаните задачи.

Механички овој astвер е опремен со А. 420 коњи што ви овозможува да постигнете максимална брзина од 50 км / ч. И покрај придобивките што може да ги понуди возило од овој тип и карактеристики, во моментот што се обидуваат неговите креатори притисок за регулирање што овозможува да се управува со ваков вид трактори бидејќи, во моментот, немањето возач го оневозможува неговото циркулирање на јавните патишта, прашање за кое, сепак, ќе треба долго време за да се легализира.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.