Сметка на Виндоус 8 со минимални контроли во неколку чекори

СМЕТКА НА КОРИСНИК

Никој не е свесен дека денес, во многу домови и работни места, и компјутерите Mac и PC се користат од повеќе корисници истовремено. Секој од овие корисници може да има ограничувања во системот на Тимот, но може да биде случај да сакате да имате корисничка сметка со минимални контроли што го прави корисникот поконтролиран во рамките на системот.

Сепак, тоа е во домовите каде што сме најмногу заинтересирани да создадеме ваков вид на многу ограничени сметки за да можеме да се грижиме за тоа што можат да прават нашите деца. Контролирајте ги апликациите каде што можат да влезат, веб-страниците што можат да ги посетат. Сепак, за еден или повеќе возрасни корисници ќе имаме сметки со „администраторски“ права, што значи дека тие можат да додаваат и отстрануваат апликации итн.

Кога додаваме нов корисник на Windows 8 можеме да одлучиме кои привилегии ќе ги доделиме. Опциите вклучуваат можност за преземање и инсталирање апликации, тип на најмалку привилегии, содржина до која може да се пристапи на Интернет, игри што може да се играат итн. Затоа, подолу, ќе ви покажеме како да креирате сметка со минимални привилегии, така што најмладите членови на семејството ќе можат да се забавуваат без да наидуваат на работи што не треба. Чекорите што треба да ги следиме за да создадеме ваков вид сметка се објаснети подолу. Зафатете се за работа и истовремено го читате ова упатство, продолжете и создадете примерок:

1. Отворете ја контролната табла

Како прво, она што ќе направиме е да го поставиме курсорот над горниот десен агол и да се лизнеме надолу за да ја отвориме лентата со алатки. уроци. Ние кликнуваме на "Поставки" и "Контролен панел". Запомнете дека постои алтернатива за да дојдете до истите опции, а тоа е со притискање на „Виндоус + I“ и потоа избор на „Контролен панел“.

2. Кориснички сметки

Следно, кликнете на „Кориснички сметки и заштита на децата“ и ќе стигнеме до главниот екран каде што можеме да креираме и управуваме со корисничките сметки што ќе се користат во системот. Секој корисник може да има своја сметка на компјутер со свои ограничувања за секој според нивните потреби.

3. Додадете нов корисник

Кликнете на „Управувајте со друга сметка“ и ќе пристигнеме на екранот каде што можеме да создадеме нов корисник за нашиот компјутер или да ја смениме конфигурацијата на постоечка сметка на компјутерот, ако она што го сакаме е за еден од корисниците што веќе постоеле да изгуби права кога го користи истиот.

4. Изберете го корисникот

Под списокот на постојни корисници, ќе го видиме записот "Додај нов корисник." Ние кликнуваме на него, а потоа на знакот "+" веднаш до „Додај корисник“. Сега можеме да ги напишеме деталите што ќе ја конфигурираат сметката што ја создаваме.

5. Додадете детали за корисникот

Ако не сакаме корисникот да може да презема апликации, ние ќе избереме „Пријавете се без сметка на Microsoft“ на дното. Ова може да биде добро за најмладите, бидејќи тие се оние кои имаат поголема веројатност да прифатат каква било порака што се појавува во прелистувачот, за која сите знаеме дека ќе доведе до инсталирање на несакани ленти или некоја скриена програма кога корисникот собира информации во позадина. Мајкрософт го нарекува тоа "Локална сметка".

6. Прекинете го корисникот

За да го завршиме процесот, му доделуваме лозинка на корисникот на следниот екран. Ако станува збор за детска сметка, можеби ќе сакаме да активираме заштита на децата. Назад во контролната табла, можеме да ги смениме името, лозинката итн.

Сега, можете да имате компјутер во вашиот дом, без да мора да мерите што инсталираат другите корисници или каде влегува вашето дете кога ќе го оставите сам.

Повеќе информации - Упатство: Креирајте копче за исклучување или рестартирање во Windows 8


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.