Како да снимате екран на вашиот компјутер Windows 10

Слика на снимање на екранот на Виндоус 10

Можеби снимајте го екранот на нашиот сопствен компјутер Не е една од најчестите работи што ги правиме секојдневно, но вистина е дека можеби во многу специфични прилики треба да ја спроведеме оваа акција. Покрај тоа, постои мала група на луѓе, како што се компјутерски научници, одговорни за создавање упатства или гејмери, кои треба да прибегнуваат кон оваа опција во секое време.

Ако досега сте доживеале желба да најдете формули за снимање на екранот на вашиот Windows 10 компјутер, можете да се опуштите, а тоа е дека повеќе нема да мора да барате повеќе. Во оваа статија ќе ви објасниме на едноставен и јасен начин како да снимате екран во Windows 10, нешто што може да се спроведе благодарение на новата природна апликација «Game Bar». Исто така, ако сè уште не користите WIndows 10, не грижете се, бидејќи, исто така, ќе објасниме како да го снимите екранот на вашиот компјутер, користејќи алатки од трети страни.

Како да снимате екран во Windows 10?

Со доаѓањето на Виндоус 10, најновата верзија на популарниот оперативен систем на Мајкрософт, многу работи се променија во споредба со другите Виндоус. Една од нив е можноста за снимање на екранот на нашиот компјутер директно, и без да мора да прибегнуваме кон трети лица, кои во повеќето случаи ни создаваа проблеми речиси постојано.

Наведен главно за гејмерите, кои ги снимаат своите игри и подоцна ги објавуваат на YooTube, оние од Редмонд ги развија таканаречената Game Bar што ни овозможува да го снимаме екранот на нашиот компјутер со Windows 10. Важно е да се спомене последното бидејќи оваа лента работи само со најновата верзија на оперативниот систем на Microsoft.

За да пристапите до лентата за игри, само притиснете ја комбинацијата на копчиња „Виндоус“ + „Г“. Тогаш тие ќе не прашаат дали сакаме да ја отвориме лентата за игри и ако одговориме потврдно, можеме да започнеме да ја користиме.

Слика на лентата за игри Виндоус 10

Изгледот на лентата, што може да се скрие во секое време, е ова;

Слика на лентата за игри Виндоус 10

Постојат и други кратенки што можете да ги користите ако не сакате да ја користите оваа лента. Со 'Windows' + 'Alt +' R 'можете да го започнете снимањето видео, што ќе биде зачувано во вашата папка за снимања во формат MP4. Ако сакате да ги измените поставките, можете да отидете во апликацијата Windows 10 на вашиот Xbox и да го изберете квалитетот на видеото, кратенките, меѓу другите.

Се подразбира дека опциите и функционалностите на оваа лента се целосно конфигурирани од запчаникот. Откако ќе влезете во подменито, ќе се појават следниве опции што можете да ги конфигурирате во секое време по ваш вкус.

Слика на поставките за лентата за игри

Несомнено, Windows 10 „Game Bar“ што ни овозможува да правиме снимки на екранот се издвојува по својата огромна едноставност, иако ако сакаме да направиме висококвалитетно видео со важно уредување, мора да користиме и други видови алатки.

Алатки за снимање екран на Виндоус 10

Снимањето на екранот на Виндоус 10 како што веќе видовме не е нешто комплицирано и дека секој може да го направи лесно во секое време, само со притискање на комбинација на копчиња. Може да се случи сè уште да ја немате најновата верзија на оперативниот систем од компанијата со седиште во Редмонд, па затоа ќе мора да прибегнете кон други програми за да можете да го снимате екранот на вашиот компјутер. Без сомнение, наједноставно би било да скокнете на Виндоус 10, но можеби не можете или не сакате, па затоа ќе ви покажеме други програми. Ако веќе го имате новиот Виндоус, можеби некои од нив може да ве интересираат бидејќи тие не само што го снимаат екранот на вашиот компјутер, туку во секоја куќа ви служат да ги уредувате видеата и да ги оставите како вистински професионалец.

Тука ви прикажуваме некои од програмите што можете да ги користите за снимање на екранот во Windows 10 или во други оперативни системи со заптивка на Microsoft;

Активен презентер

Активна слика за презентер

Активен презентер Тоа е друга од тие алатки, достапни за преземање, што ни помага да го снимаме екранот, но истовремено ни овозможува да ги раскажуваме видеата, да ставаме гласови, да уредуваме, да додаваме графика, коментари и многу други работи што ќе оставете го нашето видео многу близу до совршенството.

Лентата за игри Виндоус 10 е повеќе од интересна и можете да извлечете многу од тоа, но ако сакате да израмните нагоре, ви требаат други видови алатки, не само за снимање на екранот, туку и за создавање и уредување видеа што изгледаат како да ги направил професионалец.

Уредувач на видео на Wondershare Filmora

Слика на програмата Филмора

Благодарение на оваа алатка ќе можеме да го снимаме екранот не само во Windows 10, туку и во Windows 7 или Windows 8. Неговата голема популарност главно се должи на огромната леснотија на користење и различните функционалности што ги има и што ни овозможуваат да ги уредуваме нашите видеа како вистински професионалец.

Снимањето на екранот со Wondershare Filmora Video Editor е навистина лесно бидејќи ќе биде доволно да се отвори програмата и да се избере Целосно режим за да се започне проектот. Тогаш ќе биде доволно да се избере опцијата „Сними го екранот на компјутер“ што е веднаш под опцијата „Сними“.

Џинг

Слика на програмата ingинг

Во мрежата на мрежи има многу бесплатни програми кои ни овозможуваат да направиме снимање на екранот на нашиот компјутер, но скоро Со целосна безбедност, можеме да ви кажеме дека колку и да изгледате, нема да најдете ниту една од карактеристиките на ingинг. Неговите квалитети вклучуваат едноставност, можност за снимање слики од екранот и создавање видео со нив или можност за користење кратенки на тастатурата на Виндоус за работа со оваа програма без да се користи глувчето.

Дали успеавте да го снимите екранот на вашиот компјутер за вашите видеа без премногу проблеми?. Кажете ни за вашето искуство во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку една од социјалните мрежи во кои сме присутни. Исто така, кажете ни дали ја користите мајчината апликација за Windows 10 за ова или ако претпочитате други видови апликации од трети страни, како што се оние што ви ги прикажавме во оваа статија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Микел dijo

    Tryе пробам алтернатива на Виндоус 10 затоа што се обидов да направам туторијал за Фотошоп и тој сними сè освен контекстните менија, не знам зошто.

бул (точно)