Собираме платен список во биткоин? Во Јапонија тоа е можно

Биткоинската треска е сè уште прилично присутна, толку многу што достигнува неверојатни височини на пазарот што ги тера локалните жители и странците да се сомневаат во неговата нестабилност. Во меѓувреме, во Јапонија, кои секогаш се чекор понапред во ваков вид работи, тие одлучија да го прифатат биткоинот како начин на плаќање, што ја претвори оваа крипто валута во необичен начин на плаќање за секојдневни набавки.

Сепак, она што не мислевме е дека сега кога станува збор за начин на плаќање, не мора да мора да пристапуваме до нашиот паричник, наместо тоа, би можеле да ја добиеме нашата плата во биткоин. Вака е фалсификуван првиот платен список на биткоин, уште еднаш тоа е можно во Јапонија.

Bitcoin

Популарниот давател на интернет услуги ГМО, покрај тоа што е гигант котиран на берзата во Токио, е моќен иноватор. Толку тој дел од платата на неговите вработени Во текот на месец декември, тој ќе пристигне во биткоин, поточно на кој било од неговите 4.700 вработени што го бараат. Секако, не било која сума, туку помеѓу 75 и 750 евра, што би претставувало максимум 0,048 биткоини, толку многу што останува толку малку, колку е чуден за нас овој биткоин кога станува збор за полнење, нели?

Интернет-групата ГМО ќе придонесе за развој на дигитални валути во светот преку промовирање на напори поврзани со крипто-валути низ целата група

Така, според Bitcoin Magazine, тоа е како употребата на оваа криптовалута наменета да го смени светот или да пропадне во обидот може да стане уште попопуларна, реалноста е дека експертите од целиот свет предупредуваат за влез на неискусни на овој пазар што може да го стори тоа крајно опасно, а да не спомнувам хакери и други видови опасности што ја прогонуваат мрежата. Направете одговорна потрошувачка на биткоин.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.