Соберете го вашиот прв компјутер лесно со помошник на Интернет

како да се собере компјутер

Големата количина на информации што постојат на мрежата за софтвер и хардвер е доволна за да се осмелиме во даден момент составуваме сопствен персонален компјутер; Ако имаме некое од ова знаење, тогаш би можеле да се обратиме до онлајн услуга што ќе ни овозможи да го направиме ова на многу лесен и едноставен начин. Претходно, важно е да се нагласи дека Mozilla Firefox работи совршено добро Со оваа услуга преку Интернет, имајќи одреден број проблеми во Google Chrome, таму, скокачките прозорци не се отвораат во повеќето случаи.

Интернет услугата има име панголија и од оваа страница ќе имате можност да дзапочнете да ги изберете секој дел и парче тоа ќе биде дел од вашиот нов компјутер, сето тоа зависи од количината на пари што ја имате предвидено за тоа. Со неколку трикови и совети што ќе ги предложиме подолу, ќе имате можност да можете да го соберете вашиот прв компјутер специјализиран за видео игри, Интернет или за професионални работни места од сите видови.

Важни совети за составување на вашиот прв компјутер

Во претходната статија споменавме интересна апликација што ни помогна прегледајте ги перформансите на јадрата на одреден процесор; Ако имате можност да ја извршите оваа алатка на персонален компјутер на ваш пријател или роднина, тогаш можеби овој тест ќе ви помогне да знаете што подоцна ќе се обидете да соберете. Да се ​​потсетиме дека процесорот е срцето и главниот мотор на компјутерот, така што овој тест би можел да биде нашиот почеток пред да започнеме да избираме други што можеби не ги знаеме целосно.

соберете компјутер со неколку чекори 01

Првото нешто што треба да направите е преминете на врската со панголија, што ќе ве однесе директно во областа каде што ќе мора да започнете конфигурирајте ги парчињата и парчињата од вашиот иден „прв компјутер“. Вреди да се спомене малку дека администраторот на оваа услуга преку Интернет издава предупредување, порака на која можете да му се восхитувате на врвот на овој волшебник. Токму таму е наведено дека секој лош избор може да вклучува нестабилна или дефектна опрема, така што веб-страницата (и ние самите) не сме одговорни за какво било дефект што го имате доколку немате искуство во ракување. На овие делови и делови (хардверот ) сугерираше.

соберете компјутер со неколку чекори 02

Па, ако веќе сте донеле одлука да продолжите со овој процес на составување на вашиот прв компјутер и сте на веб-страницата што ја спомнавме погоре, тогаш ќе мора да започнете со избор на главните елементи, овие се:

 • Матичната плоча.
 • Процесорот.
 • Количината на меморија и видот што треба да ги користите за да го соберете вашиот компјутер.
 • Графичката картичка.
 • Изворот на моќ.
 • Вид на куќиште.
 • Хард диск од типот SSD.
 • Конвенционален хард диск (SATA или други).

Сè што треба да направите е да кликнете на копчето за боја "тула", со што ќе се отвори нов скокачки прозорец со различни марки елементи што сте ги избрале. На пример, под претпоставка дека сакате да го пронајдете најдобриот процесор на пазарот и да го изберете соодветното копче од прикажаната листа, таму ќе имате можност да изберете еден Intel, AMD или кој било друг без оглед на вашите претпочитања или потребата за работата што ќе ја извршите на овој компјутер.

соберете компјутер со неколку чекори 03

Исто така, вреди да се спомене дека ако сте избрале SSD хард диск, вредноста на вашиот компјутер би можела да биде превисока бидејќи овие мемории за складирање сè уште се премногу скапи. Поради оваа причина, можеби ќе сакате да користите конвенционален хард диск. Откако ќе ги изберете секој од деловите (хардверот) што ќе бидат дел од вашиот компјутер, автоматски ќе се прикаже вредноста на секое од овие парчиња, што ќе се зголеми на врвот како „вкупна цена“ на компјутерот што го составувате.

Малку подолу ќе најдете друга област што е исто така интересна, каде што ќе имате можност да изберете додатоци за овој компјутер; на пример, достапноста на оптички погон, звучна картичка, монитор, тастатура, глувче, ладилникот за процесорот, како и внатрешниот вентилатор што помага во ладење на компјутерот, слушалките, звучниците и оперативниот систем, оваа последна опција што може да биде најновата верзија на Windows 10 во својата верзија на Enterprise иако, запомнувајќи дека сè уште е во фаза на тестирање.

Треба само да продолжите да ги избирате копчињата «Следно» за да започнете да ги имате соодветните предлози од развивачот на оваа онлајн алатка, иако навистина е најважно на овој екран каде што сме тоа ќе ви покаже приближна цена што би чинела компјутер со бараните карактеристики и спецификации.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.