Совети за заштеда на батеријата на нашите мобилни уреди

Совети за заштеда на батеријата на нашите мобилни уреди

Секојдневно користиме повеќе гаџети и мобилни уреди со нивните апликации и програми, а батеријата на овие уреди трае сè помалку, така Секогаш е добро да се користат трикови за да се заштеди батеријата на нашите гаџети. Иако морам да кажам дека најдобриот метод за да имате голема автономија е да купите уред кој не е многу моќен, но со голем капацитет од mAh. батерија, се чини дека е без мозок, но работи одлично.

Постојат многу трикови кои работат добро за да ја продолжат батеријата на нашиот мобилен уред, но иако некои се многу специфични, како во случајот со осветлениот екран, други се многу општи, како што е затворањето на комуникациите, затоа ја поделив напис во два дела, еден со општи совети и еден со специфични совети.

Општи совети за заштеда на батерија

 • Sако конекцијата нема да се користи, исклучете ја. Општо, многумина од нас не треба да ги вклучуваат сите типови на поврзување истовремено, па доколку не се користи, исклучете го и батеријата ќе го забележи тоа.
 • Не чувајте ја батеријата 100%. Неодамнешните студии покажаа дека одржувањето на батеријата на 100% од она што го прави е нејзино влошување и на крајот нејзината деградација е забрзана бидејќи ќелиите одат во голема напнатост кога се полнат до 100%. Ако сакате да ви трае на батерија, немајте ги подолго време на 100%.
 • Подобрете ја употребата што им ја давате. Се чини глупаво, но ако почнеме да го користиме секој мобилен уред со својата функција, батеријата на овие мобилни уреди значително ќе се издолжи. Под ова мислиме дека ако имаме eReader, да не читаме со паметен телефон и ако имаме mp3, да не го користиме како телефон или плеер.

Како да заштедите батерија ако имате паметен телефон

 • Отстранете ги сите додатоци или анимирани позадини. Се чини глупаво, но овие украси постојано го прават смартфонот да работи дури и ако не го користиме, што за кратко време ја прави нашата батерија исцрпена.
 • Намалете го сјајот на минимум. Друг елемент што ја проголта нашата батерија е осветленоста и екранот, намалувајќи го на минимум или отстранувајќи го автоматскиот режим за да го поставите во мала област, ќе ни овозможи значително да ја издолжиме батеријата.
 • Исклучете ги Bluetooth, NFC и GPS. Постојат три типа на врска што ја јадат батеријата на нашиот паметен телефон со секунди. Ако не го користиме, да не го активираме и ќе го забележите. Во случај на GPS, тој не троши, туку се користи, но кога е активиран која било апликација може да ја искористи без ние да ја забележиме и потрошиме својата батерија.
 • Проверете ги апликациите и нивната потрошувачка. Гледањето на потрошувачката на апликациите не само што ќе ни помогне да ја регулираме батеријата на нашиот паметен телефон, туку исто така ќе ни помогне да ги зачуваме трошоците за податоците на сметката за телефонот. Системот е едноставен, со помал број трошоци за податоци, помалку врски и затоа помали трошоци за енергија.

Како да заштедите батерија ако имате таблет

 • Активирајте ја «заштедете батерија«. Многу таблети имаат опција «Заштедете батерија„Или“Економски режим«, Дали е опција што одговара на горенаведените совети, но исто така го модифицира процесорот да троши помалку. Ако читаме или слушаме музика, ова е најдобрата опција.
 • Отстранете ги сите додатоци. Нелогично е и скоро може да го направи самиот таблет бескорисен, но со отстранување на графичките контроли ја намалуваме употребата на процесорот и тоа е уште еден начин да заштедите енергија.
 • Исклучете ги додатоците од струја. Многумина користат додатоци со таблетот, како што се USB глушец, печатач или тастатура. За таблет и освен ако немаме друг избор, тие немаат смисла, така што заштедата на неговата употреба може да ни заштеди батерија.

Како да заштедиме батерија ако имаме eReader

 • Исклучете ги светлата. Има сè повеќе читачи на е-читачи со осветлен екран, но тоа е трошок за енергија што во голема мера ја намалува автономијата на нашиот читач на е-книги, па со исклучување на осветлувањето може да се заштеди батеријата на нашиот читател.
 • Исклучете ги врските. Многумина ги користат врските eReader за да пренесат е-книги, да ги читаат на Интернет, итн ... Ова енормно ја троши батеријата на eReader, па ако ја користиме конекцијата miniusb и ја исклучиме Wi-Fi конекцијата, батеријата на нашиот eReader ќе трае до месец или месец и половина.
 • Исклучете, не паузирајте. Многу eReaders имаат опција за мирување, добро иако е многу успешна функција, таа продолжува да троши енергија, исклучувањето на уредот наместо да го суспендира, исто така, ќе влијае на траењето на нашата батерија.

Се надевам дека ќе ти помогнат да ми се допаднеш и ако го почитуваш, може да го дуплираш траењето на батеријата, само во некои случаи, но нешто е нешто.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.