Совети за избор на прва дистрибуција на Linux

linux_freedom

Нема сомнеж во тоа Linux е возбудлив свет. Бројот на достапни опции на корисникот на Linux наспроти другите оперативни системи е едноставно зачудувачки, а бројот на достапни дистрибуции - секоја со различна потреба или различни типови на корисник на ум - им отвора огромен опсег на новодојденците.

Сепак, Не сите што сјаат е злато, и погрешен избор на дистрибуција може да има катастрофални резултати при првото искуство на употреба. Она што е јасно е дека автоматските системи по избор, како овој веќе разговаравме во Блусенс, тие не се секогаш најдобриот начин да се постигне точна дистрибуција за нашите потреби. Затоа, врз основа на моето лично искуство, ќе ви понудам неколку совети за да изберете еден distro правилно

Леснотија на користење

Се чини глупаво, но не е исто да се соочите со графичко опкружување по целосна инсталација отколку да го направите тоа со интерфејс само за текст. Ако штотуку пристигнавте, сте заинтересирани да имате пристап до сите агли на системот што е можно побрзо, што подразбира дистрибуција што ќе ја изберете стандардно мора да има графичко опкружување, и дека мора да биде интуитивен и да дозволува лесна навигација низ неа.

Широка поддршка на софтвер од страна на развивачите

Ова обично се исполнува во повеќето случаи, но што треба да се запрашаме при изборот на нашиот прв distro се работи како следново: Дали сакам да продолжам да го користам прилично истото што го имав во мојот претходен оперативен систем или сакам да започнам со тотално нови и непознати апликации? И, ако се работи за нови апликации, Како ова ќе влијае на компатибилноста на работните места што ги зачувувам во Linux со мојот стар систем?

Од истата причина, важно е ако планирате да се префрлите на Linux и ако, на пример, сте навикнале да го користите прелистувачот Firefox, можете да најдете го во вашата дистрибуција - во некои, тоа е претходно инсталирано, всушност - или во вашиот случај можете сами да го инсталирате posteriori без да се комплицирате премногу или да започнете со незгоден процес.

ubuntu1210-large_007

Широка поддршка на хардвер и периферните уреди на вашиот компјутер

Прашањето на хардвер Многу се смени од деновите на веќе непостоечкиот Linux Mandrake Linux, кога требаше да го конфигурирате и компајлирате возачите за секоја ставка на компјутерот при рака. Повеќето тековни компоненти се препознаваат без проблем од повеќето дистрибуции, а во случај на некои периферни уреди како што е печатачот, системот автоматски ќе се поврзе на Интернет и ќе го преземе потребниот двигател.

Најпопуларните дистрибуции обично даваат многу малку проблеми во овој аспект.

Поддршка на корисничката заедница

Една од работите што најмногу ја прават почетниците корисници на Линукс е пребарување на ИнтернетПричината? Отстранување проблеми на вашиот проблем, како што се инсталирање на одредена апликација, деинсталирање или инсталирање графички двигател.

Колку повеќе малцинство distro потешко ќе биде брзо да се најде решение, со кое е важно да бидеме сигурни дека она што штотуку ни се случи од една страна, им се случи на повеќе луѓе и, од друга страна, дека има и такви кои го знаат соодветниот одговор на нашиот проблем.

Во повеќето случаи, може да се најдат решенија за проблемите во форумите на секоја од нив distro, и во други прилики во специјализирани блогови, сигурно некој веќе ќе го коментирал проблемот. Прашање е само на пребарување, но јас инсистирам: Колку помалку корисници а distro, толку потешко ќе биде да се најде точното решение.

deepin-2014-софтвер

Преинсталирани програми во дистрибуцијата

Можеби ќе сакате да изберете софтвер тоа ќе работи во вашата инсталација за Linux, но ако сте новодојденец, ќе проверите дали инсталацијата на програмите во дистрибуции работи поинаку на кој сте биле навикнати. Секако и како што споменавме претходно, со брзо пребарување на Интернет можете да научите како да го направите тоа, но ако она што го сакате е да започнете да работите веднаш штом ќе заврши инсталацијата, вие сте заинтересирани да го научите подоцна.

Постојат многу дистрибуции кои нудат објекти за инсталирање софтвер, и има доста што доаѓаат со доста софтвер претходно инсталирана основа така што корисникот треба да се грижи само за најавување и започнување со работа. Друга работа е што треба да додадете одредена програма подоцна или со која работите многу често, како што е прелистувачот Chrome, но со веќе покриените поголеми потреби, можете да потрошите повеќе време учејќи како да инсталирате и деинсталирате програми во Linux.

Мои препораки и заклучок

Земајќи ги предвид сите овие критериуми што ги набројав, најинтересните дистрибуции за новодојденците во Linux може да се сумираат во Ubuntu, Linux Mint, Deepin OS и, во помала мера, Elementary OS. Сите се базираат на Debian или Ubuntu, а од целата листа Linux Mint и Deepin OS се оние што мислам дека се најдобро прилагодени за новодојденците.

Обајцата ги исполнуваат горенаведените барања: тие се лесни за употреба, нудат брза и интуитивна навигација низ системот, имаат софтвер Широко поддржано од програмери, можете да ја користите поддршката на заедницата Убунту за да ги решите повеќето проблеми што можат да се појават, најпознатите хардвер и периферни уреди достапни на пазарот денес и имаат добра количина на софтвер претходно инсталирана основа.

Се надевам дека ако одлучите да се префрлите на Linux, овие совети ќе ви помогнат подобро да го изберете distro со кој ќе започнете. Оставете коментар со вашите впечатоци или вашите искуства ако одлучите да земете скок.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   temp2010 dijo

    Мислам дека опциите како openuse се отфрлаат, што со YAST ги олеснува работите. Од друга страна, гледајќи во графички средини, KDE е поинтуитивен.