6 совети за да купите паметен телевизор без да успеете во обидот

Smart TV

Сега кога летото доаѓа и празниците за многумина, продажбата на телевизии се зголемува, сигурно затоа што сите сме повеќе во мирување и можеби убавото време влијае на нашата предиспозиција да трошиме пари. Имаме и спортски настани од сите видови и скоро сите сакаме да можеме да ги гледаме на телевизија, толку е поголема, подобро и пред сè што нуди одличен квалитет на сликата.

Во моментов, паметните телевизори вршат огромна продажба, благодарение на опциите и функционалностите што ни ги нудат. Проблемот е што во многу случаи тие се непознати уреди за пошироката јавност. Затоа денес решивме да го создадеме овој напис, во кој ќе ви дадеме рака да ја купите вашата следна телевизија, давајќи ви 6 совети за да купите паметен телевизор без да успеете во обидот.

Ако сакате да купите паметен телевизор или сте страствени за овој тип уреди, забележете сè што ќе прочитате бидејќи сме убедени дека тоа ќе ви биде од голема помош.

Што е паметен телевизор?

Првиот совет што можеме да ви го дадеме е прилично објаснување и е дека како што споменавме претходно, многу корисници не се тотално или барем делумно свесни за што Smart TV. Овој тип на телевизија, бидејќи длабоко во себе е сè уште телевизија, Тоа е уред кој исто така ни овозможува да се поврземе со мрежата на мрежи со она што ова го подразбира.

Нивната употреба е многу различна и разновидна. Во мојот случај, на пример, имам Smart TV поврзан на Интернет за да можам да уживам пред се во Нетфликс, да можам да гледам фудбал преку претплата преку оператор на мобилен телефон и да ја разгледувам мрежата на мрежи, консултирајќи се со мојата социјална медиуми или е-пошта. Покрај добра Интернет-врска, ќе ви треба и мала тастатура со вграден глушец со кој ќе управувате со вашиот нов Smart TV без никаков проблем.

Ако не сакате серии или не сте претплатени на Нетфликс или други услуги од овој тип, Ако не, нема да сурфате во мрежата на мрежи и накратко, не е важно дали да ја поврзете вашата телевизија со Интернет или не, не трошете ниту едно евро повеќе на паметна телевизија затоа што нема да го искористиш тоа.

Резолуцијата на Smart TV, клучна точка

Во моментов на пазарот има паметни телевизори со 3 различни резолуции. Како прво, наоѓаме HD телевизори (720 пиксели), Full HD (1.080 пиксели) и 4K (4.000 пиксели). Априори, најдобриот избор може да изгледа како паметен телевизор со 4K резолуција, но очигледно нејзината цена е повисока, и во моментот нема многу содржина во оваа резолуција.

За да добиете идеја, повеќето телевизиски канали емитуваат HD и само некои серии што можеме да ги уживаме на Нетфликс или некои видеа на YouTube се со резолуција од 4K.

Ако имате вишок пари или тоа не ве загрижува, без сомнение вашиот следен паметен телевизор мора да има 4K резолуција, што засега нема да можете да ги искористите, но што несомнено ќе биде иднината. Ако сакате да потрошите што е можно помалку, со телевизор со резолуција Full HD ќе можете да се облекувате и да уживате во голема мера за годините што доаѓаат.

Паметна телевизија 2 година

Големината е важна

Како што велат, големината е важна, а повеќе со паметните телевизори, но без да се претера. Купувањето поголема или помала телевизија зависи малку од вашите вкусови, но пред сè од тоа каде ќе го поставите и колку блиску или далеку ќе го гледате.

Ако тоа ќе го поставите во вашата дневна соба, а троседот е поставен на неколку метри оддалеченост, нема смисла да се купи телевизор од 55 инчи, бидејќи гледањето ќе биде вистинска тортура.

Да ви дадеме идеја, ви го нудиме ова врска помеѓу растојанието и големината, за да можете да изберете совршена големина за вашиот паметен телевизор;

 • Ако видите да го видите помеѓу 1 и 1.5 метар; 26 инчи или помалку
 • Ако ви се случува да го видите помеѓу 1.5 и 2 метри; помеѓу 26 и 36 инчи
 • Ако ви се случува да го видите помеѓу 2 и 3 метри; помеѓу 39 и 50 инчи
 • Ако видите да го видите помеѓу 3 и 4 метри; од 50 инчи можете да купите која било телевизија

Бројот на херци, нешто што треба да се земе предвид

Повеќето корисници се водени при купување телевизија или паметен телевизор во бројот на инчи, а во некои случаи и во нејзината резолуција. Прилично е важно да го разгледаме и бројот на херци што ни ги нуди. И тоа е дека оваа бројка ќе ги направи сликите што брзо минуваат пред нашите очи (на пример, оние на спортски настани), да го сторат тоа на најмазниот можен начин. Очигледно, ова објаснување не е премногу техничко, но на овој начин секој може да го разбере и разбере.

Разбирање на ова, логично би било да се купи паметен телевизор со најголем можен број на херци, но тука настанува проблемот, а тоа е дека секој производител измислил свој херц, па затоа е невозможно да се споредат две телевизии на различни брендови засновани на овој параметар. Се разбира, ако тоа ќе ни помогне да се определиме за еден или друг уред од иста марка.

3Д, не гризе, тоа ќе ти направи многу малку

Пред неколку месеци, па дури и повремената година 3Д телевизори Тие беа голема револуција, за сè што ветија дека ќе му понудат на корисникот. За жал, сè што остана зад нас и во моментов има многу малку вистински интересни опции што тие можат да ни ги понудат.

Очигледно, смарт телевизорите и 3Д-телевизорите сè уште се продаваат, но нашата препорака е да не гризете и 3Д-содржината да е многу мала и да можете да уживате во нив само на подолго време. Наместо тоа, вметнете ја оваа опција на вашиот уред ако е поскапа.

звук

Smart TV

Конечно, не можеме да престанеме да зборуваме, дури ни накратко, за звукот на вашиот следен паметен телевизор. Ова тоа е карактеристика што не може да ве опседне во кое било време И тоа е дека во повеќето телевизии што можеме да ги најдеме на пазарот по разумна цена, звукот е лош. Точно е дека некои нудат нешто подобро од другите, но тоа обично не е премногу важно или релевантно. Како и во скоро сите случаи, како што трошиме повеќе пари, квалитетот на скоро сè и вклучениот звук обично е подобар, но во повеќето случаи, барем во овој аспект, не вреди да се зголемува буџетот.

И, ако она што го сакате е да уживате во добар звук на вашиот паметен телевизор, најдобрата препорака што можеме да ја дадеме е да стекнете, одделно од ТВ, некои 5.1 звучници за домашно кино или звучна лента. Со кој било од двајцата ќе имате добар звук и навистина ќе можете да уживате во филмови, серии или што било што сакате да видите на вашата нова телевизија. Покрај тоа, цената на овој вид додатоци е обично прилично ниска и тоа нема да го сними буџетот за набавка на нашиот нов телевизор.

Најдобар совет; купи без брзање и вреднување на сите детали

Smart TV

После сите совети што ви ги дадовме, можеби најдобриот од сите е оној што секој го повторува одново и одново, и кој е применлив за скоро сите набавки што ги правиме и повеќе во случаи кога цената на производот што треба да се купи е висока . Купувањето без брзање и проценка на сите детали е од суштинско значење при купување и приближување со купување на паметен телевизор.

Во многу прилики, кога сакаме да обновиме технолошки уред, многу се брзаме да ги ставиме рацете на него и да започнеме да уживаме во него. Сепак, ова обично не е воопшто позитивно и е дека за да купиме паметен телевизор мора да го сфатиме лесно, да ги анализираме различните модели што ни се нудат на пазарот и пред се да бидеме свесни за можни понуди или промоции. Секако, многу е важно да се земат предвид големината на телевизорот, неговата резолуција или звукот што тој ни го нуди, и за да го направите тоа на правилен начин, треба да го сторите тоа без брзање.

Конечно, и ако овие совети што ви ги понудивме денес ви оставија какви било прашања, не двоумете се да не прашате. Колку што е можно, ќе се обидеме да ви помогнеме така што купувањето на вашиот Smart TV е совршено.

Каков совет би му дале на некој што сака да купи паметен телевизор?. Кажете ни во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи каде што сме присутни и желни да разговараме за оваа и многу други теми со вас.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хозе Перез dijo

  Здраво, посочете дека сум fanубител на ТВ. И, пропуштивте многу важна точка што треба да ја споменете во овие времиња, а тоа е процесорот што го вклучува за да може да ги движи апликациите на паметната телевизија. Излезе дека искуството со паметната телевизија е катастрофално, во споредба со ТВ за вчитување на повеќе од 1 минута при влегување во YouTube, кога идеално е 3 секунди.

 2.   Густаво Асијан dijo

  Hi
  Јас бев во можност да го прочитам советот што го даваш за тоа што да се земе предвид при изборот на телевизија.
  Без разлика дали е Smart TV или не ... Јас би сакал да знам дали постои бренд што откако ќе изберете јачина на звук може да се одржува и кога има рекламирање и кога гледате некоја програма.
  Тоа е нешто што не го разбирам, бидејќи е можно во XXI век да има такви грешки.

  Благодарам

 3.   Јамил dijo

  Hi

  Што мислите, кој има подобар квалитет на сликата главно помеѓу LG, Sony и Samsung?

  Благодарам