Совети за да го извлечете максимумот од вашиот печатач

Совети за заштеда на мастило

Принтерите станаа елементи што практично не можат да изостанат во домот, дигиталното време нè натера брзо да се прилагодиме на дигиталното опкружување, сепак ... Кој не морал да бега од дома во потрага по печатница за да ги добие своите авионски билети? Затоа, со оглед на ниската цена што ја претставуваат, повеќето луѓе избираат да купат печатачи за дома.

Сепак, секогаш можеме да извлечеме уште повеќе од овој вид на производи, затоа ние сакаме да ви ги покажеме најдобрите трикови за да извлечете максимум од вашиот печатач дома, заштедувајќи и време и пари на патот. Не пропуштајте!

Затоа, останете со нас и откријте кои се тие мали трикови што можат да ве направат мајстор за печатари дома.

Купете си печатач што одговара на вашите потреби

Поврзани печатачи

Постојат сите големини, монохроматски, ласерски ... Можеби изгледа како голем хаос, па најнормално е да одиме во продавница и да завршиме со онаа што повеќе или помалку одговара на нашиот буџет, сепак, инвестирајте ја секогаш обично штеди. Затоа мора да земеме предвид дали генерално ќе печатиме документација, фотографии или мешана потрошувачка. Откако ќе бидат утврдени нашите потреби, можеме да му пријдеме на доверливата институција за да набавиме печатач што навистина ќе ги исполни нашите очекувања. без да ни остави премногу пари на патот.

Навистина нема голема разлика во квалитетот помеѓу ласерските и печатачите со мастило, но ласерските печатачи обично се дизајнирани да издржат поголеми оптоварувања, па доколку имате голема компанија и ќе се посветите на печатење огромна количина документи, ласерот печатачот ќе биде ваша опција. Ако сакате да направите класична и домашна употреба на печатачот, опцијата е јасна, печатачите со мастило честопати се поевтини и полесно се одржуваат.

Првото нешто е конфигурацијата

Како да го поставите печатачот

Во тоа време кога сме, важно е да имате предвид дека главните производители на печатачи веќе имаат софтвер на мрежата, но ако имаме прилично напуштен компјутер или сме ги изгубиле додатоците за конфигурација за нашиот печатач, ви го препорачуваме овој едноставен трик . Одете во вашиот доверлив пребарувач, на пример Google, и напишете го моделот на вашиот печатач за да ги пребарувате најновите драјвери, на пример: Возачи на HP Inkjet L38450 », на овој начин одиме директно на соодветната веб-страница за преземање и го добиваме најновиот софтвер.

Ажурирањето на печатачот и неговите драјвери е важно за да можете да го извлечете максимумот од него, запомнете дека сè во компјутерите е правилен танц помеѓу софтвер и хардвер. Не верувајте целосно во стандардните поставки што може да ви ги понудат системите како Виндоус 10, бидејќи програмите на секоја марка обично ни нудат подетални информации, како и подобри профили за конфигурација што ќе ни овозможат да го искористиме максимумот од нашиот печатач.

Користете фонтови и поставки со мала моќност

Фонтови за текст

Дали сакате да заштедите мастило? Па, треба да знаете дека одредени фонтови имаат тенденција да потрошат значителна количина на оваа скапоцена содржина од нашиот печатач. Препорачуваме да изберете Times News Romanпошта како главни извори при печатење на вашите текстови. Промената на фонтот е обично многу лесна во канцелариски програми како Microsoft Word или Open Office. Исто така е важно да знаеме како да управуваме со употребата на задебелени букви и наслови, не затоа што додаваме огромна количина на текст со задебелени букви или големи букви, ќе добиеме подобри резултати при читањето.

На ист начин, програмите за двигатели на нашите печатари ќе ни дадат можност да печатиме во различни количини, ако не сме премногу извонредни, можеме да се определиме за заштеда или низок квалитет на владата што е достапна во Виндоус, за што ќе оди до Контролен панел> Принтери> Преференции за печатење y во рамките на конфигурациските панели ќе го избереме режимот «нацрт», Ова не само што го забрзува начинот на работа на печатачот, туку заштедува и мастило.

Дали сакате да заштедите на мастило?

Понекогаш мислиме дека најскапиот е најефикасен, но тоа не е случај. Големите маркети на пазарот, како што е HP, почнуваат да нудат планови за замена на касети со мастило по многу конкурентни цени. На пример, HP Instant Ink е пригодна и достапна услуга што ви овозможува секогаш да имате на располагање мастило. Печатачот го предупредува HP дека нивото на мастило е мало и HP ги доставува веднаш до вашата врата, пред да истече. HP Instant Ink Тие се засноваат на страниците што ги печатите, а не на мастилото што го користите, па затоа не е важно каков вид документ треба да испечатите, било да е тоа слика во боја во максимален квалитет или црно-бел документ, цената ќе биде иста . За 2,99 € месечно можете да печатите до 50 страници, за 4,99 € месечно до 100 страници и за 9,99 € месечно до 300 страници. Покрај тоа, можете да го промените или откажете планот во секое време.

Ако земеме предвид дека цената вклучува и испорака на нови касети и собирање и рециклирање на старите, како и флексибилност на услугата, ова се смета за исклучително интересна алтернатива за домови каде што има луѓе кои обично бараат печатачот за работа, како и оние кои имаат деца на возраст за учење, мали деца или едноставно за оние кои сакаат да имаат мир во умот да имаат мастило секогаш достапно кога одат да печатат. Очигледно HP гарантира највисок квалитет и издржливост на вашите отпечатоци со оригинално HP мастило, Благодарение на услугата Инстант мастило, тие пристигнуваат директно пред вашата врата. Гаранција што ќе ви овозможи да уживате во документи и фотографии што ќе траат со текот на времето и со многу пониски трошоци отколку што мислите. На овој начин се осигураме дека нашиот печатач не страда и ние секогаш користиме врвни квалитетни мастила.

Порамнете го и калибрирајте го вашиот печатач

Калибрирајте го печатачот

Многу корисници откриваат дека квалитетот и перформансите на печатачот се намалуваат со текот на времето. Калибрирањето и усогласувањето на печатачот ќе ни заштеди пари и проблеми, во упатствата на нашиот печатач генерално ќе ја најдеме потребната документација за да продолжиме со последователното отуѓување на печатачот, нормално Обично тоа е брза и лесна постапка што се спроведува со користење на предодредени фолии како водичи.

Се надеваме дека нашите совети за да извлечете максимум од вашиот печатач се корисни за вас, сега е ред да ги примените во пракса.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Серхио Ривас dijo

    Многу добар совет, удобност да имам Wi-Fi печатач дома, за мене е тотален успех, бидејќи можам да го користам од кој било уред, многу е удобен.

бул (точно)