6 совети за да го забрзате Google Chrome

Google Chrome

Google Chrome Тој е еден од најпопуларните и користени веб-прелистувачи од многуте достапни на пазарот, кои не се баш малку. Овој софтвер развиен од Google му нуди на корисникот голем број многу интересни опции и функции, иако бара од време на време да извршиме „општо одржување“ од истото, така што овој не се забави во голема мера и да ги претвори нашите прошетки низ мрежата на мрежи во вистинска голгота.

Без разлика дали користите Google Chrome кој е многу бавен или не, денес сакаме да ви го понудиме овој напис во кој ќе ви покажеме 6 едноставни совети за да го направите веб-прелистувачот Google да работи со полна брзина и без тоа да биде главоболка.

Како што често велам, набавете молив и хартија или уред каде што можете да водите белешки, бидејќи скоро сигурно ќе треба да ги запишете сите интересни информации што ќе ги прочитате следно.

Отстранете ги наставките што не ги користите

Една од главните причини што Google Chorme прекумерно забавува се должи на огромна количина работи што ги инсталираме. Нормално е да инсталираме наставка или дека некои програми што ги инсталираме додаваат додаток, но она што не треба да биде нормално е дека имаме инсталирано повеќе од 20 екстензии, на пример.

Прегледајте ги сите додатоци што сте ги инсталирале на вашиот веб прелистувач и отстранете ги сите што не ги користите, за да се обидете да го оставите што е можно поблиску до првичната точка на инсталација на Google Chrome. Сигурно, за кратко време ќе почнете да забележувате како можете да навигирате и да работите многу побрзо.

За пристап до наставките што сте ги инсталирале само мора да ги внесете опциите за Chrome и да ја изберете опцијата „Повеќе алатки“. Таму ќе ја најдете опцијата за да проверите кои наставки сте ги инсталирале и исто така ќе најдете можност за нивно елиминирање или деактивирање.

Google Chrome

За да оневозможите продолжување, само одштиклирајте го соодветното поле. За да го избришете, само треба да ја притиснете иконата за корпа за отпадоци што ќе се појави веднаш до неа.

Отстрани додатоци кои не се потребни

На додатоци Тие се инсталираат во повеќето случаи од програми, без да забележувате во многу наврати и ви овозможуваат да користите одредени функции на прелистувачот, секако трошејќи ги ресурсите.

За да ги проверите додатоците што сте ги инсталирале на вашиот компјутер, само отворете нов табулатор и внесете Хром: // додатоци. Од тука можете да ги лоцирате програмите што не ги користите и затоа да ги оневозможите оние приклучоци кои само „ве вознемируваат“

Google Chrome

Секако, бидете многу внимателни со тоа што ќе го избришете или оневозможите, за да за неколку минути се покаете.

Елиминирајте ја трагата што ја оставате

Google Chrome зачувува комплетен список на сите страници што ги посетувате во случај во одреден момент повторно да посетите некоја од тие страници. Ова е познато како историја, што може да биде многу корисно во одредени случаи, но може да го забави прелистувачот во голема мера.

Од време на време, се препорачува да ги избришете овие податоци за прелистување. За да го направите ова, мора да отидете во опциите на Google Chrome и да ја изберете опцијата „Повеќе алатки“ и таму да ја изберете опцијата „Исчисти ги податоците за прелистување“. Податоците што ги сакате можете да ги избришете со избирање на временски период, иако најдобро е да ги избришете сите, избирајќи ги ако се точни опции. На пример, не треба да ги бришете зачуваните лозинки бидејќи може да биде исклучително корисно.

Google Chrome

Избегнувајте малициозен софтвер или шпионски софтвер во вашиот прелистувач

Друг аспект што може да влијае на перформансите на Google Chrome, е надворешен и така е мразеше и се плашеше од малициозен софтвер или шпионски софтвер. За да откриете дали имате инсталирано содржина од ваков тип, можете да видите дали еден ден се промени вашата вообичаена почетна страница или се појави чудна лента со алатки како по магија (има многу повеќе примери, но ова се обично двете најчести )

Со оглед на зголеменото присуство на оваа содржина што е инсталирана во Google Chrome, Гугл конечно одлучи да преземе нешто по ова прашање и лансираше нова алатка за откривање на овој малициозен софтвер што може да го преземете сега и од кој е целосно бесплатен овој линк.

Едноставноста е знаме на оваа алатка за која не е потребна инсталација и која за само неколку секунди ќе влијае на вас, што укажува на резултатот од анализата и ви овозможува да ја ресетирате конфигурацијата на вашиот веб прелистувач за да се вратите на почетната точка кога таа работи совршено .

Нај curубопитно од сè е штом ќе завршите со користење на оваа алатка на Google, таа ќе се самоуништи, оставајќи никаква трага на вашиот компјутер или на вашиот веб прелистувач.

Анализирајте ја вашата опрема

Друга добра опција, покрај употребата на алатката Google што штотуку ја видовме, е анализирајте го нашиот компјутер со алатка што открива присуство на малициозен софтвер, и тоа може да биде една од причините за забавување на Google Chrome.

Постојат стотици такви апликации, но во оваа статија ви оставивме неколку за тестирање и избор оној што најдобро одговара на вашите потреби. Ако со кој било од советите што ги изложивме над проблемите во прелистувачот Google не се решени, пробајте да го анализирате вашиот компјутер, бидејќи скоро сигурно ќе најдете некое непријатно изненадување.

Чувајте го Google Chrome секогаш ажуриран

Google Chrome

Google од време на време го ажурира својот веб прелистувач и иако може да изгледа како губење време да се ажурира Google Chrome секој толку често императив е да ги инсталирате сите ажурирања што се лансираат бидејќи во нив се спроведуваат различни подобрувања што можат да бидат многу позитивни во однос на брзината на навигацијата и употребата.

За да знаете дали ја имате инсталирано најновата верзија на Google Chrome, само треба да пристапите до поставките и да пристапите до опцијата за информации, каде што можеме да ја знаеме верзијата што ја инсталиравме и, исто така, ако е потребно да се ажурира.

Се надеваме дека со овие совети успеавте да ги решите вашите проблеми со Google Chrome и да ја вратите нормалноста во вашиот веб прелистувач.

Дали знаете повеќе совети за подобрување на брзината и општите перформанси на Google Chrome?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.