Извлечете максимум од зделките за Црниот петок без да бидете заведени

Црн петок

Иако има уште неколку дена до официјално започнување на Црниот петок, лпонудите се веќе започнати Иако силниот ден на сите ќе биде следниот петок, во тоа време, со почеток во 12 часот навечер, главните продавници за е-трговија ќе започнат да лансираат понуди со ограничени единици по специјални цени.

Но, пред да се лансираме без размислување, мора да земеме предвид неколку фактори кога ќе се упатиме кон овие понуди, бидејќи е веројатно дека се работи за производи со долго време на пазарот и ја користат можноста да се ослободат од достапните акции, или добро, ова се производи што не можат да ги покријат сите потреби што ни се потребни од него. Во оваа статија ви нудиме низа совети за Искористете ги понудите за Црниот петок без да ве измамат.

Сега Амазон сè уште е крал на онлајн продажбата на Интернет, не само во Шпанија, туку и низ целиот свет. Амазон ни нуди преку програмата Prime ексклузивен пристап до понуди 30 минути пред да ги објави на својата веб-страница, па доколку сте корисник на оваа програма, ќе имате предност во сите понуди што ги лансира, покрај гаранцијата што ја нуди и бесплатна испорака, со исклучок на стриминг видео услугата Amazom Prime Video. Ти можеш видете ги сите тие понуди во моментов бидејќи ги ажурираат секој ден.

Друга од најголемите што можеме да ја најдеме при купување на електронски диспозиции, особено додатоци за компјутери, е PcComponentes, шпанска компанија која во последниве години, порасна како пена благодарение на добрата услуга и цените што ги нуди на сите ваши клиенти. Исто така, ги имаме El Corte Inglés, MediaMark, Worten, телефонски оператори и главните производители на мобилни уреди како референца за да најдеме друга интересна понуда.

Но, на Црниот петок не е сè убаво, бидејќи можеме да најдеме и некои установи, или преку Интернет или физички продавници, кои ни нудат интересни предности, но конечно може да биде долгорочен проблем, Оттука, секогаш се препорачува да се одлучат за познати брендови и продавници за кои знаеме дека ни нудат еднаква цена и квалитет.

Но, не е сè црн петок, бидејќи следниот понеделник имаме Сајбер понеделник, нов „празник“ наменети за електронски производи главно, иако со текот на годините, тој исто така се прошири на сите видови производи. Дури и да е така, Црниот петок секогаш ќе ни нуди подобри зделки од Сајбер понеделник, повеќе од што било затоа што е многу позасилен во умовите на потрошувачите, бидејќи датира од доцните 60-ти во САД и неколку години во Шпанија .

Поставете буџет што не треба да го надминувате

Многумина се корисници кои не поставуваат буџет кога станува збор за искористување на понудите за „Црн петок“, па во повеќето случаи полудуваат да купуваат предмети што тогаш тие ќе завршат во фиока без да giving даваат никаква употреба. Да се ​​има буџет и да се знае што навистина бараме е најдобрата опција да ги искористиме понудите што може да нè интересираат најмногу без да потрошиме залудно трошење пари.

Проверете ги претходните цени на истата установа

Историја на цени на производите на Амазон

Во последниве години, еден од трговците на големо со најлоша репутација и кој може да се пофали дека не е глупав, има навика да неколку недели пред Црниот петок да започне да ги зголемува цените на производите што ќе ги внесе понудите што планирате да ги направите. Најчесто, тие не се мачат да ја испуштаат старата цена, па затоа можеме брзо да видиме дали навистина се обидуваат да не измамат или не. Пред неколку дена, можевме да видиме како цените веќе почнаа да растат, особено на некои телевизии, за да понудат неверојатен попуст следниот петок.

Да се ​​биде Амазон, главниот фокус каде што корисниците го насочуваат своето внимание во текот на целата година, делумно благодарение на списокот со желби каде можеме да додадеме производи што ни се допаѓаат, но кои во тој момент се надвор од буџетот, на Интернет можеме да најдеме различни услуги кои дозволете ни да ја следиме цената на одреден производ Во текот на целата година, на овој начин ќе знаеме во секое време дали производите навистина се намалени или дали цената што ја покажуваат е вообичаена, дури и ако се објави спротивното. Благодарение на Camelcamelcamel.com, можеме да ја внесеме URL-то на производите што нè интересираат или клучните зборови за да ја видиме историјата на цени исклучиво на производот од Amazon.

Размислете дали навистина ви треба

Ако некое време сакавме да ја обновиме нашата телевизија, купете неколку добри слушалки, обновете го нашиот паметен телефон ... ова тоа е најдоброто време од годината да го сториме тоа, иако во текот на целата година можеме да ја најдеме непарната понуда на модели кои се пред повлекување од пазарот.

Ако на патот најдеме понуда што не се вклопуваше во нашите планови, но се чини неодолива, мора да застанеме, да дишеме длабоко и со ладна глава процени дали ќе му дадеме корисност или може да се користи за обновување на нашиот стар уред.

Прочитајте ги коментарите на корисниците

Осврти на Амаскон

Кога барате мислења за некој производ, како општо правило во 90% од случаите откривме негативни мислења, бидејќи корисниците кои имаат негативно искуство се мачат да го искажат своето лошо искуство со некој производ, затоа кога барате препораки за производ или мислења од трети страни, тоа не е добро решение.

Сепак, прочитајте ги мислењата на клиентите кои претходно го купиле тој производ и се правилно оценети на веб-страница, на пример, Амазон, обично е една од најдобрите опции кога станува збор за знаење дали производот е добар како рекламиран или, напротив, искуството е обесхрабрувачко.

Совети за безбедно пребарување

Познатиот режим на инкогнито, не само што ни овозможува да избегнеме оставање траги на нашиот компјутер кога посетуваме кој било вид на страница, туку и ви овозможува да пребарувате на многу поефикасен начин за најниска цена на веб-страница. Стратерите на веб-страниците што ги посетуваме, знаат во секое време од која веб-страница потекнуваме, дека сме пребарувале и по која цена сме ја пронашле, на овој начин можеме да најдеме различни цени на истата веб-страница за истиот производ да обидете се да го набавите, да купиме таму.

Посетете ги продавниците

Иако во последниве години продавниците за е-трговија стануваат омилени за корисниците кога станува збор за искористување на овој ден, никогаш не боли да посетувате физички продавници за да ги проверите понудите и да ги споредувате цените од можно е да се најде некоја неодолива понуда.

Купете во странство, особено во Кина

Кинеските продавници за електроника станаа енормно популарни во последниве години и станаа идеална алтернатива за купување не само производи како што се паметни телефони што се достапни само во Кина, но и да заштедите пари на други видови производи кои се поевтини отколку кај нас.

Но, во повеќето случаи, сите овие производи поминуваат низ обичаи, со вдополнителна доплата што ова претпоставува и дека на крајот, она што може да се претвори во значителна заштеда, станува губење време, како резултат на времето на испорака, и дополнителни пари што не сме ги размислувале. Покрај тоа, прашањето за гаранцијата е главоболка, бидејќи ако треба да го испратиме производот назад во Кина, можеме да заборавиме на него за неколку месеци.

Трошоци за испорака

Веројатно е дека во некоја прилика ќе најдеме понуда која е особено впечатлива поради ниската цена на производот, што брзо нè принудува да ги разгледаме трошоците за испорака, трошоци што како општо правило тие обично покриваат дел од цената што е намалена за да го привлечат вниманието на потрошувачот. Мора да се земе предвид дека вкупната цена на производот во нашата куќа е збир на производот плус трошоци за испорака, доколку ги има. Бескорисно е да се каже дека купивме 50-инчен телевизиски бренд „Х“ за 500 евра, кога потрошивме 75 евра трошоци за испорака.

Обновени производи

Обновени производи од Амазон

Ако не сте од корисниците кои тие сакаат да уживаат во мирисот на „нова“ Секој пат кога лансираме производ, можеме да ги избереме реновираните производи што ги нудат различни компании како што се Apple, Amazon или eBay. Сите овие производи доаѓаат од враќање на производот, или затоа што клиентот не го сакал производот, или затоа што се предомислиле или едноставно затоа што направиле грешка при поставувањето на нарачката.

Единствената маана што можеме да ја најдеме кај овој вид производи влијае на кутијата што ја содржи, бидејќи понекогаш може да има некоја маана или едноставно да биде сосема поинаква кутија од оригиналот на производот, како што тоа се случува кај некои производи од Амазон. Сите овие производи Ни ги нудат истите гаранции како да сме купиле нови, па можеби е добра опција за пребарување за време на овој црн петок во овој дел, особено на Амазон, бидејќи во Епл, црниот петок ве поминува.

Совети за купување на Амазон

Продажбата на Амазон е многу лесна, и иако безбедноста на компаниите што во моментов ги нудат своите производи е подобрена во последниве години, секогаш можете да избегате од необичниот нов изглед што можете да го искористите за вашиот август и на црниот петок и на Божиќ.

  • Според Амазон, таа има повеќе од 2.000.000 милиони производи во своите магацини, со кои управува кога ќе извршиме купување преку нејзината веб-страница. Се додека производите ги исполнува Амазон директно, ќе имаме дополнителна сигурност и спокојство при нивното купување.
  • Многу привлечна цена. Ако цената е премногу привлечна и Амазон не заостанува, може да стои дека зад таа компанија стои измамник, кој сака да го искористи влечењето на Амазон и Црниот петок за да заработи пари.
  • Колку повеќе мислења, толку подобро. Пред извесно време, Амазон започна да ги прегледува сите прегледи што ги добија некои производи, особено кога беа малку, а сите беа со 5 везди. Колку повеќе мислења ќе најдете за истиот производ продаден од специфичен продавач, толку подобро, бидејќи ќе ни понуди поголема безбедност при купување.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.