Направете клуч за пребарувач на нашиот компјутер Виндоус

Создадете клуч со Google

Предлагаме да му дадете голема важност на написот што ќе го споменеме во овој момент, бидејќи со него тие пристигнуваат многу трикови кога се обидувате да добиете единствена цел. Poseе предложи да доделите пребарувач на кој било од копчињата на нашиот персонален компјутер Виндоус.

Со други зборови, секој пат кога ќе притиснеме копче (оној што ќе го програмираме сега), прелистувачот на Интернет веднаш ќе се отвори со пребарувачот што се наоѓа како стандарден во Windows. За ова, ние ќе поддржиме едноставна алатка што можете да ја користите целосно бесплатна, и неколку совети (трикови) што лесно можете да ги следите чекор по чекор.

Зошто имате клуч од пребарувачот на вашиот компјутер?

Прво на сите, мора да му предложиме на читателот дека пребарувачот што ќе го користиме во ова упатство ќе биде Google.com, иако секој може да претпочита кој било друг што ќе му се допадне, да биде за овој Yahoo.com, Bing.com помеѓу други уште неколку. Ако се обидеме да ја оправдаме задачата што самите сме ја предложиле, би можеле да го коментираме ова на следниот начин:

  1. Во Windows има многу клучеви за функции што не ги користиме во кое било време.
  2. Chromebook-овите го заменија копчето „Caps Lock“ со „пребарување на Google“.
  3. Првото нешто што го правиме кога ќе го отвориме прелистувачот е да одиме во стандардниот пребарувач.

Може да има многу други причини кои сигурно ќе ви паднат на ум, иако оние што ги предлагаме можеби се оние со најголема инциденца кај голем број на корисници зависни од мрежата; има многу коментари кои сугерираат на функцискиот клуч F10 (според нас би бил F9) и Caps Lock (за големи букви) скоро бескорисни, што е причината зошто Google би го отстранил овој последен клуч од нивните лични компјутери (ChromeBooks).

Доделување F9 на Caps Locks

Првото нешто што ќе се обидеме да го направиме во овој момент е пренамена на нашата „мапа на тастатура“; Ако претходно предложивме 2 важни клучеви на нашиот компјутер што сигурно не ги користиме многу често, тие ќе бидат оние што ќе ги користиме како прв чекор за оваа намена; За ова ќе користиме едноставна алатка, која го има името на SharpKeys и дека можете да го преземете целосно бесплатно од официјалната веб-страница на нејзиниот автор.

SharpKeys 01

Сликата што ја сместивме во горниот дел претставува интерфејс на наведената алатка, каде што треба да кликнеме само на копчето што вели «Додај»Така што се прикажани сите копчиња на картата.

SharpKeys 02

Веднаш ќе скокнеме на друг дел од интерфејсот на оваа алатка, каде што ќе бидат прикажани 2 целосно идентификувани колони; оној што се наоѓа кон левата страна ќе биде оној на кој ќе се навикнеме пронајдете го нашиот клуч Caps Lock, треба да го изберете. Во десната колона ја имаме пронајдете го функцискиот клуч F10 или F9, што ќе зависи од употребата што ќе ја дадеме на кој било од нив. Конечно, само треба да го затвориме прозорецот со кликнување на ОК за да се вратиме на оригиналниот прозорец.

SharpKeys 03

Откако ќе дојдете тука, задачата што ќе ја направиме во врска со повторно мапирање на нашата тастатура ќе се прикаже на горниот дел. Само ќе треба да го избереме копчето што велид "Напиши во регистарот" така што промените се запишуваат во регистарот на Виндоус. За да стапат на сила овие измени, потребно е да ја затвориме сесијата и во најдобар случај да го рестартираме нашиот оперативен систем Виндоус.

Креирање на нашиот клуч за пребарување Google.com

Веќе го направивме првиот чекор претходно, нешто што не претставува голем напор, туку знаејќи како креативно и интелигентно да ракувате со бесплатна апликација. Сега ќе се посветиме на програмирајте специфичен клуч за да функционира како кратенка до пребарувачот на Google.com, иако сакаме да потенцираме дека корисникот може да одлучи да избере кој било друг што му одговара.

Она што прво ќе го направиме е да одиме на работната површина на Windows, треба да кликнеме со десното копче на глувчето на кој било празен простор и потоа ќе избереме «нова кратенка»Од контекстното мени.

google клуч 01

На првиот прозорец што се појавува, наместо да го притиснете копчето «Испитај»Едноставно, треба да ја напишеме URL-то на Google.com во празниот простор и потоа да кликнеме на копчето«следниот".

google клуч 02

Следниот прозорец ќе ни помогне да го поставиме името на оваа кратенка, а нашиот предлог е «клуч за пребарување на Google«; подоцна ќе треба да ги прифатиме промените само со «заврши»Така што прозорецот се затвора.

google клуч 03

Повторно мора да ја бараме кратенката што ја создадовме на работната површина на Виндоус, која ќе треба да ја кликнеме со десното копче за да избереме нејзина «својства»Од контекстното мени.

Од новиот прозорец што се појавува, мора да обрнеме внимание на јазичето што вели «веб-документ«; Токму таму, секој параметар на кратенката што ја создадовме веќе ќе биде дефиниран, недостасува само доделувањето на нашиот клуч за функција, што во овој случај ќе биде F10 (F9 или оној што му го доделуваме на Caps Lock). За да го направите ова, треба само да го поставиме покажувачот на курсорот во празниот простор и потоа да го притиснеме соодветното копче за да се појави таму.

google клуч 04

Малку подолу, ова претставува мало копче што ќе ни помогне промена на формата на иконата, нешто што можете да направите како што објаснивме во претходната статија. Конечно, само треба да го притиснете копчето што вели «OK»За промените да стапат на сила веднаш.

Бидејќи ја дадовме својата тастатура, секогаш кога ќе го притиснеме копчето Caps Lock веднаш ќе скокнеме на Интернет прелистувачот и конкретно до пребарувачот што го избравме според ова упатство.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.