Sony го запре ажурирањето на Android Nougat на Xperia Z5

Sony

Брзањето никогаш не е добро и наместо тоа, тие им кажуваат на сите производители дека денес биле принудени да го парализираат лансирањето на многу очекуваната верзија на Android Nougat за нивните компатибилни уреди. Пред неколку дена Samsung започна со објавување на ажурирањето за S7 и S7 Edge, ажурирање што престана да го нуди кога беа откриени проблеми со перформансите на првите терминали што беа ажурирани. HTC исто така претрпе овој процес, но тој не е единствениот или последниот, бидејќи јапонскиот производител Sony, исто така, виде oпринудени да го запрат ажурирањето на таблет-терминалите Xperia Z5, Z3 + и Z4, кои беа лансирани неколку дена претходно, на 17 февруари.

За разлика од другите производители, проблемот што е откриен во ова ажурирање е поврзан со зголемувањето на обемот на терминалите, ажурирање што многу корисници го ценат, но според компанијата не е прифатливо, па затоа биле принудени да го стопираат распоредувањето тие го решаваат овој проблем. Очигледно терминалите кои биле засегнати од овој проблем се наоѓаат во Русија, така можеше да биде само ROM-от наменет за оваа земја.

Засега, корисниците кои веќе се ажурирани на оваа верзија ќе добијат наскоро известување преку ОТА со мало ажурирање што ќе ги реши овие проблеми со јачината на звукот. Не знаеме колку време ќе и треба на компанијата да го реши овој мал проблем, што, како што реков, на корисниците многу им се допаѓаше, но дека на долг рок може да претставува проблем за интегритетот на корисниците на овие уреди, бидејќи звучниците може да работат од подложени на поголема моќност континуирано отколку што дозволуваат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.