Sony Ear Duo, компанијата инсистира. Слушалки што се компатибилни Siri и Google Assistant

Уво дуо-2018

Покрај тоа нови модели на Xperia XZ2 од фирмата претставена утрово, рано беа лансирани новите паметни слушалки Sony Ear Duo. Овој пат главната новина е што станува збор за паметни слушалки кои овозможуваат за прв пат имаат асистенти на Google и Apple на уредот.

Минатата година беше лансиран Xperia Ear, оваа година Sony Ear Duo

Sony во моментов нема личен асистент и ова ги прави новите слушалки компатибилни со овие асистенти. Самата компанија тоа го рече за време на конференцијата, но вистина е дека не беше премногу комплицирано со тоа и подоцна кога го прашавме директно на масите, тие навистина не знаеја како да објаснат како ќе работи. Јасно е дека ќе имаме можност да прашуваме, читаме пораки и да одговараме на повици преку асистенти, но не се знае точно како да комуницирате со нив.

Споредба на фотографиите на двата модели, 2017 и 2018:

Повеќе од надворешноста, она што е подобрено во нив е несомнено технологијата за внатрешни работи. Сони оди по својот пат и не се фокусира на големи промени во дизајнот, нешто што го гледаме и во презентираните мобилни уреди Xperia, иако годинава се чини дека „ризикуваа“ малку повеќе.

 

Sony Ear Duo, вградува сензор за близина, акцелерометар, гироскоп, компас и барометар, што ни овозможува во секое време да знаеме дали ги имаме и двете на свое место или не, како додаток што ни овозможува да откриеме движење на главата за да кажеме " Да “или„ Немој “. Од друга страна тие додаваат a технологија што ја нарекуваат Отворено уво, што ќе ни понуди шепоти известувања додека слушаме музика.

Десната слушалка е онаа која има најголем дел од оваа технологија и ни овозможува, благодарение на панелот за допир, да комуницираме со него и да направиме прилагодувања на истата. Тие имаат Сертификација за IPX2, што ги прави отпорни на прскање, пот, итн., но не можеме да ги потопиме.

Достапност и цена

Овие слушалки на Sony може да бидат достапни за купување за време на следниот мај, но нема официјален датум или потврда од компанијата. Што се однесува до цената, се вели дека тие би можеле да бидат и такви околу 280 американски долариВо секој случај, ќе биде потребно внимателно да се следат информациите што се објавуваат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.