Sonos Move, новиот звучник на Sonos оди во странство

Sonos продолжува да работи за да понуди добра битка на алтернативите во смисла на интелигентен и висококвалитетен звук, ние имавме задоволство да анализираме многу нивни уреди и овој пат тие не можеа да го пропуштат нивното последно лансирање, Sonos Move. Зборуваме за новиот звучник на отворено Sonos со независна батерија, а сега и со Bluetooth, останете на неговата длабинска анализа. Како и секогаш, ќе ви кажеме за клучните точки на овој необичен уред што досега даде важен пресврт во политиката на Sonos, а тоа е дека тие немаат Bluetooth уреди во нивниот каталог, уште помалку со батерија .

Како и во други прилики, Оваа анализа ја придружуваме со видео во кое ќе можете да го видите unboxing, содржината на полето и секако како е конфигуриран и изведува овој Sonos Move, добра можност да погледнете непосредно пред да ја следите оваа детална анализа и со технички податоци директно на оваа веб-страница.

Sonos Движете ги техничките карактеристики

Пред да започнеме да го анализираме дизајнот, да ги разгледаме техничките податоци, наоѓаме звучник што го има два дигитални засилувачи од класа Д, високотонец, среден вуфер и четири микрофони со кои можеме да комуницираме. Има поврзаност Bluetooth 4.2, WiFi 802.11 b / g / n и AVRCP, SBC и AAC поддршка. Секако, на техничко ниво, на овој Сонос потег не треба да недостасува ништо и се чини дека ќе има.

Немаме технички податоци на ниво на моќност во децибели, како што е вообичаено за брендот, сепак она што можам да ви гарантирам е дека звучи силно, и многу. Тоа е нешто релативно слично на она што уживавме на пример во Sonos One до сега, Значи, во принцип не наоѓаме убедливи причини да се сомневаме во неговата моќ, првите тестови што ги извршивме беа задоволителни. За полнење на нејзината батерија (2.500 mAh) ќе користиме врска USB-C и 100-240V основа за полнење.

Дизајн: Во согласност со она што го правеше брендот

Ние наоѓаме производ кој мери 240 x 160 x 126 милиметри, што има препознатлив дизајн и што брзо нè евоцира во Сонос еден. За ова има вкупна тежина од 3 кг со вклучена батерија, Дефинитивно не е најлесниот производ на пазарот имајќи предвид дека неговата причина да се биде преносливост, но мора да споменеме дека тежината е белег на квалитетни звучници.

На врвот го имаме LED-индикатор за класичен статус на Sonos, како и лизгачката контрола на допир за управување со мултимедијална содржина. Така ќе можеме лесно да комуницираме со него, но она што мора да го истакнам најмногу во врска со неговиот дизајн е токму фактот дека Сонос се одлучи да го направи препознатлив, ако имате контакт со брендот брзо ќе го препознаете неговиот материјали. На задната страна, покрај USB-C конекцијата што ја имаме мал отвор за транспорт, копчето за вклучување / исклучување и безжично копче.

Изграден за да трае: IP56 и отстранлива батерија

Како добар надворешен звучник, тој мора да има специфични карактеристики за да се обезбеди нејзина отпорност, а тоа е затоа што на отворено може да се појават многу ситуации што го ставаат на ризик интегритетот на уредот. Како општо правило, Sonos ги произведува своите уреди, како што е Sonos One, со одредени карактеристики на отпорност. Овој Sonos Move не може да биде помал, IP56 сертификат што спречува честички од прашина и секако исто така и прскање, иако нема да можеме да гарантираме дека ќе остане недопрена доколку ја потопиме целосно.

Друг релевантен фактор за издржливост е фактот дека Сонос одлучи да се обложи на вклучување на а Отстранлива батерија од 2.500 mAh, Што значи тоа? Па, точно дека неговата издржливост нема да биде предмет на здравјето на батеријата, што обично е првото нешто што обично не успее. Во овој случај Сонос нè уверува дека можеме да ја набавиме батеријата одделно, без разлика дали сакаме да имаме резервна батерија за да ја прошириме нејзината автономија или ако она што навистина го сакаме е да ја замениме Бидејќи ги изгуби квалитетите и автономијата, ми се чини многу успешна, покрај тоа што е многу лесна и ја полни, исто така, неговата „основа“ за полнење, што е всушност мал прстен со USB-C врска е крајно едноставна ставајќи го на врвот, ќе ја имаме потребната автономија, може да се користи и со тоа поврзано, се разбира.

Стариот Сонос, сега со Bluetooth

Имаме, како може да биде поинаку со Air Play 2, поврзаност со повеќе од 100 стриминг музички услуги благодарение на апликацијата Sonos, а исто така имаме и четири микрофони, кои се наменети да ни понудат апсолутна компатибилност со двата главни виртуелни асистенти на пазарот, Алекса и асистент на Google, иако за ова ќе бараме WiFi-врска. Без знак, да, за можноста за одговарање на повици. Осврнувајќи се на автономија, важен за овој тип на производи, Сонос сака да гарантираме репродукција до 10 часа, во стандардни услови со Bluetooth лесно стигнавме до 9 часот, ова се намалува ако користиме WiFi, очигледно.

Оваа WiFi-врска обично не е достапна на отворено, така, ќе имаме Bluetooth 4.2 врска на едноставен начин, да испраќа музика и да ја контролира. Ова го прави исклучително разноврсен и претставува пред и после во Сонос. Потврдивме дека Bluetooth-врската е едноставна како што очекувате од Sonos, а на уредите со iOS можеме да ја провериме и автономијата на звучникот.

Мислење на уредникот

Со Sonos Move го пронајдовме најразновидниот звучник на Sonos, тие никогаш порано не направиле ваков уред и дефинитивно не сакаа ништо да му недостасува. Ова има цена, 399 евра е токму тоа што го смета Сонос потег, и тоа е прилично скапа цена. Како што во многу наврати реков дека цената понудена од Sonos Beas или Sonos One се чини ефтина, морам да кажам дека Sonos Move ми изгледа скап, јас сум јасен дека нуди можност да бидам уште еден Sonos дома со додаток за да можам да го извлечам од дома, но ми е тешко да замислам да платам 399 евра за тоа. Фактот дека сте редовен бренд или дека сте навикнати на врвен звук ќе се појави во игра кога ќе донесете одлука да можете да се одлучите за една или друга опција. По тестовите, Sonos Move нуди моќен и квалитетен звук, дизајн и материјали што одговараат на марката и неограничена поврзаност, тој е кружен производ што можеби не е достапен за секого.

Sonos Move, новиот звучник на Sonos оди во странство
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
399
 • 80%

 • Sonos Move, новиот звучник на Sonos оди во странство
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Potencia
  Уредник: 90%
 • Квалитет на звук
  Уредник: 90%
 • Автономија
  Уредник: 70%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 80%
 • Conectividad
  Уредник: 99%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Дизајн и квалитет на компонентата
 • Голема автономија и добар отпор на отворено
 • Апсолутна поврзаност, дури и виртуелни асистенти
 • Квалитетен и моќен звук

Contras

 • Цената ми се чини висока
 • „Прстенот на товарот“ е можеби премногу минималистички
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.