Sonos Beam, ја разгледуваме можеби најдобрата звучна лента

Се вративме на товарот со анализа на многу квалитетен звучен производ, уште еднаш тоа е потпис Sonos оној што одлучи да го придружуваме за да открие што крие оваа чудна звучна лента, што е многу повеќе од тоа, како и секој нејзин производ.

Под нашата телевизија го имаме очекуваното Sonos Beam, ние ви ги кажуваме неговите карактеристики, цена и секако ги анализираме сите детали. Не пропуштајте ја оваа исклучително интересна анализа за да откриете што го прави зракот Sonos за кој толку многу се зборува, и секако кои се неговите слабости.

Дизајн и материјали: На што сме навикнале Сонос

Sonos никогаш не греши во користењето лоши материјали, придружени со минималистички дизајн, оној што е толку популарен сега, ни овозможува да имаме производ на Sonos во скоро секоја дневна соба или просторија во нашиот дом, без оглед на стилот што го имаме. Всушност, само момците од Сонос знаат како да направат толку скап и добар производ во можност да остане незабележан со голо око. Како прво, овој зрак Sonos ни нуди големина на 651 x 100 x 68,5 мм, димензии кои се придружени со нивни скоро 3 кг тежина, Звучниците на Sonos секогаш имаат изразена тежина, Зракот нема да биде помал.

Во меѓувреме, неговото производство е изработено од пластика што го карактеризира брендот, нудејќи ја во две варијанти на бои: црно-бело. Од своја страна, уредот е завиткан во „акустично про transparentирна“ ткаенина целосно од напред до назад, минувајќи низ страните. Овој зрак Sonos е заокружен, како и секогаш избегнувајќи агли и обидувајќи се да постигне хармонија во дизајнот. Горе, како подолу, тој е целосно рамен, уште еднаш се издвојува минимализмот, иако сметаме дека е чудно да се користи звучник Sonos чија решетка не е метална. И двете бои можете да ги видите на овој линк.

Предниот дел е предводен од името на марката отпечатено на винил, додека за горниот дел го оставаме центарот мултимедијалната контролна тачпад, како и логото на звучникот кои ги претставуваат гласовните асистентни одлики што ги ужива овој Sonos Beam (шпанската верзија на Alexa сепак ќе мора да почека ...). Зад нас, мала вдлабнатина ќе биде домот на врските и копчето за синхронизација за да ни го олеснат животот.

Поврзување и хардвер: За да не пропуштите ништо

Ајде да разговараме прво за жиците, се чини дека напојувањето е поврзано преку комерцијален кабел, иако тој всушност е стандард компатибилен со многу кабли, како што се оние што Sony ги користи скоро секогаш. Од своја страна имаме врска LAN (Етернет) за оние кои немаат добра мрежа WiFi во домот како и кабелот HDMI ARC што ќе ни овозможи да го поврземе директно со нашата телевизија. Овој HDMI ARC кабел е еден од протагонистите на хардверот и треба да се напомене дека имаме неочекуван мал пријател, HDMI на Оптички кабел дека најдовме брутален детал од страна на Сонос.

 • Bluetooth (не за звук, туку за почетна врска)
 • 2,4 GHz и 5 GHz двојна опсег WiFi
 • AirPlay 2
 • Гласовни асистенти: Алекса и Google Home (во мирување во Шпанија)
 • 10/100 етернет
 • HDMI ARC
 • HDMI адаптер> Оптички кабел

Уште полесно е ако не сакаме кабли, за тоа е дизајниран, бидејќи покрај тоа што можеме да го контролираме телевизорот преку HDMI ARC ги имаме сите карактеристики Sonos ни нуди преку својата апликација како врската на раката на Spotify, Apple Music и многу други даватели на стриминг музика, а Beam е многу повеќе од звучна лента, всушност би рекол дека тоа е звучна лента и исто така комплетен паметен звучник Sonos. За ова, треба само да го искористиме неговиот plug-and-play систем, за помалку од три секунди, уредот е синхронизиран целосно правилно, што е уште еден од обележјата на брендот.

Звукот и можностите на овој зрак Sonos

Непотребно е да се каже, овој звучник се одликува 4 вуфери во елипсовидна форма со одговор на целиот фреквентен опсег, три пасивни радијатори кои го подобруваат излезот на басот нудејќи минимално изобличување и високотонец што е потполно неопходно за да се нарече Sonos Beam звучна лента. Ако се прашувате зошто, тоа е затоа што овој твитерџија ќе биде оној што ќе ги потенцира дијалозите кога гледаме филм или на пример вести, без потреба од други звуци во позадина за покривање на информациите што тие сакаат да ни ги понудат.

Да понудиме квалитетен звук што го имаме дигитални засилувачи од пет класа Д., и покрај фактот што Сонос нè предупредува дека е решение за мали и средни простории, ние сме јасни за што е способен претставата: 3 или претставата: 5, така што не очекувавме помалку од зракот на Сонос . Нашите уши не лажат, и искрено верувам дека е повеќе од доволно за стандардна просторија (всушност мислам дека има многу), и ако се сомневаме, секогаш можеме да го придружуваме со Sonos One благодарение на неговата повеќесобна систем. Па тоа, Можеме да уживаме и во стерео PCM и во Dolby Digital 5.1 сигналитеСепак, ги губиме Dolby Atmos или DTS доста популарни во содржината BluRay.

На кратко, морам да признаам дека ми беше тешко да разберам како момците од Сонос успеаја да вложат толку многу малку, иако не треба да бидам толку изненаден со оглед на тоа што пробавме многу други производи на брендот и тие ни го дадоа истото чувство, со ризик дека анализата може да изгледа необјективна, Морам да кажам дека Сонос никогаш не разочарува (до сега…).

Квалитет на звук и корисничко искуство

Во согласност со претходната точка, резимето е едноставно: Овој зрак Sonos звучи гласно и звучи добро. Ги испробав скоро сите моќници што ги нуди и не успеав да воочам ни трошка "нечистотија" или загуба на квалитет, без оглед на давателот, било да е тоа Spotify, Apple Music или самиот телевизор. Морам да кажам дека уживањето во наслов на Нетфликс со оваа звучна лента е скоро религиозно искуство, а уште повеќе ако ги погледнете производите што ги нудат Самсунг, Сони или ЛГ по екстремно слични цени, и дека покрај тоа што нудат и звук со прилично квалитет, тие се далеку заостанати во однос на поврзаноста, а тоа е зракот Sonos, сакам да истакнам, тоа не е само звучна лента. Басот е добар, изедначувањето е правилно за да не го изгуби идентитетот и едвај недостасува дополнителен сабвуфер (во мојот случај имам еден во звучната лента на Сони), тоа е нај curубопитно од сетот.

Сепак, силно препорачувам да се забавувате добро со израмнувачот, затоа што кога филмот има наизменична мешавина на акција и дијалог, можеме да го најдеме басот премногу нагласен, што е добро за слушање на Регетон дома, но не толку добро. гледајте филм на полноќ во нашиот дом, барем така размислувате додека не се вкопате во апликацијата Сонос и не го најдете корисното Ноќен режим, кој ја користи интелигенцијата на уредот за да не дозволи неговиот сигнал да ја напушти просторијата и да ги минимизира нарушувањата без да го изгуби квалитетот. Тоа е причината зошто Ние мора да бидеме свесни за корисноста и капацитетот на оваа звучна лента за да можеме да ја прилагодиме на моментот и ситуацијата. Звукот е повеќе од доволен, особено имајќи ја предвид неговата разноврсност.

Корисничкото искуство овој пат можеби не било толку лесно како во другите производи на „Сонос“, бесрамно насочено кон слушање музика. Овој производ е фокусиран на многу повеќе, и затоа мора да ја искористиме неговата примена за да го обликуваме аудиото како пластелин и со тоа да ни понудиме перформанси што може да се очекуваат од вакво нешто. Ако го споредиме со систем на Денон со ДТС, 7.1 можности што несомнено ќе звучат многу повеќе, ни недостасува ударот. Она што го издвојува овој Sonos е токму неговата разноврсност во дизајнот, квалитетот на звукот и поврзаноста. Можеби останав со целиот мед на усните за да тестирам како тој се брани со Алекса, и покрај фактот што е целосно компатибилен со AirPlay 2, така што неговото интегрирање во системот за автоматизација на домот беше многу едноставно.

Мислење на уредникот

Преглед на зрак Сонос
 • Оценка на уредникот
 • 5 ratingвезден рејтинг
449
 • 100%

 • Преглед на зрак Сонос
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Квалитет на звук
  Уредник: 87%
 • Conectividad
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 95%

Морам да признаам дека се надевав Sonos ќе лансира такво нешто, пред сè затоа што го најдовме од 449 евра во двете бои достапни на Амазон, Не е далеку еден од производите што се сметаат за „скапи“ на фирмата. Од друга страна, преовладува разноврсност:

Добрите

 • Материјали и форма
 • Квалитет и моќ
 • Conectividad
 • цена

Contras

 • Сè уште чекаат виртуелни асистенти
 • Вие мора добро да го прилагодите еквилајзер
 • Вие барате разноврсност и квалитет: Овој Sonos ќе понуди квалитетен звук, скоро максимална поврзаност, добар дизајн и умерена цена.
 • Барате Hi-Fi звук: Потоа треба да одите на други видови производи, тоа не е направено за крајно тешки, туку за оние кои бараат многу повеќе од звук.

Ако баравте звучна лента, но исто така сакавте паметен звучник, повелете од овој зрак Sonos бидејќи се нуди како сето тоа, ќе ви биде тешко да пропуштите нешто користејќи го овој производ.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)