Софија, робот АИ кој се закануваше да го уништи светот, доби државјанство на Саудиска Арабија

Саудиска Арабија не е детализирана од почитувајте ги основните права на голем дел од населението што живее во нивната земја и кои не се староседелци, дури и да е така, тоа е првата земја што и додели националност на нечовечко лице, робот. Причината за оваа одлука е непозната, но Софија, како што се нарекува овој робот, беше официјално претставена ако типичната марама што ја покрива главата на жените, услов на саудиската влада кој никој не може да го прескокне, освен ако сте робот, или барем тоа е она што тие имплицираат.

За време на церемонијата на која таа беше официјално запознаена со Софија и беше објавено нејзиното државјанство, Софија го изјави тоа таа беше многу горда и почестена што ја доби оваа разлика. Оваа презентација е направена за време на Саемот за иницијатива за идната инвестиција во Ријад и е развиен од Хансон Роботикс, лоциран во Хонг Конг, кој го квалификува овој робот како „најубавиот и најпознатиот“, изјава дека моделите веројатно ќе примат и мажи дека ова компанијата ќе се појави на пазарот наскоро. Според Хансон Роботикс, Софија е толку привлечна благодарение на „порцеланската кожа, тенкиот нос и таа интригантна насмевка“.

За време на своето излагање, Софија изјави дека сака да ја искористи својата вештачка интелигенција им помогне на луѓето да живеат подобар живот создавање подобри домови за граѓаните и потврдување дека ќе се потрудите најдобро да го направите светот подобро место. Софија, која е дизајнирана да помогне во домашните работи, како и да помогне во грижата за старите лица и / или болните, но за време на презентацијата минатата година од нејзиниот творец, Дејвид Хансон, одговори потврдно на прашањето од неговиот творец, ако има за цел да уништи луѓе

Софија потврди дека ги прочитала повеќето изјави на Илон Маск за ризиците од вештачката интелигенција, изјавувајќи дека не е тоа како ни покажуваат филмови како Терминатор или Блејд Рунер. Илон Маск не го залажуваат нежните карактеристики на Софија, и продолжува да гарантира дека единственото нешто што вештачката интелигенција може да го стори е да заврши порано или подоцна со светот, ако ја следи еволуцијата што тие ја земаат досега.

Фондот за јавни инвестиции на Саудиска Арабија, кој стои зад овој проект, управува со над 200 милиони долари средства. Со сè поважна улога во технологијата и иновациите, земјата сè уште продолжува да се соочува со критика за архаичните закони за половите кои бараат жените да бидат придружувани од маж и да им биде дозволено да возат само од јуни следната година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.