Софтверски пропуст во автономниот систем можен виновник во несреќата на Uber

Шпанија

Од минатиот март, една жена загина во несреќата со автономен автомобил „Убер“, прашањата за потеклото на несреќата не престануваат да се појавуваат. Видеото објавено подоцна од внатрешноста на автомобилот покажа дека возачот не обрнуваше внимание на патот. Иако ова не е доволно за истражување. Причината сè уште се бара, и се чини дека веќе постои можност.

Бидејќи според истражувањето, Автономниот систем на автомобили на Uber можеше да има грешка во софтверот. Се шпекулира дека ова може да биде причина за оваа фатална несреќа. Иако сè уште не е можно да се потврди дека ова е случај со целосна безбедност.

Првите хипотези коментираат дека жената се појавила ненадејно и во област без светлина. Значи, беше невозможно автомобилот да го идентификува. Значи, се шпекулираше дека Uber не е одговорен во овој поглед.. Но, развојот на истрагата открива и други работи. Значи, компанијата е повторно во центарот на вниманието.

Од упатува на неуспех во системот за препознавање на објектот и личноста. Радарите во автомобилот ги идентификуваат сите пречки што можат да се најдат на патот, како и сообраќајните знаци. Но, во овој случај системот можеше да престане да работи.

Другите хипотези кои во моментов се изучуваат се фокусираат на можноста дека системот Убер навистина ја препозна оваа жена. Но, од некоја причина што сè уште е непозната, тој не обрна внимание на тоа. Или не сметаше дека е потребно да се обрне внимание. Бидејќи тој одлучи дека тоа не е елемент за да се избегне.

 

Ако оваа теорија е потврдена, Uber би бил одговорен за несреќата. Значи, тоа може да биде голем проблем за компанијата. Сепак, во моментов немаме конечен извештај за оваа несреќа. Се чини дека истрагата ќе трае уште малку. Значи, ќе треба да почекаме за повеќе детали.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)