Со iOS 11, iPad прави огромен скок кон продуктивноста

Денес дебитирам како уредник во Актуалидад Гаџет и сакам да го сторам тоа со нешто што навистина ме фасцинира. Уште кога Стив sобс го претстави првиот iPad (пред повеќе од седум години и со огромните ограничувања), убеден сум дека iPad е производ со најголем потенцијал на ниво на работа, студии и сл. Го чинеше многу, вистина е, но времето ми докажува како што треба.

За време на вчерашната конференција за лансирање на WWDC, Apple донесе многу новости на маса, сепак, од лична перспектива, најголемиот напредок доаѓа од раката на iOS 11 и неговите новини за iPad, верзија на оперативниот систем што го „придвижува“ малку од iPhone и го „приближува“ малку поблиску до macOS, овозможувајќи потенцијално зголемување на продуктивноста како што никогаш порано не сме виделе, но одржувајќи ја суштината на различен оперативен систем . Сега да, ерата пост-компјутер го направи својот најголем скок напред.

iOS 11 + iPad = продуктивност

Равенката е едноставна: iOS 11 + iPad = продуктивност. Не сакам да дебитирам во Актуелиадад гаџет со низа нови функции и функции што сите можете детално да ги прочитате на веб-страницата на Apple. Подобро од тоа, ќе ги разгледаме оние Топ нови функции во iOS 11 за iPad за да разберете кои се последиците што ќе ги имаат во повеќе од непосредна иднина.

Секој и секој од новитетите воведен од iOS 11 на iPad ни овозможува да бидеме попродуктивни додека можеме да сториме повеќе со помалку активности, додека можеме да правиме работи што порано едноставно не можевме.

Погледнете на следната слика од екранот; Го зедов минатата ноќ, полузаспан, откако инсталирав бета-верзија 1 на iOS 11 и иако сè уште не сум ги организирал (и отстранил) апликациите, тоа вклучува две од главните новини.

El нова пристаниште Тој е еден од најистакнатите новини и јасно е дека е „многу macOS“ пристаниште; можеме да ги вклучиме сите апликации што ги сакаме додека се на десната страна, исто така одделени со шипка, ќе се појават последните користени апликации на iPad и последниот што се користи на друг уред. Континуитет во својата најчиста форма.

Во пристаништето ги ставаме апликациите што ги користиме најмногу, и секогаш ќе ги имаме при рака Бидејќи ќе биде доволно да го лизнете прстот од долниот дел на екранот, така што ќе се појави како да лебди над која било апликација што ја имаме отворено. И ако притиснеме апликација од пристаништето до работ на екранот, таа ќе се отвори во поделен екран. Гледај, три апликации се отвораат истовремено на екранот на iPad.

Втората голема вест е Архиви. Да, конечно имаме менаџер на датотеки на iPad, во стилот Пронаоѓач од macOS, од каде можеме да управуваме со сите наши датотеки и локално и од облак услуги (iCloud Drive, Box, Dropbox). Нешто толку основно и толку барано од корисниците траеше седум години за да пристигне, но веќе е тука.

И кога ќе направите слика од екранот како оваа погоре, таа се појавува директно во долниот лев агол, како минијатура; притиснете го и можете да го уредувате.

И продолжуваме да напредуваме во продуктивноста со скокови и граници затоа што сега „Повлечи и испушти“ е природна функција iOS 11 на iPad Благодарение на што ќе можеме да „влечеме и испуштаме“ слики, видеа, документи, врски помеѓу апликациите, заштедувајќи ни ги типичните активности на копирање / сечење и вметнување: повлечете фотографија или pdf на е-поштата што ја пишувате и voilà! Комбинирајте ја оваа функција со Архиви, и сега iPad е продуктивност. Но, има уште повеќе.

Функцијата App Switcher неверојатно се подобри. Сега ни ги покажува и новиот Контролен центар (сличен на iOS 11 на iPhone) и сликичките на сите апликации што ги имаме отворено; слајд меѓу нив и допрете го оној на кој сакате да се вратите. Лесно, и толку брзо.

Сите горенаведени, плус други вести што можеби сè уште не сме ги откриле или што ќе бидат вклучени од сега до есен, кога официјално ќе биде промовиран iOS 11, се дадени на iPad неопходното и суштинско поттикнување кон зголемена продуктивност и кон таа ера „пост-компјутер“ што, можеби предвреме, ја објави обс пред 7 години.

Ако ги додадеме сите овие новини на iOS 11 на iPad Pro со голем екран, со полна тастатура и прекрасен молив од Apple, тогаш да, сега iPad може да биде повеќе од компјутер, иако сè уште не е за секого. Гигантскиот чекор е веќе направен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.