Како да го спасите животот на вашиот паметен телефон кога ќе се навлажни

Вода за паметни телефони

Не многу одамна, на еден од оние денови кога ќе се разбудите лошо расположени и каде сè оди наопаку со секој чекор, ги читав најважните вести на денот на мојот паметен телефон. Во една невнимание, чашата за кафе ми се лизна од раката, сите планети се редеа за да ми го уништат денот и мојот смартфон заврши натопен во кафе. Секако дека мојот мобилен уред не е отпорен на вода, а уште помалку на кафе.

Ова може да му се случи на секого, си реков да се тешам и знам дека на многумина од нас им се случија полоши работи, меѓу кои би потенцирал дека паметниот телефон паѓа во бањата, дека завршува во машината за перење или како мојот сестрата вечно ја влече морето. Сестра ми никогаш не успеа да го поврати својот Samsung Galaxy S2, но во случај да успеавте да го извадите од вода денес, ќе ве научиме на едноставен начин како да го спасите животот на вашиот паметен телефон кога ќе се навлажни.

Сите методи што ќе ви ги покажеме во оваа статија се доста корисни, но не и непогрешливи. Ако вашиот паметен телефон е потопен во бањата неколку дена, многу се плашам дека ќе мора да купите нов, бидејќи ниту еден од методите што ќе ви покажеме нема да биде корисен.

Не правете го ова со вашиот паметен телефон влажен или натопен

Влажен смартфон

 • Ако беше исклучено, не го вклучувај, оставете го како што е.
 • Не обидувајте се да ги допрете сите копчиња или копчиња.
 • Ако не сте експерт, не почнувајте да го расклопувате вашиот мобилен уред затоа што најлесно е што на крајот ќе ја поништите неговата гаранција. Ако имате какво било знаење и мислите дека можете да ги решите проблемите, земете го тоа лесно и бидете многу внимателни.
 • Не тресете го, не тресете го, на овој начин водата нема да излезе ако ја достигна својата внатрешност и може да биде штетна за уредот.
 • Не користете фен за коса за да се обидете да го исушите вашиот терминал. Ова има спротивен ефект и единственото нешто што обично го прави е тоа што ги носи водата или течноста што протекла во вашиот уред во други области каде што сè уште не стигнало.
 • На крај, не ставајте топлина на вашиот паметен телефон затоа што може да прегрее некои од неговите компоненти и да ги оштети. Се подразбира дека во секој случај не треба да го ставате вашиот терминал во микробранова печка или во замрзнувач.

Некои од овие работи што ги посочивме, изгледаат сосема логични, но кога нашиот мобилен уред ќе се навлажни, се обидуваме да го решиме што е можно побрзо, понекогаш донесувајќи нелогични одлуки што само ја прават ситуацијата малку покомплицирана.

Први чекори за реанимација на вашиот мобилен уред

Сега, кога знаеме што не треба да правиме, ќе се фатиме за да се обидеме да го направиме нашиот терминал безбеден, влажен внатре и надвор.

 • Ако вашиот паметен телефон имал капак, веднаш извадете го. Отстранете ги и картичката microSD и SIM-картичката.
 • Ако вашиот мобилен уред не бил исклучен, исклучете го веднаш и ставете го во вертикална положба, така што во случај да има вода внатре, тој да се спушти и да има можност да замине сам
 • Во случај паметниот телефон да не е единствен, извадете го задниот капак и батеријата за да не влијае на течноста што слободно лута во нашиот мобилен

Batería

 • Дојде време да се започне со преземање мерки за да се спречи водата да продолжи да ја загрозува иднината на нашиот мобилен уред. Земете парче хартија или крпа и оставете го внимателно да биде вашиот терминал. Бидете многу внимателни, да не го мрднете паметниот телефон премногу за водата да не стигне до другите области каде сè уште не стигнала.
 • Ако вашиот паметен телефон има направено долго капење во када или во машина за перење, пешкир или крпа нема да ви направи многу добро, па затоа е подобра идеја. побарајте мала правосмукалка што ви овозможува многу внимателно да ја цицате течноста.
 • Иако многу корисници сè уште веруваат дека митот за оризот за заштеда на мобилен уред од вода е лажен, тоа не е така. Ако имате ориз дома, ставете го вашиот терминал во пластична кеса полна со ориз. Ако немате ориз, трчајте во првиот супермаркет да купите пакетче. Оставете го таму неколку часа, па дури и ден-два.
 • Ако течноста изгледа како да стигнала до цревата на терминалот, можеби оризот нема да ни помогне многу. Во моментов ги има на пазарот торба за сушење за паметни телефони. Ако имате еден дома, бидејќи сте многу претпазлив корисник, ставете го веднаш. Ако имате можност да го купите брзо, направете го тоа, бидејќи тоа може да ве спаси да мора да купите нов мобилен телефон.

Откако се погриживме и го разгаливме вашиот мобилен уред, дојде време да провериме дали успеавме да го спасиме нашиот скапоцен уред. Проверете дали е вклучено и дали е така, проверете дали сè работи на повеќе или помалку нормален начин.

Во повеќето прилики Ако течноста што падна и го натопи вашиот терминал не е премногу „агресивна“, сигурно нема да имате проблем со вашиот мобилен телефон повторно да работи совршено Повеќето терминали што денес се продаваат на пазарот можат совршено да издржат малку вода, па дури и повремено натопување.

Бањата за кафе што ја претрпе мојот мобилен уред остави дамка што ми требаше многу работа да ја исчистам, но паметниот телефон работеше повторно без никаков проблем. Секако, ќе мора да купам нова торба за сушење и дали претпазливата личност вреди двајца.

Кеса за сушење

Ако вашиот паметен телефон не работи, обидете се да го наполните, бидејќи може да се случи откако ќе го оставите неколку дена да се исуши, ќе остане без батерија. Во случај да не се вчита, се соочуваме со два можни проблеми. Првиот од нив е дека батеријата е оштетена од вода, затоа мора да купиме нова, во случај да можеме да ја извадиме од терминалот.

Ако по промената на батеријата, ако можеме, нашиот мобилен уред сè уште не работи, време е да запазиме една минута молк за тоа и да започнеме да бараме нов паметен телефон на Интернет за да не биде отсечен подолго. Секогаш можете да го однесете во очаен обид за експерт или продавница за поправкиНо, во овие случаи и со вклучени течности, обично има малку надеж за целосна поправка.

Дали вашиот мобилен уред некогаш се намокрил или натопел?. Кажете ни во резервираниот простор за коментари на овој пост и кажете ни како успеавте да го реанимирате.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   пуцелано dijo

  Здраво на сите, го испуштив мојот смартфон Galaxy S4 во тоалетот, (да во батеријата) и тој беше целосно покриен со вода. Успеав да го натерам да работи ставајќи го метар или нешто подалеку од фен, со топлина и минимум 4 часа, тогаш не го вклучив до следниот ден