Спедруми, многу генијален начин да ставите ритам на прстите

Спедруми на MIDI за иднината

Претворете ги боите во звуци и креирајте своја саундтрак. Ова е намерата на Спедруми, некои ringsвонења што се поврзани со мобилниот телефон и кои откако ќе потчукнат на некоја површина, мелодијата ќе почне да звучи. Бидете внимателни, сè звучи одлично, но секогаш треба да имате предвид дека мора да придонесете за малку и дека навистина сте креативни во овој поглед.

Спедрумс е проект што можете да го финансирате преку популарната платформа на Crowdfunding Kickstarter. И неговата цена започнува од 39 долари (помалку од 35 евра по тековниот курс). Но, да разгледаме подетално од што се состои овој проект.

Може да се опише како еволуцијата на тековните MIDI тастатури. Покрај тоа, неговиот транспорт е многу полесен и полесен: потребен ви е само мобилен (во моментот iPhone) или компјутер Mac или Linux - на Android и Windows нема специфични податоци. И, се разбира, тастатура во боја, така што прстените ги препознаваат звуците што треба да ги произведат.

Креаторите на проектот ви ставаат на дофат на раката тастатура која се состои од 12 различни бои, иако веќе ве советуваат дека можете сами да ја креирате и обоите. Откако ќе ја подготвите тастатурата, треба само да ја ослободите креативноста и да видите што може да излезе од вашите прсти. Исто така, и како што веќе посочивме, ова Specdrums работи како да е MIDI тастатура / контролер: можете да емитувате различни звуци: тапани, гитари, пијано, органи, итн. Од друга страна, Спедрумс ќе ви овозможи да ги снимите вашите креации и да можете да ги повторувате вашите мерки додека не можете да формирате комплетна мелодија.

Покрај тоа што беа фокусирани на музичари и loversубители на музиката, може да биде индициран и за образование. И, тоа е дека имањето на пронајдокот како „Спедрумс“ во училницата би ги натерало малите да give дадат слобода на нивната креативност и имагинација. Но, пред сè, уживајте во музиката на многу позабавен начин, користејќи ги новите технологии.

Повеќе информации: официјална страница на проектот


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.