Атенеа Фит, ја анализиравме оваа интелигентна и целосна скала од СПЦ

СПЦ е фирма со која постојано соработуваме за да можеме да ги тестираме нивните производи и очигледно да правиме исцрпни анализи за нив и со тоа да можеме да им го покажеме на сите вас. Во оваа прилика, СПЦ презема важен пресврт кон IoT и особено домашна автоматизација, одиме таму со првиот од производите што ќе ги анализираме во наредните денови.

Имаме во наши раце Atenea Fit by SPC, нова паметна скала со многу можности, останете да ја откриеме нашата длабинска анализа. Како и секогаш, ние ќе ви го кажеме најдоброто и најлошото од овој производ за да можете да размислите за вашата набавка.

Во овој случај, ќе судиме не само за неговиот физички дел, нешто што е исклучително важно во производот на континуирана употреба, како што е вагата, но исто така ќе ги земеме предвид и останатите детали за секојдневна употреба како што е интегрираниот софтвер SPC што го вклучува, делот за конфигурација и апсолутно сè што треба да знаете за производ со овие карактеристики. Одиме таму со анализа за да не пропуштите апсолутно ништо, сепак, најпрво ве оставаме ОВОЈ ЛИНК набавка за да можете да добиете единица по најдобра цена.

Дизајн и градежни материјали

Па, наоѓаме скала што е изградена во горниот дел од калено стакло со бел слој, така што изгледа како претходно спомената боја, со заоблени агли и прилично густо стакло што искрено носи мир на умот. На дното имаме тотално црна пластика и четири нозе кои се малку прилагодливи, ова значи дека благодарение на овие четири потпори, скалата ќе остане во добра позиција, без оглед на несовршеноста на подот на кој го поставуваме, и ова е доста многу. важно кога точно се користи скала.

Има вкупни димензии од 300 х 300 х 26 милиметри за вкупна тежина од 1,7 килограми, Не е голем, туку би рекле дека има стандардна големина за вага, всушност не е висок со оглед на технологијата што ја сместува внатре. Има четири метални зони задолжени за мерење на остатокот од податоците и за неговото работење ќе ви требаат три батерии со големина на AAA кои не се вклучени во пакетот. Пакувањето е доста добро, вагата пристигнува добро заштитена и лесна е за транспорт благодарение на нејзината рачка, затоа препорачувам да не го фрлате пакетот во првите денови на употреба. Треба да се напомене дека ќе можеме да го набавиме и во бело и во црно, но јас искрено го препорачувам во бело.

Можности за мерење

Тоа е интелигентна скала, па можеме да разбереме дека е способна да земе предвид повеќе параметри од вообичаеното во скалата, нели? Ова е сè што можеме да забележиме во апликацијата SPC IoT откако ќе го синхронизираме нашиот Athena Fit:

 • Вкупна тежина
 • Маснотии во телото
 • Содржина на вода во телото
 • Индекс на телесна маса
 • Базален метаболизам
 • Протеини во телото
 • Скелетен мускул
 • Коскена маса
 • Обем на маснотии во телото
 • Тежина на телото без маснотии
 • Волумен на мускулите
 • Видео масти одделение
 • Контрола на мускулите
 • Контрола на маснотии
 • Возраст и состојба на телото според мерењата

Со анализа на овие податоци и преку SPC IoT апликацијата ќе можеме да генерираме неделни, месечни и годишни статистички податоци и графикони на трендови. Овие графикони се прилично лесни за разбирање преку апликацијата, иако според мене тие даваат премногу информации, ајде да се соочиме, повеќето од нас ќе се фокусираат само на неколку од тие петнаесет параметри што е способен да ги измери SPC Atenea Fit нели Можеби ова е кога ќе почнеме да мислиме дека оваа скала е повеќе од само тежина, таа е идеален додаток за луѓето кои редовно спортуваат.

Извонредни карактеристики

Скалата има а неограничен број на корисници, Со други зборови, во рамките на апликацијата SPC IoT, која, како што добро знаете, е меѓусебно поврзана во облакот со различните уреди, ќе можеме да регистрираме различни корисници за размерот и на тој начин ќе зачуваме историја на податоци за секој од корисниците и за секој од параметрите за мерење, ова е многу интересно, скалата автоматски ќе го идентификува корисникот и ќе го испрати записот што можеме да го набудуваме во апликацијата SPC IoT информации автоматски веднаш откако ќе нè измерат, дали може да биде полесно?

Скалата има опсег на мерење што оди од 5 до 180 кг, но треба да се напомене дека резултатот ќе можеме да го измериме и во фунти. Оваа скала за функционирање ги користи типичните безжични карактеристики на овој вид производи, Bluetooth и WiFi мрежа од 2,4 GHz. Имаме ЛЕД панел на предната страна каде ќе можеме главно да ја видиме нашата тежина, но и врските на скалата.

Мислење и поставки на уредникот

За да го конфигурирате Ние само ќе ги вметнеме батериите во вагата и ќе го притиснеме копчето на дното додека симболот WiFi не трепка брзо. Потоа ќе ја отвориме SPC IoT апликацијата (Андроид) (iOS) што бесплатно ја преземаме, ја избираме скалата и врската ќе се изврши автоматски. Скалата ќе се обедини со останатите производи на СПЦ што ги поврзавме и со кои можеме брзо да комуницираме.

Добрите

 • Дизајнот и материјалите се внимателни, тие изгледаат добро во бањата
 • Цената е умерена, имајќи предвид сè што нуди
 • SPC IoT апликацијата е добро интегрирана
 • Дава еден тон информации што се лесни за читање

Contras

 • Можеби користењето на литиумски батерии не би било лоша идеја
 • Не поддржува мрежи од 5 GHz, важно е да го конфигурирате
 • Кога конфигурирањето понекогаш дава проблеми, се решава со ресетирање
 

СПЦ работи напорно и нејзината силна страна е управување со сè преку SPC IoT апликацијата што добива добри резултати во App Store благодарение на нејзините перформанси. Производите на СПЦ обично се демократски по цена и тоа се покажува. Неколку скали ќе најдете за само 39,99 евра ставени дома кои се способни да обезбедат толку комплетна услуга, дизајнот и материјалите ги придружуваат, така Немам друг избор освен да ти кажам дека ако размислуваш да купиш производ со овие карактеристики, СПЦ Атенеа Фит е јасен конкурент.

Атенеа Фит, ја анализиравме оваа интелигентна и целосна скала од СПЦ
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
39,99
 • 80%

 • Атенеа Фит, ја анализиравме оваа интелигентна и целосна скала од СПЦ
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Conectividad
  Уредник: 90%
 • Мерења
  Уредник: 86%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.