Xiaomi Redmi Note 9s сега е официјален: цена и спецификации

Redmi Note 9S

Пред нешто повеќе од еден месец, Xiaomi официјално го претстави Xiaomi Mi 10, облогот на азискиот гигант за високата класа и тоа имаше сериозен проблем со цената ако го споредиме со претходната генерација, а тоа е дека чипот 5G, предизвика зголемена цена на сите терминали што ја спроведоа, како што се случува и со Realme X50 Pro 5G.

Сега е ред на Redmi Note 9s, една од најпопуларните палети на компанијата и со која успеа да издлаби важна ниша во средниот опсег. Новите Redmi Note 9 излегуваат на пазарот за да ги надополнат Redmi Note 9 Pro и Note 9 Pro Max кои беа претставени пред неколку дена.

Што ни нуди Xiaomi Redmi Note 9s?

Redmi Note 9S

Главната новина што ја наоѓаме во овој модел во споредба со претходната генерација е во големината на екранот, екран што ни нуди поголема големина. Друга предност на овој нов модел се наоѓа во поголема големина на батеријата И назад, назад каде што ќе најдеме 4 камери. Што се однесува до меморијата, ова исто така се зголеми на 6 GB, 2 повеќе од претходната генерација.

Спецификации на Redmi Note 9s

Redmi Note 9S

Процесор Snapdragon 720G
Екран 6.67-инчен IPS LCD со брзина на освежување 60 Hz - сооднос 20: 9 - резолуција од 2.400 × 1.080
меморија 4/6 GB RAM меморија
складирање 64/128 GB простор за проширување до 512 GB преку картички microSD
Задни камери Главно 40 mpx - макро 5 mpx - широк агол 119 mpx (8º) - сензор за длабочина 2 mpx
Предна камера 16 мпх
Batería 5.020 mAh компатибилно со 18w брзо полнење
безбедност Сензор за отпечатоци на страна
Conectividad Wi-Fi 5 - Bluetooth 5.0 - USB-C - приклучок за слушалки
Димензии 166.9x76x8.8 мм
тежина 209 грамови

Екран на Xiaomi Redmi Note 9s

Redmi Note 9S

Екранот на Redmi Note 9s достигнува 6,67 инчи и ни нуди мала дупка во горниот централен дел од него, каде што се наоѓа камерата за селфи. Односот на екранот станува 20: 9, формат подолг од овозможува да се прикажат повеќе информации на екранот.

Екранот е заштитен со технологијата Gorilla Glass 5 и ни нуди максимална осветленост од 450 nits. Сензорот за отпечатоци се наоѓа на страната на уредот, вградено во копчето за вклучување и исклучување на екранот.

Моќност на Xiaomi Redmi Note 9s

Redmi Note 9S

Процесорот што го спроведува Redmi Note 9s е Snapdragon 720G, процесор произведен од Qualcomm во 8 нанометри што се издвојува по својот енергетска ефикасност и поголема дисипација на топлина. Ако додадеме и батерија од повеќе од 5.000 mAh, можеме да имаме паметен телефон за неколку дена тивко.

Овој модел ќе биде достапен во две верзии: 4 GB RAM / 64 GB простор и 6 GB RAM / 128 GB простор (UFS 2.1). И двата модели можат да го прошират својот капацитет за складирање со користење на microSD картички,

Батерија на Xiaomi Redmi Note 9s

Redmi Note 9S

Траењето на батеријата е обично најголемиот проблем за повеќето корисници, и многумина го користат за извршување на секаков вид активност, како што се консултации со социјални мрежи, користење апликација на банката, читање е-пошта, извршување административни задачи ...

Со повеќе од 5.000 mAh што Xiaomi ги спроведува во Redmi 9s, можеме да бидеме скоро целосно сигурни дека траењето на батеријата тоа нема да биде проблем, дури и за најинтензивните корисници.

Камери на Xiaomi Redmi Note 9s

Redmi Note 9S

Фотографскиот дел на Xiaomi Redmi 9s е еден од најистакнатите на овој терминал, и каде наоѓаме дури 4 камери:

 • Главни 48 mpx составени од 6 леќи - агол на гледање 79 степени - бленда f / 1.79
 • Ултра широк агол од 8 mpx со агол на гледање од 119 степени и отвор на отворот f / 2.2
 • 5 mpx макро со отвор на отвор f / 2.4 (идеално за објекти помеѓу 2 и 10 см од камерата)
 • Сензор за длабочина од 2 mpx со отвор на отвор f / 2.4

Redmi Note 9s ни овозможува да снимаме видеа во следниве резолуции и број на рамки:

Резолуција Рамки во секунда
4k 30fps
1080p 30 fps / 60 fps
720p 30 fps
1080p забавено движење 120 fps
720p забавено движење 120 fps / 240 fps / 960 fps

Цена и достапност на Redmi Note 9s

Redmi Note 9S

Во презентацијата, објавена е само цената во долари, а не во евра, така што можеме само да претпоставиме колкава ќе биде нејзината приближна крајна цена во Европа. Redmi Note 9s ќе биде достапен во две верзии, како што видовте во табелата за спецификации.

 • Redmi Note 9s со 4 GB RAM и 64 GB простор: 199 долари По денешниот курс (23-3-2020), девизниот курс во евра изнесува 185 евра. Најверојатно, крајната цена ќе биде околу 229 евра.
 • Redmi Note 9s со 6 GB RAM и 128 GB простор: 239 УСД По денешниот курс (23-3-2020), девизниот курс во евра изнесува 223 евра. Цената во Шпанија ќе биде околу 269 евра.

Redmi Note 9s ќе биде достапен во 3 бои: Меѓуerstвездена сива, сина аурора и бела галсие.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.