Sony Xperia 1: Новата висока класа на Sony сега е официјална

Sony Xperia 1

Сони организираше настан за презентација утрово на MWC 2019. Во него, популарниот производител ни остави неколку паметни телефони. Првиот од нив е овој Sony Xperia 1, неговиот нов модел за висока класа. Телефон кој доаѓа со ново име, бидејќи брендот одлучи да ги преименува своите палети на паметни телефони за оваа година. Тоа е нов обид за повторно започнување на продажбата на своите уреди.

Овој Sony Xperia 1 се истакнува особено по својот екран, со сооднос 21: 9. Марката ги намали рабовите на максимум, покрај тоа што го издолжи екранот. Претставен е како идеален паметен телефон за консумирање мултимедијална содржина. Што друго можеме да очекуваме од оваа висока цена?

Како што гледаме во другите модели претставени на MWC 2019, тој доаѓа со најмоќниот процесор на пазарот. Покрај тоа, наоѓаме а тројна задна камера на уредот, меѓу другите карактеристики. Сè што ви треба во тековната висока класа на Андроид. Дали тоа ќе помогне да се врати Сони на врвот на пазарот?

Спецификации Sony Xperia 1

Sony Xperia 1

Екранот е суштински аспект во оваа нова генерација на паметни телефони на Сони. Sony Xperia 1 пристигнува со OLED панел, со овој сооднос 21: 9, што според компанијата ви овозможува да гледате содржина и да користите апликации нормално. Многу содржини на платформи, како што е Нетфликс, веќе го имаат овој формат или поддршка. Така би било можно. Ова се неговите целосни спецификации:

Технички спецификации Sony Xperia 1
Бренд Sony
Модел Xperia 1
Платформа Андроид 9.0 пита
Екран 6.5-инчен OLED со 4K + резолуција и сооднос 21: 9
Процесор Кученце 855
Графичкиот процесор Адрено 630
RAM меморија 6 GB
Внатрешно складирање 128 GB (може да се прошири до 512 GB со microSD)
Задна камера 12 MP f / 1.6 OIS Двоен пиксел + 12 MP f / 2.4 широк агол + 12 MP f / 2.4 оптички зум OIS
Предна камера 8 пратеници FF
Conectividad Bluetooth 5.0 Dual SIM WiFi 802.11 a / c USB-C WiFi MIMO
Други карактеристики Читач на отпечатоци на страна NFC Protection IP68 Dolby Atmos
Batería 3.330 mAh со брзо полнење
Димензии 167 x 72 x 8.2 мм
тежина 180 грамови
цена Сè уште не е потврдено

Сони сè уште е една од ретките брендови што сè уште не се користи засекот или дупката на екраните од нивните телефони. Додека повеќето брендови на Андроид, вклучително и Самсунг, веќе лансираат модел, Јапонците ги одржуваат своите линии за дизајн на своите паметни телефони, иако тие значително го променија односот на овој уред.

Xperia 1

Аудиото е уште еден важен аспект на телефонот. Sony Xperia 1, покрај тоа што има, има и стерео звучници поддршка за стандардот Долби Атмос. Благодарение на ова, ќе може да уживате во извонреден звук кога конзумирате содржина на уредот. Повторно, тие бараат да нагласат дека станува збор за одличен паметен телефон кога станува збор за гледање видеа, серии или слушање музика на него.

Sony Xperia 1: Новиот врв на марката во опсегот

Внатре во телефонот, нè чека најмоќниот процесор достапен за Андроид денес, Snapdragon 855. За разлика од другите телефони што беа презентирани на MWC 2019 со користење на овој процесор, телефонот на јапонската марка не пристигнува со поддршка за 5G. Ништо не беше споменато за доаѓањето на 5G на уредите на брендот на настанот. Иако е познато дека компанијата работи на тоа.

Камерите се уште една од силните страни на овој Sony Xperia 1. Три задни леќи, комбинација од агол, широк агол и телефото, сите 12 MP се она што го наоѓаме. Вештачката интелигенција е присутна, за да помогне во подобрувањето на откривањето на сцената, покрај додавањето на уште неколку режими на фотографирање во камерите. За предната камера на телефонот тие се определија за единствен сензор од 8 MP, во кој исто така се направени подобрувања.

Локацијата на сензорот за отпечатоци ветува дека ќе биде тема на дискусија меѓу корисниците. Не влезе во екранот, како што тоа го сторија другите брендови. Исто така, не го најдовме на задниот дел од уредот. Sony го претстави овој сензор за отпечатоци од едната страна на телефонот. Одлука која не убедува секого. Иако ќе треба да судиме врз основа на работата на сензорот за отпечатоци од ден на ден.

xperia 1

За батеријата, користен е еден со капацитет од 3.330 mAh. Не е најголемата батерија, но во комбинација со процесорот што го има, кој се издвојува по својата енергетска ефикасност, покрај тоа што има OLED панел, кој обично троши помалку, треба да биде доволно за да може да се користи и врвниот на дневна основа.

Цена и достапност

Во презентацијата на овој Sony Xperia 1 ништо не е споменато за неговото лансирање на пазарот. Високата класа ќе биде достапна во единствена верзија во однос на RAM меморијата и складирањето. Изборот на бои ќе биде нешто поширок, со можност за избор помеѓу црна, сива, бела и виолетова боја.

Се надеваме дека наскоро ќе имаме информации за лансирање на пазарот на врвната марка на марката. Не треба да трае долго додека не се дознаат повеќе за неговото лансирање и продажната цена.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.