Exynos 9825: Процесорот на Galaxy Note 10

Exynos 9825

Galaxy Note 10 и 10+ се официјалниНие веќе знаеме што ни остава Самсунг со својата нова висока класа. Корејскиот бренд нè напушти утрово со својот нов врвен процесор, за кој токму овие телефони дебитираат. Тоа е Exynos 9825, од кои веќе имаше неколку протекувања овие недели, но сега е официјално. Нов процесор за high-end.

Нормалната работа е тоа Samsung го користи истиот процесор во своите две семејства врвни. Иако во овој случај, со лансирањето на Galaxy Note 10, корејскиот бренд излегува од овој тренд. Ни оставаат со Exynos 9825, што можеме да го видиме како подобрена верзија на процесорот што го сретнавме во февруари.

Тоа е важен процесор за корејскиот производител, бидејќи е прв во својот асортиман што е произведен во 7 nm. Значи, тоа е важен скок за компанијата, која несомнено се обидува да биде на висина на своите конкуренти. Овој нов процес на производство е една од најзначајните промени, и онаа што најмногу ќе му помогне на процесорот. Подолу ви ги кажуваме неговите целосни спецификации.

Спецификации за Exynos 9825

Exynos 9825

Стоиме порано помоќен и подобро изведувачки процесор. Покрај тоа, веќе е потврдено дека ќе биде компатибилен со 5G. Samsung дава можност да го додаде својот нов модем на овој Exynos 9825, така што ќе ја има оваа компатибилност. Не е изненадување, бидејќи еден од телефоните има 5G поддршка. Ова се спецификациите на овој процесор на корејската марка:

 • Процес на производство: 7 nm (EUV)
 • Процесор: 2 јадра M4 со такт од 2,7 GHz + 2 Cortex A75 јадра со 2,4 GHz + 4 Cortex A55 јадра со 1,95 GHz
 • GPU: 12-јадрен Mali G76
 • Интегрирана НПУ
 • Поддршка за резолуција на екранот WQUXGA (3840 × 2400), 4K UHD (4096 × 2160)
 • LPDDR4X RAM и меморија за складирање UFS 3.0, UFS 2.1
 • Камери: Заден 22MP + Пред 22 MP и поддршка за двојни сензори 16 + 16 MP
 • Снимка на видео: До 8K на 30 fps, 4K UHD при 150 fps 10-битно HEVC (H.265), Кодирање и декодирање со 10-битно HEVC (H.265), H.264 и VP9
 • Интегрирана 4G поврзаност, LTE Cat.20, 8CA
 • Поддржува 5G користејќи модем Samsung Exynos 5100

Можете да видите дека има многу заеднички елементи со процесорот што го наоѓаме во Galaxy S10. Samsung ги задржа некои од најважните елементи во овој поглед, но тие оставаат и нас со промени, така што тој е нешто поцелосен и помоќен процесор во овој случај. Додека на повеќето од овие подобрувања на Exynos 9825 треба да им се заблагодариме што се произведени во 7 nm. Тоа ќе овозможи на пример помала потрошувачка на енергија, за поефикасно работење на уредот. Нешто што корисниците со кој било од овие Galaxy Note 10 треба да го забележат кога ги имаат.

Exynos 9825

Како што е вообичаено на пазарот, Exynos 9825 нè остава со НПУ, единица посветена на сите активности со вештачка интелигенција на процесорот. Тоа е барање кое стана суштинско значење за врвниот и среден опсег на Андроид, така што корејската марка ни остава едно во овој случај. Не се дадени многу детали за тоа, но се претпоставува дека ќе биде слично на она што го наоѓаме во процесорот на Galaxy S10. За останатите, можеме да видиме дека многу од спецификациите не претставуваат голем скок во квалитетот.

Еден од најважните аспекти во овој процесор е дека има можност да има 5G. Samsung исто така го претстави својот нов модем, Exynos 5100. Тој е изборен модем, кој може да се додаде или не на процесорот. Кога се користи, Exynos 9825 е компатибилен со 5G. Тоа е функција од голема важност, што се рефлектира во 5G верзијата на Galaxy Note 10+. Значи, тоа ќе биде нов компатибилен телефон, кој ќе пристигне во Шпанија за неколку недели, на 23 август, според официјалната компанија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.