Ова се новиот iPad Pro 2018

Apple iPad Pro 2018

Apple денес, 30 октомври, одржа нов настан во Newујорк, на кој претставија низа новини. Еден од производите што се презентирани во него, и многу се очекува од корисниците, се новиот iPad Pro 2018. Како што беше коментирано последниве недели, се соочуваме со забележителна промена од страна на компанијата Купертино.

Воведен е нов дизајн за iPad Pro 2018, како додаток на низа подобрувања, на сите нивоа. Така да го најдеме најкомплетниот модел што го претстави Apple досега. Подготвени сте да дознаете повеќе за тоа?

Нов дизајн, кој генерира позитивни коментари и огромна моќ, се двата аспекти што најдобро ја дефинираат оваа нова генерација. Генерација на промени, како што тврди самата компанија. И дали е тоа Ова е најголемата промена од воведувањето на првиот модел Пред три години.

Нов дизајн

Главната новина што ја наоѓаме во овие iPad Pro 2018 е отсуството на копчето Home во нив. Одлука што следи по онаа што ја донесе Apple со своите модели на iPhone, па затоа не е нешто случајно. Отсуството на ова копче овозможува помали рамки, што се претвора во поголем екран. Она што несомнено придонесува да се направи совршена опција кога станува збор за гледање серии или филмови во нив.

Во оваа нова генерација се воведени две големини. Постои модел од 11 инчи и големина од 12,9 инчи. Така што корисниците ќе можат да ја изберат големината за која сметаат дека е најзгодно во нивниот случај. Единствената разлика помеѓу двете е големината, на ниво на спецификација тие се исти.

IPad Pro видовме дека нивните рамки се намалени, особено во горните и долните рамки ова е видливо. Но, тие се рамки што се доволно дебели може да има сензор за Face ID на нив, една од theвездените функции на оваа нова генерација. Нешто што е можно без потреба од изрез, на олеснување на многумина. Можете исто така да видите дека аглите се заоблени, па затоа формата од 90 степени е исфрлена.

iPad Pro 2018

 

Apple понатаму потврдува дека корисниците тие ќе можат да го користат Face ID на iPad Pro хоризонтално или вертикално. Иако во почетната конфигурација ќе треба да ја држиме во режим на портрет. Откако ќе го сториме ова, можеме да го искористиме на двата начина. Што ќе ни даде повеќе опции за употреба.

Се соочуваме со течен ретинален екран на овој iPad Pro. Apple сè уште не направи скок на OLED со оваа генерација, но најдоброто го наоѓаме во рамките на LCD-екранот за овој екран. За дисплејот ја користи технологијата iPhone XR, што е дисплеј за течна мрежница што претходно го споменавме. Покрај тоа, имаме ProMotion, широк спектар на бои и TrueTone технологии присутни во него.

Процесор и складирање

A12X Бионик

Нов дизајн и нов процесор. Бидејќи Apple во нив го воведува A12X Bionic, што е верзија на процесорот претставена пред еден месец со својата нова генерација на iPhone. Тоа е процесор кој воведува различни подобрувања, не само во перформансите и моќноста. Постојат и подобрувања во графиката.

Се базира на процесот на iPhone 7nm. Неговиот процесор има вкупно осум јадра, додека графичкиот процесор, дизајниран од самиот Apple, има 7 јадра. Во него наоѓаме 10.000 милиони транзистори. Нервниот мотор исто така станува важен, бидејќи компанијата Купертино го претстави оној што го видовме на iPhone оваа година.

Тоа е нервен мотор што ќе овозможи извршување на 5 трилиони операции, достапни со машинско учење. Друг аспект што е подобрен во овој нов iPad Pro од американската фирма. Што се однесува до складирањето, сега ќе најдеме до 1TB меморија за голема брзина на блиц.

Без сомнение, една од највпечатливите промени е воведувањето на USB Type-C во овој iPad Pro. Овие недели имаше гласини дека Apple ќе го претстави во оваа нова генерација, со што ќе биде првиот. И тоа конечно веќе се случи. Значи, компанијата сега го остава Молња настрана. Покрај тоа, iPhone може да се полни со помош на USB-C до кабел за молња и да се поврзе со надворешен екран до 5K.

Јаболко молив и паметна тастатура Folio

Јаболко Молив

Не само што е обновен iPad Pro, туку и неговите додатоци го направија тоа. Како и кај главниот уред, наоѓаме промени и во дизајнот и на нивото на функциите во овие Apple Pencil и Smart Keyboard. Тие се две додатоци кои веќе подолго време го придружуваат ова семејство на уреди, па затоа нивното обновување беше важно.

Прво на сите, го наоѓаме паметното тастатура Folio. Apple донесе одлука за повторно вметнување на тастатурата во iPad Pro користејќи го Паметниот конектор, благодарение на што тастатурата ќе може да се користи без да се користи Bluetooth или интегрирана батерија. Ова е нешто што ќе ни овозможи да заборавиме на вашиот товар.

Како што ви рековме, имаше промена и во неговиот дизајн. Во овој случај, Apple воведува потенок распоред на тастатурата. Покрај тоа, наоѓаме две позиции на навалување на екранот. На овој начин, ќе можеме да го користиме на бирото или на маса, но со другата позиција може да се користи во скутот, ако го користиме седејќи на софата или во кревет.

Вториот додаток за овој iPad Pro е Apple Pencil. Компанијата Купертино изврши редизајн на истиот, воведување магнет во него, така што ќе може да се придржува до таблетот, како што можете да видите на фотографијата. Кога го правиме ова, игла се полни безжично. Значи, сега е многу полесно да се вчита. Новиот модел има и нова област што е тактилна, што ќе можеме да ја искористиме за извршување на секундарни дејства.

Цена и достапност

iPad Pro Официјално

Како и обично, овие iPad Pro се издаваат во различни верзии, кои се разликуваат во зависност од нивната внатрешна меморија, како и од тоа дали сакате верзија со WiFi или една со WiFi LTE. Врз основа на ова, наоѓаме прилично широк опсег на цени. Ние ви ги покажуваме цените што сите верзии на новата генерација ќе ги имаат во Шпанија, во нивните две големини:

iPad Pro со 11-инчен екран

 • 64 GB Wi-Fi: 879 евра
 • 64 GB со WiFi - LTE: 1.049 евра
 • 256 GB Wi-Fi: 1.049 евра
 • 256 GB со WiFi - LTE: 1.219 евра
 • 512 GB Wi-Fi: 1.269 евра
 • 512 GB со WiFi- LTE: 1.439 евра
 • Wi-Fi од 1 ТБ: 1.709 евра
 • 1 ТБ со WiFi- LTE: 1.879 евра

iPad Pro со 12,9-инчен екран

 • 64 GB Wi-Fi: 1099 евра
 • 64 GB со WiFi - LTE: 1.269 евра
 • 256 GB Wi-Fi: 1.269 евра
 • 256 GB со WiFi - LTE: 1.439 евра
 • 512 GB Wi-Fi: 1.489 евра
 • 512 GB со WiFi- LTE: 1.659 евра
 • Wi-Fi од 1 ТБ: 1.929 евра
 • 1 ТБ со WiFi- LTE: 2.099 евра

Apple ја откри и цената на додатоците. Цената на тастатурата е 199 евра за моделот од 11 инчи и 219 евра за големината од 12,9 инчи. Цената на новиот Apple Pencil е 135 евра.

Сите верзии на iPad Pro сега можат официјално да се резервираат на веб-страницата на Apple. Лансирањето на двата модели ќе се случи на 7 ноември низ целиот свет, вклучително и Шпанија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.