Nintendo Switch Lite: Најмалата и најевтина верзија на конзолата

Бои на Nintendo Switch Lite

По неколку месеци гласини за тоа, Nintendo Switch Lite конечно станува официјален. Nintendo ја претставува оваа нова верзија на својата конзола. Може да го сметаме повеќе како нова верзија отколку за нова конзола. Се соочуваме со помала алтернатива, со подостапна цена во овој случај. Иако ова носи некои ограничувања.

Бидејќи во замена за поевтина конзола, Nintendo Switch Lite жртвувајте ја можноста за поврзување со ТВ со пристаниште или функција на одвојување на Joy-Con како што се случува во нормалната верзија. Според компанијата, оваа конзола е претставена како опција за репродукција на наслови на Nintendo Switch во преносен режим.

Во случај на дизајн, не наоѓаме многу промениЕдноставно е покомпактен од оригиналниот модел. Nintendo знае што добро работи со оригиналната конзола и сега тие ни оставаат нова верзија наменета за различна публика.

Компактен дизајн

Како што ни овозможува името да претпоставиме, Nintendo Switch Lite е малку помал од оригиналниот модел. Има големина од 91,1 x 208 x 13,9 милиметри и тежината, исто така, станува 275 грама во овој случај. Малку полесно, бидејќи оригиналот има тежина од околу 300 грама. Значи, минималната разлика е во овој случај што ја наоѓаме.

Екранот е помал и во овој случај. Користена е ЛЦД-табла за допир со големина од 5,5 инчи. Нема промени во резолуцијата, која останува на 1.280 × 720 пиксели од оригиналот. Автономијата се одржува и во конзолата. Според Nintendo, шест часа автономија што ги имавме во оригиналот се одржуваат. Иако наоѓаме подобрување на перформансите на Nintendo Switch Lite од 20% до 30%, поради воведувањето на нов чип.

Начини на игра

Nintendo Switch Lite

Режимите на игри се голема промена во оваа нова конзола од јапонската фирма. Како што веќе споменавме, во овој случај наоѓаме низа ограничувања во него, што го прават поевтин од оригиналниот Switch. Значи, тоа е аспект што мора да го земеме предвид во овој поглед. Опциите за поврзување или исклучување на надворешни додатоци овојпат се различни.

 • Не е компатибилен со Nintendo Labo
 • Контролите се вградени во конзолата и не можат да се одделат
 • Не може да се користи десктоп режим без надворешна Joy-Con
 • Не може да се користи режим на ТВ
 • Nintendo Switch Lite нема излез за видео
 • Не е компатибилна со оригиналната основа на прекинувачот

Режимите на игра се различни, иако поврзаноста останува непроменета во истата. Ние имаме WiFi, Bluetooth и NFC конекција дека бевме во оригиналот исто така присутни во него. Покрај тоа, додатоците што претходно биле купени може да се користат во него. The Joy-Con или други како Switch Pro или Poké Ball Plus.

Каталог на Nintendo Switch Lite

Едно од големите сомнежи за многу корисници беше дали Nintendo Switch Lite ќе биде компатибилен со игри од оригиналната конзола. Nintendo потврдува дека е компатибилен со сите игри во каталогот што можат да се играат во рачен режим. Исто така, со оние во режим на работна површина, сè додека корисникот има Joy-Con што се купени одделно, бидејќи тие се надворешни. Иако во некои игри може да има ограничувања.

Покрај тоа, потврдено е дека ги има апсолутна компатибилност наназад помеѓу двете конзоли, благодарение на Nintendo Switch Online. Од друга страна, конзолата е компатибилна со сите игри со повеќе играчи што ги наоѓаме во оригиналниот Switch. Значи, во оваа смисла се чини дека нема за што да се грижиме.

Цена и лансирање

Nintendo Switch Lite

За да го купиме Nintendo Switch Lite, ќе мора да почекаме малку. Goе се најде во продажба на 20 септември 2019 година, како што е веќе потврдено. Конзолата се издава во три бои, кои се сива, тиркизна и жолта. Ние исто така можеме да ја купиме конзолата заедно со комплет со капак и заштитник на екранот. Во моментов ништо не е споменато за ексклузивни додатоци, па затоа не знаеме дали ќе има такви.

Неговата продажна цена е 199 УСД во САД. Засега во Шпанија не е откриена официјална цена за тоа, иако ако се консултираме со цената на Nintendo Switch (299 $ - 319 евра), веројатно е дека оваа нова конзола ќе биде лансирана во Шпанија со цена близу 200 евра. Но, бидејќи Nintendo не даде цени за тоа во моментот.

Покрај нормалната верзија, потврдено е и дека ќе има две специјални верзии на Nintendo Switch Lite. Ова се двете изданија Закијан и Замазента. Двете доаѓаат со копчиња во цијан и магента, заедно со детали за Покемон меч и Покемон Шилд. Тоа ќе биде ограничено издание што ќе се најде во продажба на 8 ноември.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.