Acer ја презентира својата нова палета тетратки Chromebook на IFA 2019

Acer Chromebook 315

IFA 2019 започнува со Acer како главен протагонист. Компанијата штотуку ја заврши својата прес-конференција на која ни оставија мноштво вести. Меѓу производите што ни ги оставија е нивната нова палета на лаптопи со Chromebook. Ни оставаат вкупно четири модели во него (315, 314, 311 и Спин 311).

Ова се четири идеални лаптопи за студенти, дизајниран да дава најдобри перформанси во секое време. Модерен дизајн, добри карактеристики и голема вредност на парите се клучевите во оваа палета на Acer Chromebook. Значи, тие имаат сè за да бидат едни од најпопуларните во овој сегмент.

Опсегот може да се подели во две групи, со два модели кои се чекор погоре според големината и перформансите. Додека имаме два други модели со помала големина, но кои одржуваат многу целосни карактеристики особено за студентите. Ова е новата палета на брендот Chromebook.

Поврзана статија:
Acer станува партнер на програмата ПРВА LEGO лига во Шпанија

Chromebook 315 и Chromebook 314: Водечките модели

Acer Chromebook 315

Првите се двата модели со поголема големина. Тоа се Chromebook 315 и Chromebook 314, кои се најголемите и најмоќните во неа. Совршен за работа и ни дава добри перформанси, иако е идеален и кога станува збор за прегледување мултимедијална содржина, благодарение на нивните големи и квалитетни екрани. Значи, тие се истакнуваат во рамките на опсегот.

Chromebook 315 има 15,6-инчен екран, додека Chromebook 314 има 14-инчен екран. И во двата случаи тие имаат Full HD резолуција (1920 x 1080 p) со IPSii технологија и широки агли на гледање. Chromebook 315 исто така вклучува и посебна нумеричка тастатура, што го прави одличен уред за корисниците и сопствениците на мали бизниси.

Acer нуди во случајот на Chromebook 315 опцијата за интегрирајте процесор Intel Pentium Silver N5000. Целиот опсег ги користи двојадрените Intel Celeron N4000 или четири-јадрените N4100 како процесори, но овој модел има и дополнителна опција. Што се однесува до RAM меморијата и меморијата, 315 има до 8 GB RAM и 128 GB простор за складирање eMMC. Во случајот на 314, тој е 8 GB и 64 GB, соодветно. Двата лаптопа нудат 12,5 часа автономија.

Acer Chromebook Spin 311 и Chromebook 311: Малите модели

Chromebook Spin 311

Опсегот на овие Chromebook е комплетиран од овие два лаптопа, кои се најмали по големина. Марката не остава со Chromebook Spin 311 и 311, два многу лесни и идеални модели за носење од ден на ден во секое време. Обајцата Тие имаат 11,6-инчни екрани. Acer Chromebook Spin 311 (CP311-2H) има конвертибилен дизајн од 360 степени, така што неговиот 11,6-инчен HD екран на допир може да се користи во четири различни режими: таблет, лаптоп, дисплеј и шатор.

Вториот модел во овој опсег е Chromebook 311, која ја има истата големина на екранот од 11,6 инчи. Во својот случај, тој има традиционален дизајн на лаптоп, и е многу лесен, тежи нешто повеќе од 1 кг. Значи, лесен е за транспорт во секое време. Овој лаптоп доаѓа и во верзија на осетлив на допир и на екран на допир. Двата лаптопа ни даваат автономија до 10 часа.

Acer ни нуди до 8 GB RAM и 64 GB простор на Chromebook Spin 311. Додека сте на Chromebook 311, можете да изберете до 4 GB и 64 GB, соодветно. Двојадрен Intel Celeron N4000 или четири-јадрен N4100 се користат како процесори во овој случај. Во однос на поврзаноста, сите имаат две USB 3.1 Type-C Gen 1 порти и имаат предна HD камера за видео повици.

Поврзана статија:
Acer Swift 7, убав тенок лаптоп со неповратна цена [Преглед]

Цена и лансирање

Acer Chromebook 314

Acer потврди дека палетата на Chromebook ќе се најде во продажба оваа есен, во текот на целиот месец октомври. Иако датумите може да бидат различни во зависност од предметниот пазар, можеме да ги очекуваме овој месец. Компанијата ги сподели и цените на секој од овие лаптопи:

  • Chromebook 315 ќе биде достапен од октомври со цена од 329 евра.
  • Chromebook 314 ќе биде лансиран во октомври по цена од 299 евра.
  • Chromebook Spin 311 ќе биде достапен од октомври по цена од 329 евра.
  • Acer Chromebook 311 ќе биде достапен од октомври по цена од 249 евра.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.