Специјален извештај PlayStation 4

Како што се очекуваше, новата конзола Sony ги покажа забите на двочасовна конференција полна со податоци и детали за тоа - иако остава важни сомнежи во воздухот -, покрај тоа што е придружена со поддршка на игри од новата генерација, вклучително и нови IP-адреси за PlayStation 4 што има за цел да воведе во следната ера на носители на бучава.

Ако ја пропуштивте конференцијата, не грижете се, во Видео игри Мунди Ние го подготвивме овој специјален извештај за да ви кажеме сè што беше изложено PlayStation 4 минатата ноќ во Newујорк. Направете си удобно на вашето место и подгответе се да ја пречекате новата генерација.

Ni Орбис, или какви било фенси имиња: следнава конзола Sony ќе продолжи со нумерирање и класично име на бренд на компанијата, така што веќе можеме да зборуваме за PlayStation 4 со целиот закон. На почетокот на конференцијата, Ендру Хаус јасно стави до знаење дека од електронскиот гигант сакаат да ги задоволат и лежерните и хардкор гејмерите, а пред се, тие сакаат да го промовираат концептот за поврзување. Следно, Марк Церни ни зборуваше за тоа како е замислена конзолата: од програмери и за програмери, без да ја остави настрана универзалната забава. На овој начин, машината е развиена во близок контакт и со соработка на различни фигури од индустријата и водечките развојни студија: Sony сака да PlayStation 4 биде основната конзола за развој на видео игри во следната генерација, благодарение на едноставноста со која може да се програмира за неа (и можеме да го преведеме ова на начин за препознавање на грешката направена со сложената архитектура на PlayStation 3) Како надополнување, тие појаснија дека конзолата ќе има 8 GB GDDR5 меморија, наместо 4-те кои се шпекулираа со месеци, што е неверојатен скок од 512 MB од PlayStation 3. Другите технички податоци на конзолата што ги обелодени самата Sony се следниве: AMD “Jaguar” x86-64 процесор, 8 јадра, графички процесор 1.84 TFLOPS, AMD следната генерација на Radeon, 5GB GDDR8 меморија, стандарден HDD, 6X BD читач, ДВД 8, USB 3.0, Ethernet, HDMI конекција, AV, BluetoothR 2.1 и сигурно во следните месеци ќе имаме повеќе информации. Други интересни податоци беа можноста за оставање игри суспендирани, опција за преземања во позадина или дури и со исклучена конзола или очигледна едноставност со која сè ќе работи, како и прилагодување на интерфејсот на машината, што може автоматски да се прилагоди на вкусовите на корисникот.

Еволуцијата на DualShock во неговиот последен израз и тоа ја потврди информацијата што протече пред неколку дена. Контролата има нов пресек, вдлабнати стапчиња и нов материјал, поудобни зафати, кривилинеарен дизајн на копчињата L2 и R2, панел на допир, копче «опции» - што би го заменило класичното избирање и стартување - звучник на далечинскиот управувач, приклучок за слушалки или подобрен сензор за движење. Забележително е вградување на ЛЕД светлосна лента и интерактивноста со новата PlayStation Eye, двојна камера што може да открие позиција и движење. И без сомнение, највпечатливо беше копчето „сподели“, што ќе ни овозможи да емитуваме игри во реално време преку стриминг портали како на пр. Ustream, каде што нашите пријатели можат да даваат коментари, па дури и да се приклучат на вашата игра на необични начини - на пример, беше речено дека можеме да добиеме помош во форма на напивки или оружје за да ги надминеме нивоата - и исто така ќе ни биде дозволено да испраќаме фотографии веднаш на Facebook. Се разбира, можностите што ги нуди ова DualShock 4 тие можат да бидат доста интересни во иднина.

 

Во овој момент, на сцената влезе добро познатиот Дејвид Пери за да ни каже Гаикаи и нејзината улога во иднина на PlayStation: Sony го сакате најдоброто и најбрзото искуство со игри на Интернет. Далечинската игра ќе биде една од највпечатливите опции, во која PS Вита ќе игра фундаментална улога, бидејќи од истата конзола, преку стриминг, можете да ги играте сите PS4 игри и со ист графички квалитет. Покрај тоа, додека преземаме некоја игра, можеме да уживаме во неа без да чекаме да се преземе и инсталира целосно, што ги остава толку непријатно времето на досадно преземање и инсталирање. И тука дојдовме до точка што многумина нема да ја сакаат: PlayStation 4 нема да биде компатибилен наназад со PlayStation 3. Сепак, се тврди дека целиот каталог на PlayStation, PlayStation 2 y PlayStation 3 може да се репродуцира во стриминг на различни уреди што поддржуваат Гаикаи.

 

Видеото со различни познати лица, кое даде свое мислење за ветувачката иднина на конзолата, беше предговорот за влегувањето во сцената на првите игри прикажани за конзолата, кои сите работеа на хардверот на конзолата. Првиот беше Кнак, со сцена што остави впечаток дека е анимиран филм, иако не беше повеќе од убав. Дојде првата голема техничка демонстрација Килзон: Падот на сенките, новата рата на fps од Герилски, што изгледаше спектакуларно, особено во управувањето со честички и детали. Еволуција ни ги покажа неговите Клуб за возење, тркачка игра која се фокусира на социјална интеракција со можност за формирање тимови кои се предизвикани низ целиот свет. Sucker Punch присуствуваше на настанот и покажа нов познат со ознака на Втор син, што се чини дека покажува нови аспекти за сагата и што може да има силна компонента за повеќе играчи.

Дејвид Кејџ, шефот на quantic сон, се качија на сцената за да ја покажат технологијата на која се развиваат PlayStation 4 со предвремена демонстрација за тоа што новиот систем на Сони може да стори во зачеток, иако за жал, не објави никакви игри. Молекула за медиуми го олеснија Кејџ и тие го покажаа својот нов проект, каде креативноста беше централна оска на нивната следна игра: curубопитен експеримент каде командата Се движат тоа ќе биде неопходната алатка за создавање на нови фантастични светови. Јошинори Оно се качи на сцената и сите замавнувавме со главата во страв од она што тој ќе го каже. Конечно, тоа не беше многукратна ревизија на Street Fighterно од игра што се чинеше дека се проткајува Dark души y Monster Hunter наречен Длабоко во себе -Се претпоставува дека исклучиво од PS4-, што изгледаше неверојатно благодарение на технологијата Панта Реи развиен од Capcom.

http://www.youtube.com/watch?v=d9UmHm9HA3c

Сквер Еникс Тој исто така учествуваше во презентацијата, иако неговото присуство беше прилично анегдотско и смешно: тие го покажаа истото демо како и секогаш на Светлосен мотор но овој пат работи на хардвер PlayStation 4 -кој исто така го премести во реално време познатото техничко демо на Unreal Engine 4-. Конечно, Шинџи Хашимото, директор на бренд Final Fantasy, се појави неколку секунди да каже дека А. Final Fantasy Нова генерација: не беше даден ниту еден дета detail. Од страна на Ubisoft, не можеше да пропушти Гледајте кучиња, што продолжува да ветува многу во говорот што инвеститорот го повторува во секоја презентација, но сепак оддалеку потсетува на застојаната игра на Убиец на верата.

Во последната група реклами наидовме Blizzard, кој најави Diablo III став PlayStation 3 y PlayStation 4, од кои тие ветија дека ќе изгледа одлично и дека интерфејсот ќе биде совршено прилагоден на конзолата, каде што ќе има дури и соработка за 4 играчи. На последно место, Activision доведени до Bungie да зборува за неговиот 10-годишен проект претставен пред неколку дена: Судбина ќе дојде до PlayStation 4 и со ексклузивна содржина.

Конечно, беше потврдено дека конзолата ќе пристигне на Божиќ оваа година. И ова беше познатото Состанок на PlayStation 2013 година: немаше повеќе, дека иако не беше малку, премногу работи останаа во воздухот. За почеток, немаме податоци толку основни како капацитетот на тврдиот диск, цената на машината (можеби тие 8 GB GDDR5 ја прават конзолата поскапа) или мрежната политика на новата конзола - несомнено е дека услуги на Гаикаи тие ќе бидат при-пејд и претпоставуваме дека ќе има различни претплати на PlayStation Плус, одржување на бесплатна онлајн игра. А, големото отсуство на своја презентација, curубопитно, беше негово PlayStation 4, што ниту беше прикажано физички, ниту видовме слика од тоа: дали е мирно Sony се плеткаш со прототипови?

Од друга страна, во врска со каталогот на игри, вистината е дека серверот очекуваше нешто поиграно, бидејќи и покрај прикажувањето на нови IP-адреси, вистината е дека Кнак или новиот на Молекула за медиуми тие беа премногу дискретни реклами, особено ако мислиме на тоа Санта Моника, Лошо куче o Полифонија Можеа да покажат нешто што го запрепасти персоналот. Секако, се чини дека сето ова одговара на планираната стратегија: има уште многу време пред конзолата да стигне на пазарот, пред нас се уште два важни настани - Игра Развивачи конференција и E3- Ј Мајкрософт мора да премести токен. Можеби Sony тешката артилерија е резервирана во зависност од следниот потег на Редмонд да изврши медиумски удар што ги става на јажиња. Од време на време. Засега, мора да бидеме задоволни со овој пиштол за нова генерација што ќе ја имаме во нашите домови на крајот на оваа година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   newshub.es/конзоли и игри dijo

    Го сакам го сакам го сакам