Список на терминали компатибилни со Android Oreo

По многу месеци чекање, момците од Андроид конечно го објавија името на следната верзија на Андроид, наречена Орео, верзија која како и обично ни нуди одлики што веќе беа достапни на iOS, но исто така ни носи нови функции, некои од нив се многу интересни. Ако сакате да ги знаете сите новости што ќе ни ги донесе следната верзија на Android, мојот колега Рубен Галардо објави пред неколку дена резиме на најважните карактеристики на Android Oreo. Но, сега е редот на список на терминали што ќе бидат компатибилни со оваа осма верзија на Android.

Производителите веќе имаат започна да објавува кои ќе бидат првично терминалите до кои е осмата верзија Андроид ќе пристигне. Како што често се случува во овие случаи, списокот е привремен и може да се случи целиот развој на соодветната верзија, производителите да наидат на проблем со перформансите што го исклучува лансирањето на Android Oreo.

Samsung терминали компатибилни со Android Oreo

 • Samsung Galaxy S8 (G950F, G950W)
 • Samsung Галакси Забелешка 8
 • Samsung Galaxy S8 Plus (G955, G955FD)
 • Samsung Galaxy S7 Edge (G935F, G935FD, G935W8)
 • Samsung Galaxy S7 (G930FD, G930F, G930, G930W8)
 • Samsung Galaxy A3 (2017) (A320F)
 • Samsung Galaxy A5 (2017) (A520F)
 • Samsung Galaxy A7 (2017) (A720F, A720DS)
 • Samsung Galaxy A8 (2017) (A810F, A810DS)
 • Samsung Galaxy C9 Pro
 • Samsung Galaxy J7v
 • Samsung Galaxy J7 Max (2017)
 • Samsung Galaxy J7 Pro (2017)
 • Samsung Galaxy J7 Prime (G610F, G610DS, G610M / DS)
 • Samsung Galaxy A9 (2016) (SM-A9100)
 • Samsung Galaxy A7 (2016) (A710F, A710DS)
 • Samsung Galaxy A5 (2016) (A510F, A510F)
 • Samsung Galaxy A8 (2016) (A810F, A810DS)
 • Samsung Galaxy Note FE

Терминали на Motorola компатибилни со Android Oreo

 • Moto G5 Plus (XT1684, XT1685, XT1687)
 • Moto G5 (сите модели)
 • Moto G4 Plus (сите модели)
 • Moto G4 (сите модели)
 • Moto Z (XT1635-03)
 • Мото Z2 Игра
 • Мото З игра
 • Мото З стил
 • Мото Z Force

Google терминали компатибилни со Android Oreo

Sony терминали компатибилни со Android Oreo

 • Sony Xperia XZ Premium (G8141, G8142)
 • Sony Xperia L1 (G3311, G3312, G3313) (да се потврди)
 • Sony Xperia XZS (G8231, G8232)
 • Sony Xperia XA1 (G3121, G3123, G3125, G3116, G3123)
 • Sony Xperia XZ (F8331, F8332)
 • Sony Xperia XA1 Ultra (G3221, G3212, G3223, G3226)
 • Sony Xperia XA Ultra (потврдата чека)
 • Sony Xperia XA (да се потврди)
 • Sony Xperia XA Ultra
 • Sony Xperia XA
 • Sony Xperia X перформанси
 • Sony Xperia Z5 Premium (потврдата чека)
 • Sony Xperia Z5 (да се потврди)
 • Sony Xperia X (F5121, F5122)
 • Sony Xperia X компактен
 • Sony Xperia E5 (потврдата чека)

HTC терминали компатибилни со Android Oreo

 • HTC U11
 • HTC U Ultra
 • HTC U Play
 • HTC Desire 10 Pro
 • HTC Desire 10 Lifestyle
 • HTC 10 Evo
 • HTC 10

LG терминали компатибилни со Android Oreo

 • LG G6 (H870, H870DS, US987)
 • LG G5 (H850, H858, US996, H860N)
 • LG V30
 • LG V20 (H990DS, H990N, US996)
 • LG V10 (H960, H960A, H960AR)
 • LG Nexus 5X
 • LG Q8
 • LG Q6
 • LG X вложување
 • LG Pad IV 8.0

Nokia терминали компатибилни со Android Oreo

 • Nokia 3
 • Nokia 5
 • Nokia 6
 • Nokia 8

Терминали на Xiaomi компатибилни со Android Oreo

 • Xiaomi Mi 6
 • Xiaomi Redmi Забелешка 5
 • Xiaomi Redmi Pro 2
 • Xiaomi Mi 5s
 • Xiaomi Redmi Забелешка 4
 • Xiaomi Mi Max
 • Xiaomi Mi Max 2
 • Xiaomi Mi 5s Plus
 • Xiaomi My Note 2
 • Xiaomi Mi Mix
 • Xiaomi Mi 5X
 • Xiaomi Redmi 5A

Huawei терминали компатибилни со Android Oreo

 • Huawei P10 (VTR-L09, VTRL29, VTR-AL00, VTR-TL00)
 • Huawei P10 lite (Lx1, Lx2, Lx3)
 • Huawei Honor 9 (AL00, AL10, TL10)
 • Huawei P8 Lite 2017 (Huawei P9 Lite (2017), Huawei Honor 8 Lite, Huawei Nova Lite, Huawei GR3 (2017)
 • Huawei Y7 Prime (чека потврда)
 • Huawei Nova 2 (PIC-AL00)
 • Huawei Nova 2 Plus (BAC-AL00)
 • Huawei Honor 8 Pro
 • Huawei P10 Plus
 • Huawei Mate 9 Порше Дизајн
 • Huawei Мате 9
 • Huawei Mate 9 Pro
 • Huawei Nexus 6P

Asus терминали компатибилни со Android Oreo

 • Asus ZenFone 4 (ZE554KL)
 • Asus ZenFone Pro (ZS551KL)
 • Asus ZenFone 4 Max (ZC520KL)
 • Asus ZenFone 4 Max Pro (ZC554KL)
 • Селфи на Asus ZenFone 4 (ZD553KL)
 • Asus ZenFone 4 Selfie Pro (ZD552KL)
 • Asus Zenpad Z8s (ZT582KL)
 • Asus Zenfone Go (ZB552KL)
 • Asus Zenfone во живо (ZB501KL)
 • Asus Zenfone 3s Max
 • Asus Zenfone AR
 • Зус на Asus Zenfone 3
 • Asus Zenfone 3 Макс
 • Asus Zenfone 3 Делукс 5.5
 • Asus Zenfone 3 ласер
 • Asus Zenfone 3
 • Asus Zenfone 3 Ultra
 • Asus ZenPad Z8s
 • Asus ZenPad 3s 8.0
 • Asus ZenPad 3s 10
 • Asus ZenPad Z10

Acer терминали компатибилни со Android Oreo

 • Acer Iconia Talk S
 • Acer Liquid Z6 Plus
 • Acer Liquid Z6
 • Acer Liquid X2
 • Acer Liquid Zest
 • Acer Liquid Zest Plus

Lenovo терминали Компатибилен со Android Oreo

 • Леново Зук Еџ
 • Леново K8 Забелешка
 • Lenovo P2 (чека потврда)
 • Lenovo K6 (чека потврда)
 • Леново K6 Забелешка
 • Lenovo K6 Power
 • Lenovo Zuk Z2 (чека потврда)
 • Lenovo Zuk Z2 Plus (чека потврда)
 • Леново Зук З2 Про
 • Lenovo A6600 Plus (чека потврда)

ZTE терминали компатибилни со Android Oreo

 • ZTE Axon 7
 • ZTE Axon 7 Mini
 • ZTE Blade V8
 • ZTE Blade V7
 • ZTE Axon Pro
 • ZTE Axon 7s
 • ZTE Nubia Z17
 • ZTE Max XL
 • ZTE Axon Elite
 • ZTE Axon Mini

Oppo терминали компатибилни со Android Oreo

 • OPPO F3 Plus
 • OPPO R11
 • OPPO R11 Плус
 • OPPO Најдете 9

OnePlus терминали компатибилни со Android Oreo

 • OnePlus 5
 • OnePlus 3T
 • OnePlus 3

Иако е точно дека не постојат сите производители кои во моментов ни нудат смартфони на пазарот, тоа се производители кои денес веќе донесоа одлука за компатибилноста на Android Oreo во нивните сегашни и идни уреди. Додека остатокот од производителите зборуваат, ние ќе ја прошириме оваа листа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.