Како да ја споделите вашата WiFi конекција преку QR-код

создадете QR-код со нашата WiFi конекција

Сигурно секој пат кога имате гости дома, едниот од нив ги бара ингеренциите за да може да ја користите вашата Интернет врска преку својот мобилен, таблет или компјутер. Ако сте од оние кои не сакаат да ги споделуваат вашите лозинки, дури и со семејството, пријателите итн., Ви предлагаме да го сторите тоа преку QR-код.

Споделувањето на вашата WiFi конекција преку QR-код е многу едноставно. Уште повеќе, ова ќе ви овозможи секогаш да го носите со себе - со слика од екранот - или со печатење на хартија и оставање на кое било место во собата каде што ќе се поврзат гостите. Се разбира, тие мора да имаат преземен читач на QR код на нивните уреди - овие ќе бидат нешто покомплицирани ако станува збор за лаптоп. Сепак, ќе продолжиме со образложението и креирајте го нашиот посебен QR-код со податоците за да се поврземе со WiFi мрежата на нашиот дом.

Како да генерирате QR-код со домашна WiFi-врска

Како прво, треба да знаете дека ова е исто така остварливо кога сакаме да ја споделиме интернет-врската генерирана од нашиот паметен телефон - било да е тоа Андроид или Ајфон. Сè што треба да направите е да направете скриншот од генерираниот код и готово: секогаш кога ќе ве замолат да ја користите вашата врска, прикажете го кодот преку екранот.

Но, важно е да знаете каде да го генерирате тој код со нашите податоци. Благодарност до порталот iDownloadBlog, ние ја одекнуваме страницата qifi.org. Еднаш внатре ќе го видите тоа од вас се бара да ги внесете сите податоци за пристап до вашата WiFi конекција. Со други зборови: мора да го внесете SSID - името на мрежата - видот на шифрирање што го користи (WEP, WPA, WPA2, итн.) И лозинката што ја користите. Покрај тоа, ви е наложено да проверите дали вашиот SSID е скриен - дали кога е направено скенирање на достапни мрежи WiFi, тој не се појавува во списокот што е генериран. Ако е така, проверете го последното поле „Скриено“. Откако ќе ги внесете сите овие податоци, само треба да кликнете на копчето "Генерирај" и ќе се создаде QR-код.

Ако се прашувате дали сè што внесувате преку прелистувачот е безбедно, развивачот на веб-апликации покажува дека сè останува на вашиот компјутер. Ништо не е испратено на кој било сервер. И дека ако не верувате во неговите зборови преку текстот, тој ве поканува да го посетите складиштето на Github.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)