Споредба: Samsung Galaxy S5 vs. Samsung Galaxy S5 Active

Еден од најбараните паметни телефони на меѓународно ниво, во моментот, е Samsung Галакси S5. Samsung не навикна да лансираме варијанти на своите водечки паметни телефони секоја година. Во оваа статија ги споредуваме главните технички спецификации на Galaxy S5 vs. Galaxy S5 Active и започнуваме со одговарање на едно од најчестите сомнежи од страна на корисниците: дали треба да купам Samsung Galaxy S5 или Samsung Galaxy S5 Active?

Одговорот ќе зависи од вашите дневни потреби. Двата терминали нудат доволни технички спецификации за да ги покријат вашите активности. И покрај тоа што Samsung Galaxy S5 нуди водоотпорност, Galaxy S5 Active ја зајакнува безбедноста на вашиот уред во овој аспект. Active е поцврста варијанта, со поголема отпорност на вода, падови и прашина. Затоа, ако вашиот паметен телефон ќе биде изложен на ваква ситуација во вашите секојдневни активности, тогаш се препорачува да го изберете моделот Актив, иако е малку подебел и потежок.

активен Galaxy S5 vs Galaxy S5

Како што тој Samsung Galaxy S5, како Samsung Galaxy S5 Active, се совпаѓаат во следниве технички спецификации:

 • Екран 5,1-инчна висока резолуција (Full HD 1080p) со густина на пиксели од 432ppi.
 • Модели 16 GB и 32 GB со microSD читач и 2 GB RAM меморија во случај на Galaxy S5 и 16 GB и 2 GB RAM меморија, со microSD читач во случај на Active.
 • Камера Зад 16 мегапиксели во двата случаи. Galaxy S5 има резолуција од 5312 x 2988 пиксели; додека Galaxy S5 Active има резолуција од 3456 x 4608 пиксели.
 • Камера Предна плоча со висока дефиниција од 2MP.
 • Процесор Qualcomm Snapdragon 801 2,5GHz четири-јадро.
 • Капацитет на батерија 2.800 mAh.

Главните разлики се наоѓаат во делот на големината и тежината. Galaxy S5 има димензии 142 x 72,5 x 81, mm и тежина од 145 грама; додека Galaxy S5 Active има димензии од 145,3 x 73,4 x 8,9 и 170,1 грам тежина. Конечно, не можеме да не го споменеме фактот дека Samsung Galaxy S5 го вклучува и сензор за отпечатоци, но Samsung Galaxy S5 Active го промаши овој изглед.

Белешка: Двата терминали за оваа споредба се обезбедени од AT & T,.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)