Споредба: Huawei P30 Pro VS Realme X2 Pro

2019 година ни остави добар број терминали од сите видови, големини и бои, сепак, денес сакавме да ви донесеме овде два од терминалите што ни ги оставија најдобрите сензации заради нивната вредност за парите. Првиот е повеќе од докажан Huawei P30 Pro, позициониран како еден од најдобрите врвни терминали што можевме да го тестираме. Од друга страна, го имаме Realme X2 Pro, телефон кој дојде да „убие гиганти“ со оглед на неговата блиска вредност за парите и моќниот хардвер што го монтира овој необичен терминал. Ги ставаме Huawei P30 Pro и Realme X2 Pro лице во лице во последната споредба со вклучено видео.

Материјали и дизајн

Двајцата се доста слични во овие термини, додека Huawei P30 Pro има стакло за грбот, закривен преден дел и четири сензори во линија на задната страна, кај Realme X2 Pro имаме прилично сличен дизајн, само што четирите сензори во овој случај се центрирани. Како и да е, Huawei P30 Pro се чувствува малку подобро во раката бидејќи покрај заобленоста на задниот дел, има и „закривено“ предно стакло тоа ни помага да го одржиме, и зошто да го негираме, иако неговата корисност сè уште е доведена во прашање, таа е прилично убава.

Додека Realme X2 Pro има димензии 161 x 75,7 x 8,7 mm и тежи 199 грама, Huawei P30 Pro има димензии 158 x 73,4 x 8,4 mm и тежи 192 грама, тој е полесен иако во исто време е нешто покомпактен. И едните и другите имаат „засек“ од типот капка на предната страна и употребата на екранот е околу 85%, иако чувството на пространост во Huawei е поголемо, како што рековме и претходно, поради неговиот закривен панел. Исто така, разбираме дека конструкцијата на P30 Pro мора да биде супериорна од две причини: Има безжично полнење и исто така водоотпорност.

Технички спецификации

Многу слични податоци за двата терминали кои се борат лице в лице во однос на сировата моќност, перформансите воопшто и стресните тестови. Во Realme X2 Pro го истакнуваме неговиот процесор Qualcomm Snapdragon 855+ Со докажана ефикасност, да, имаме до три различни верзии на RAM и UFS 3.0 меморија.

Бренд Realme
Модел X2 Pro
Димензии 161 x 75.7 x 8.7 mm - 199 грама
Процесор Qualcomm Snapdragon 855 +
Екран SuperAMOLED 6.5 "- сооднос 20: 9 и резолуција 2400 x 1080 FullHD + 90Hz
RAM меморија 6 / 8 / 12 GB
складирање 128 GB UFS 3.0
Batería 4.000 mAh - SuperVOOC 50W
Платформа Андроид 9.0 - Оперативен систем во боја 6.1
Бенефиции WiFi ac - NFC - GPS - GLONASS - Galileo - Bluetooth 5.0 - Dual NanoSIM - читач на отпечатоци на екранот - HDR10 - Dolby Atmos - стерео звучник
Главна комора Стандарден 64MP Samsung GW1 f / 1.8 - Телефото 13 MP f / 2.5 - GA 8MP f / 2.2 - 115º и ToF 2MP.
Селфи камера 16 MP f / 2.0
цена од 399 евра
Врска за купување Купете на Амазон | Купете на AliExpress

Што се однесува до Huawei P30 Pro Го истакнуваме неговиот исто така реномиран Kirin 980, придружен со не помалку од 8 GB RAM и ултра-брзо складирање, исто така, докажано. Сепак, онаму каде што ќе најдеме повеќе разлики е во екраните и во камерите, делови што ќе ги анализираме подолу.

Технички спецификации на Huawei P30 Pro
Бренд Huawei
Модел P30 Pro
Платформа Андроид 9.0 Пита со EMUI 9.1 како слој
Екран 6.47-инчен OLED со Full HD + резолуција од 2.340 x 1.080 пиксели и сооднос 19.5: 9
Процесор Кирин 980 осум-јадрен -
Графичкиот процесор Мали G76
RAM меморија 8 GB
Внатрешно складирање 128/256/512 GB (може да се прошири со nanoSD)
Задна камера 40 MP со бленда f / 1.6 + 20 MP широк агол 120º со бленда f / 2.2 + 8 MP со бленда f / 3.4 + TOF сензор
Предна камера 32 MP со решетка f / 2.0
Conectividad Bluetooth 5.0 приклучок 3.5 mm USB-C WiFi 802.11 a / c GPS GLONASS IP68
Други карактеристики Интегриран сензор за отпечатоци на екранот - NFC - Отклучување на лице - Dolby Atmos - Инфрацрвен сензор
Batería 4.200 mAh со SuperCharge 40W
Димензии X x 158 73 8.4 mm
тежина 199 грамови
цена 949 евра

Камери: Многу е тешко да се натпреварувате со лидер

DXOMARK, специјалист за анализа на камера на мобилни уреди, му додели на Huawei P30 Pro вкупно 116 поени, позиционирајќи се како еден од најдобрите во целата индустрија во текот на 2019 година. Во P30 Pro наоѓаме сензор од 40 MP со бленда f / 1.6, друг 20 MP широк агол 120º со бленда f / 2.2 и конечно 8 MP со бленда f / 3.4 сите проследени со TOF сензор што ни дава скоро совршен резултат во „портрет режим“. Додека за предната камера има не помалку од 32 MP со отвор на отвор f / 2.0. Оставаме веднаш под галеријата на фотографии направени со Huawei P30 Pro.

Од своја страна, има Realme X2 Pro стандарден сензор од 64MP Samsung GW1 f / 1.8 придружен со 13 MP f / 2.5 Телефото, широк агол 8MP f / 2.2 - 115º и сензор ToF за да се направат добри портрети од 2MP. Што се однесува до селфи камерата, останавме со 16MP отвор f / 2.0. Препорачувам да го погледнете видеото што е предводник на овој пост, каде што ќе можете да ја цените вистинската разлика и ќе ви кажам зошто Huawei P30 Pro несомнено нуди подобри перформанси во вашата камера.

Мултимедијална содржина и звук

Започнуваме со 6.47-инчен OLED панел со Full HD + резолуција од 2.340 x 1.080 пиксели и сооднос 19.5: 9 што го монтира Huawei P30 Pro. Имаме добро вклопување и совршени црнци за врвен терминал. Од своја страна, Realme X2 Pro се карактеризира со 6.5 ″ SuperAMOLED и сооднос 20: 9 со резолуција 2400 x 1080 FullHD + 90Hz. Главната предност на Huawei е тоа што има подобро вклопување и многу поголема осветленост отколку Realme X2 Pro, во меѓувреме, телефонот Realme нуди стапка на освежување од 90 Hz, далеку над онаа на Huawei, и ова покажува.

Во однос на звукот, Realme X2 Pro е позициониран како јасен победник, нудејќи чист стерео систем благодарение на неговиот супериорен звучник, додека Huawei P30 Pro има иновативен звучник за внатрешни работи зад екранот кој се брани себеси при повици, но не ја достигнува моќноста или јасноста на Realme X2 Pro.

Автономија и корисничко искуство

Што се однесува до батериите, Realme X2 Pro има 4.000 mAh и полнење од 50W SuperVOOC, едно од најбрзите на пазарот, што ни дава 100% за само 30 минути. Од своја страна, Huawei Mate 30 Pro нуди 40W полнење и земајќи предвид дека има 4.200 mAh, постигнавме 72% за 30 минути. И покрај оваа разлика, Huawei P30 Pro нуди уште еден до два часа екран, замислуваме дека се должи на управувањето со EMUI, а исто така и на неговата помала брзина на освежување.

И двајцата имаат сензор за отпечатоци на екранот кој нуди скоро идентични перформанси, неспоредлива сирова моќност и прекрасен дизајн. Првата голема разлика е во цената 450 евра колку што чини Realme X2 Pro (ЛИНК) за 600 евра што Huawei P30 Pro сè уште чини (ЛИНК), сепак, како што вели поговорката, никој не дава тешки четири пезети, а Huawei P30 Pro има предност на забележливо подобра камера, полиран дизајн, водоотпорност, безжично полнење и поцелосен слој за прилагодување. и ажуриран, Дали вреди?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.