Споредба помеѓу Галакси С10 и iPhone XS

Samsung Galaxy S10 vs iPhone XS

Минатиот септември, Apple ја лансираше втората генерација на iPhone X, iPhone кој се карактеризираше со усвојување на изрез подоцна беше копирана од скоро сите производители на паметни телефони Андроид, вклучувајќи ги Xiaomi, LG и Hauwei, но не и од корејската фирма Samsung, која имаше многу подобро решение.

Со презентација на Samsung Галакси S10 Во неговите три варијанти, ние разбираме зошто. Новата генерација на Galaxy S10 од Samsung ни нуди екран практично без рамки и исто така без никаков вид на изрез. Јазот неопходен за да може да се постават и предната и задната камера се наоѓа во a дупка или остров што се наоѓа горниот десен агол на екранот.

Во моментов, и со дозвола на Huawei, двата најдобри асортимани на високи производи на пазарот ни ги нудат и Samsung и Apple. Со новата генерација на опсегот S, ние сме принудени да направиме a споредба помеѓу Галакси С10 и iPhone XS. Започнуваме со споредбена табела каде што можеме брзо да ги видиме спецификациите на секоја од нив.

Галакси S10 iPhone XS
Екран 6.1-инчен Quad HD + заоблен динамички AMOLED дисплеј - 19: 9 5.8-инчен Super Retina HD OLED со резолуција од 2436 x 1125 dpi
Задна камера Телефото: 12 mpx f / 2.4 OIS (45 °) / Широк агол: 12 mpx - f / 1.5-f / 2.4 OIS (77 °) / Ултра широк агол: 16 mpx f / 2.2 (123 °) - Оптички зум Дигитално зумирање 0.5X / 2X до 10X Двоен фотоапарат од 12MP со широк агол f / 1.8 и телефото леќа f / 2.4 - оптички зум од 2x
Предна камера 10 mpx f / 1.9 (80 °) 7 mpx f / 2.2 со ефект на боке
Димензии 70.4 × 149.9 × 7.8 mm 70.9 143.6 x x 7.7mm
тежина 157 грамови 177 грамови
Процесор 8 nm 64-битен окта-јадрен процесор (максимум 2.7 GHz + 2.3 GHz + 1.9 GHz) А12 бионик
RAM меморија 8 GB RAM меморија (LPDDR4X) 4 GB
складирање 128 GB / 512 GB 64 GB / 256 GB / 512 GB
Слот за микро SD Да - до 512 GB Не
Batería 3.400 mAh компатибилно со брзо и безжично полнење 2.659 mAh
Система operativo Андроид 9.0 пита iOS 12
Поврзувања Bluetooth 5.0 - Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac / секира - NFC Bluetooth 5.0 - Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac - NFC
Сензори Акцелеметар - Барометар - Ултразвучен сензор за отпечатоци - Гиро сензор - Геомагнетски сензор - Сензор за сала - Сензор за отчукување на срцето - Сензор за близина - RGB сензор за светло ID на лице - барометар - жироскоп со 3 оски - акцелерометар - сензор за близина - сензор за амбиентално светло
безбедност Отпечатоци од прсти и препознавање на лице ID на лице (препознавање на лице) без сензор за отпечатоци
звук АКГ-калибрирани стерео звучници со опкружувачки звук со технологија Dolby Atmos Стерео звучници
цена Од 909 евра Од 1.159 евра

Дисплеи за технологија OLED

Samsung Галакси S10

Екраните со OLED технологија се моментално оние кои нудат најдобар квалитет на пазарот. И Самсунг и Епл ни нудат екран од типот OLED во S10 и iPhone XS, соодветно, и двата произведени од Самсунг. Оваа технологија не само што заштедува батерија при користење на терминалот, бидејќи само LED диоди кои користат друга боја освен црна светлина но тие исто така ни нудат поживописни бои и слични на реалноста. Досега сличностите.

Корејската компанија ни нуди 6,1-инчен екран во S10, додека екранот на iPhone XS достигнува 5,8 инчи, иста големина на екранот како Galaxy S10e, малиот брат на новото семејство С10 на Самсунг. Оваа разлика во големината на екранот ќе ја забележиме во должина од 6 мм што го има Galaxy S10 повеќе од iPhone XS.

iPhone XS

Додека Apple треба да продолжи да користи изрез на горниот дел од екранот со цел да понуди технологија Face ID, Samsung избра да ја имплементира под екранот. ултразвучен скенер за прсти, што се разликува од оптичкото по тоа што работи во каква било состојба, без разлика дали е во влажна средина, со влажни прсти ...

S10 исто така ни нуди систем за препознавање на лице, но не е толку добар како оној што го нуди iPhone XS. На овој начин, Samsung ни нуди практично фронт без рамка, но со перфорација или остров во горниот десен дел од екранот, каде што се наоѓа предната камера.

Камери за снимање на секој момент

iPhone XS

Galaxy S10 ни нуди три камери на задната страна, што ви овозможува да го проширите опсегот на можности при правење секаков вид фотографија, опција што ја немаме со iPhone XS, кој интегрира само две камери од задната страна, и чија главната цел е да понуди замаглување во позадината на фотографиите.

Фотографскиот дел на Galaxy S10 е составен од камера широк агол, еден телефото и еден ултра широк агол, што ни овозможува да фатиме секој момент без постојано да се движиме напред или назад.

Напред, двата модели ни нудат две камери со кои можеме да ги набавиме одлично селфи со позадината надвор од фокусот, покрај тоа што ќе ни понуди низа филтри со кои можеме да ја замаглиме позадината, да ја смениме или да ја уредиме во лет.

Процесор, меморија и меморија

Samsung Галакси S10

Apple продолжува да дизајнира и произведува свои процесори како и Samsung со Exynos процесорите. Како и да е, Apple ги дизајнира своите процесори за својот софтвер, специфичен софтвер дизајниран да работи рака под рака со iOS, така што ресурсите потребни за правилно функционирање на паметниот телефон се помали.

Со ентериерот на iPhone XS управува A12 Bionic, придружуван од 4 GB RAM меморија, повеќе од доволно меморија за лесно движење iOS 12, верзија на оперативниот систем што управува со него.

Од своја страна, управуван е Galaxy S10, во својата европска верзија Exynos 9820 придружуван од 8 GB RAM меморија. Во опсегот на Android, меморијата е важна, бидејќи не се самите производители на процесори (како Samsung, Huawei или Qualcomm) кои го дизајнираат оперативниот систем, за што е одговорен Google.

Apple ни нуди со iPhone XS три режими за складирање: 64, 256 и 512 GB, додека Galaxy S10 е достапен во верзии од 128 и 512 GB, но можеме проширете го просторот за складирање за 512 GB повеќе.

Цел ден батерија

Обратно полнење на Galaxy S10

Друга предност, во зависност од тоа како гледате на тоа, дека Apple е во капацитетот на батеријата. Во меѓувреме тој iPhone XS ни нуди батерија од 2.659 mAh, Galaxy S10 достигнува 3.400 mAh. Повторно го наоѓаме истиот проблем: оперативен систем дизајниран за специфичен процесор. И покрај разликата во капацитетот, двата терминали пристигнуваат совршено на крајот на денот.

Galaxy s10 исто така ни нуди, систем за обратно полнење со кој можеме да го користиме грбот за полнење на кој било друг уред компатибилен со протоколот Qi. На овој начин, можеме да наплаќаме кој било друг паметен телефон, вклучувајќи iPhone, безжични слушалки како што е Галаксични перки или паметниот часовник Galaxy Active, и двајцата од Самсунг.

Високи цени од Apple и Samsung

Apple ни го нуди 64 GB GB iPhone XS за 1.159 евра, цена што тоа се зголемува како што го прошируваме просторот за складирање. Samsung Galaxy S10, во својата верзија со 128 GB простор и 8 GB RAM меморија, е достапен за само 909 евра, за 250 евра поевтино од iPhone XS.

Кое е подобро?

Samsung Галакси S10

Двата терминали со фантастични. При избор на еден или на друг, сè зависи од оперативниот систем што обично го користиме или ако имаме други уреди од истата компанија. Додека Apple се интегрира беспрекорно со компјутерите Mac и другите уреди управувани со iOS, тоа го прави и Samsung со остатокот од својата палета на производи. Интеграцијата со компјутерот е добра, но не толку добра како што ни нуди Apple.

Ако немаме никакви претпочитања во врска со интеграцијата со останатите уреди што ги имаме, најдобра опција без сомнение е Galaxy S10, терминал што можеме да го најдеме за 250 евра поевтин од iPhone XS и кој исто така ни нуди подобар фотографски дел од моделот на Apple.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.