Споредба помеѓу Galaxy S10, S10 + и S10e

Samsung Галакси S10

По многу недели гласини, и како што беше закажано, корејската компанија Самсунг официјално ја лансираше новата галаксија С, опсег што штотуку наполни 10 години. За да го прослават со стил, тие официјално го претставија Galaxy Fold, првиот смартфон на преклопување што се појави на пазарот во април.

Покрај тоа, новата генерација на Безжични слушалки на Samsung, Galaxy Buds, На Galaxy Active и нараквиците Galaxy Fit и Fit e, со што компанијата сака корисниците кои сакаат спорт, да можат да ја следат нивната спортска активност во секое време, без да мора да го носат својот паметен телефон. Но, во оваа статија ние се фокусираме на опсегот S10 и ви покажуваме a споредба помеѓу Samsung Galaxy S10, S10 + и S10e.

Samsung Галакси S10

Галакси S10 Галакси S10 + Galaxy S10e
Екран 6.1-инчен Quad HD + заоблен динамички AMOLED дисплеј - 19: 9 6.4-инчен Quad HD + заоблен динамички AMOLED дисплеј - 19: 9 5.8-инчен Full HD + Flat Dynamic AMOLED - 19: 9
Задна камера Телефото: 12 mpx f / 2.4 OIS (45 °) / Широк агол: 12 mpx - f / 1.5-f / 2.4 OIS (77 °) / Ултра широк агол: 16 mpx f / 2.2 (123 °) - Оптички зум Дигитално зумирање 0.5X / 2X до 10X Телефото: 12 mpx f / 2.4 OIS (45 °) / Широк агол: 12 mpx - f / 1.5-f / 2.4 OIS (77 °) / Ултра широк агол: 16 mpx f / 2.2 (123 °) - Оптички зум Дигитално зумирање 0.5X / 2X до 10X Широк агол: 12 mpx f / 1.5-f / 2.4 OIS (77 °) - Ултра широк агол: 16 mpx f / 2.2 (123 °) - Оптички зум Дигитално зумирање од 0.5X до 10X
Предна камера 10 mpx f / 1.9 (80 °) 10 mpx f / 1.9 (80º) + 8 mpx RGB f / 2.2 (90º) 10 mpx f / 1.9 (80 °)
Димензии 70.4 × 149.9 × 7.8 mm 74.1 × 157.6 × 7.8 mm 69.9 × 142.2 × 7.9 mm
тежина 157 грамови 175 грама (198 грама за керамички модел) 150 грамови
Процесор 8 nm 64-битен окта-јадрен процесор (максимум 2.7 GHz + 2.3 GHz + 1.9 GHz) 8 nm 64-битен окта-јадрен процесор (максимум 2.7 GHz + 2.3 GHz + 1.9 GHz) 8 nm 64-битен окта-јадрен процесор (максимум 2.7 GHz + 2.3 GHz + 1.9 GHz)
RAM меморија 8 GB RAM меморија (LPDDR4X) 8 GB / 12 GB RAM меморија (LPDDR4X) 6 GB / 8 GB RAM меморија (LPDDR4X)
складирање 128 GB / 512 GB 128 GB / 512 GB / 1TB 128 GB / 256 GB
Слот за микро SD Да - до 512 GB Да - до 512 GB Да - до 512 GB
Batería 3.400 mAh компатибилно со брзо и безжично полнење 4.100 mAh компатибилно со брзо и безжично полнење 3.100 mAh компатибилно со брзо и безжично полнење
Система operativo Андроид 9.0 пита Андроид 9.0 пита Андроид 9.0 пита
Поврзувања Bluetooth 5.0 - Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac / секира - NFC Bluetooth 5.0 - Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac / секира - NFC Bluetooth 5.0 - Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac / секира - NFC
Сензори Акцелеметар - Барометар - Ултразвучен сензор за отпечатоци - Гиро сензор - Геомагнетски сензор - Сензор за сала - Сензор за отчукување на срцето - Сензор за близина - RGB сензор за светло Акцелеметар - Барометар - Ултразвучен сензор за отпечатоци - Гиро сензор - Геомагнетски сензор - Сензор за сала - Сензор за отчукување на срцето - Сензор за близина - RGB сензор за светло Акцелеметар - барометар - сензор за отпечатоци - жиро сензор - геомагнетски сензор - сал сензор - сензор за близина - RGB сензор за светло
безбедност Отпечатоци од прсти и препознавање на лице Отпечатоци од прсти и препознавање на лице Отпечатоци од прсти и препознавање на лице
звук АКГ-калибрирани стерео звучници со опкружувачки звук со технологија Dolby Atmos АКГ-калибрирани стерео звучници со опкружувачки звук со технологија Dolby Atmos АКГ-калибрирани стерео звучници со опкружувачки звук со технологија Dolby Atmos
цена Од 909 евра Од 1.009 евра до 1.609 евра Од 759 евра

Гамата Galaxy S сега е за секого

Во последниве години, видовме како опсегот Samsung S скокна на опсегот од скоро 1.000 евра, што го ограничи бројот на потенцијални клиенти. За среќа, Samsung размислуваше за сите корисници и опсегот на Galaxy S го прошири бројот на уреди на три: S10, S10 + и S10e.

Galaxy S10e е најевтиниот модел што компанијата ни го става на располагање, модел кој започнува од 759 евра и тоа ни нуди многу од карактеристиките што можеме да ги најдеме кај нејзините постари браќа, како што се екранот со Full HD + резолуција, процесорот Snapdragon 855 / Exynos 9820, интегриран сензор под екранот, звучници калибрирани од AKG ...

Samsung станува Galaxy S10 + Единствениот производител кој ни нуди паметен телефон со до 1 ТБ меморија и 12 GB RAM меморија. Секако, ако сакаме да се определиме за врвот на палетата на новата палета на S10 e Samsung, ќе треба да потрошиме 1.609 евра, логично сè зависи од потребите на корисниците и интеграцијата што ја имаат во екосистемот на компанијата, бидејќи во спротивно не можете целосно да го искористите тоа.

Екраните за сите џебови

Samsung Галакси S10

Опсегот S10 е составен од три модели, секој од нив ни нуди различни големини на екранот, кои се вклопуваат во сите џебови, и не зборувам за економскиот аспект. Во меѓувреме тој Galaxy S10e ни нуди 5,8-инчен екран, Galaxy S10 достигнува 6,1 инчи и Galaxy S10 + ни нуди гигантски 6,4-инчен екран, кој благодарение на намалените рабови не е толку физички голем како што може да помислите.

Samsung остана верен на својата филозофија за неприфаќање на изрезот, во текот на единствената година што беше модерно (2018) откако Apple го лансираше со iPhone X ,. Тековниот тренд на пазарот е екрани со еден или два острови или со солза на горниот дел од екранот.

Овие типови екрани беа воведени од производителот минатата година и во моментов се користат од повеќето производители на паметни телефони, како што е Huawei со Xiaomi Mi 9 и веројатно исто така со новата генерација на Huawei P30, да ги споменам најважните.

Samsung Галакси S10

Екранот на новата генерација на Galaxy S10 е Infinity-O, екран што ни нуди остров или перфорација во горниот десен дел од екранот каде што се наоѓа предната камера. Во случајот на Galaxy S10 +, наоѓаме два острови каде се наоѓаат две камери, од кои едната е дизајнирана да ја замаглува позадината кога прави селфи.

Три камери за скоро сите

Samsung Галакси S10

Фотографскиот дел на Galaxy S10 и S10 + е еден од најважните од оваа нова генерација. Не само затоа што се состои од три комори, туку и поради скоро бесконечни можности што ни ги нуди и неговиот квалитет. Еден од аспектите што привлекува најголемо внимание се наоѓа при правење панорамски погледи. Со S10 и S10 +, панорамите ја зголемуваат висината на фотографијата за да можат да го понудат резултатот што го бараме

Покрај тоа, благодарение на различните алгоритми што ги интегрираат, можеме да добиеме одлични резултати не само при слаба осветленост, туку и во слики со високи контрасти. Фотографскиот сет и на Галакси С10 и на Галакси С10 + е составен од:

 • Телефото: 12 mpx AF, F2,4, OIS (45°)
 • Широк агол: 12 mpx 2PD AF, F1,5 / F2.4, OIS (77 °)
 • Ултра широк агол: 16 mpx FF, F2,2 (123 °)

Galaxy S10e ни нуди само две камери, широк агол со резолуција од 12 mpx и друг ултра широк агол со резолуција од 16 mpx, повеќе од доволно камери за да можете да фотографирате со позадината надвор од фокусот.

Моќ да се поштеди

Samsung Галакси S10

Во последниве години, се чини дека корејската компанија оди со различно темпо од повеќето производители, особено Азијците, бидејќи не го прошири бројот на RAM меморија, лансирајќи го својот предводник со 4 или 6 GB RAM меморија кога многу од нејзините најдиректни конкуренти, Huawei и Xiaomi, Тие веќе имаа модели со 8 GB RAM меморија на пазарот.

Но, се чини дека за да ја прослават десетгодишнината, тие не сакаа да останат зад себе и со Galaxy S10 + го лансираа eПрвиот паметен телефон со RAM меморија до 12 GB. Но, покрај тоа, тие исто така го проширија просторот за складирање до 1 ТБ. Но, ако не сакаме да ги потрошиме 1.609 евра колку што чини оваа верзија, можеме да се определиме за верзии од 8 GB RAM меморија со 128 или 0 GB внатрешна меморија што може да се прошири со microSD картички.

Samsung Galaxy S10 е достапен со само 8 GB RAM меморија во две верзии за складирање: 128 и 512 GB.

El Galaxy S10e е достапна во две верзии: 6 GB RAM меморија придружена со 128 GB простор и 8 GB RAM меморија со 256 GB простор. Може да го прошириме просторот за складирање со најмногу 512 GB, користејќи картичка microSD.

Со верзијата наменета за Соединетите Држави, Латинска Америка и Азија управува Snapdragon 855 на Qualcomm, додека со европската верзија управува Exynos 9820, нешто што корејската компанија ни го користи последниве години, но тоа навистина тоа не прави голема разлика во однос на вкупните перформанси на уредот.

Батерија и систем за обратно полнење

Обратно полнење на Galaxy S10

Сигурно повеќе од една прилика сте заминале од дома на пат кон работа и кога ќе ги зафатите слушалките, сфативте дека сте заборавиле да ги наполните. Samsung ни нуди обратно полнење S10 и S10 +, систем за полнење што ни овозможува да ја користиме задната опција на уредот за безжично полнење на други уреди компатибилен со протоколот Qi.

Преку оваа функција, можеме да наплаќаме кој било уред компатибилен со овој систем за полнење, било да е тоа паметен телефон, безжични слушалки како новите Галаксични перки покрај секој паметен часовник, како на пр Galaxy Active, друг од уредите што исто така ја видоа светлината на вчерашната презентација.

Батеријата на Galaxy S10e ни нуди капацитет од 3.100 mAh, доволен да трае цел ден со неговиот 5,8-инчен екран. Неговите постари браќа, Galaxy S10 и Galaxy S10 + ни нудат батерија од 3.400 mAh и 4.100 mAh, што е S10 малку фер за големината на екранот што ни го нуди, 6,1 инчи.

Цена и достапност на Samsung Galaxy S10

Samsung Галакси S10

Samsung Galaxy S10 во своите три варијанти ќе се појави на пазарот на 8 март, сепак, доколку сакаме да бидеме меѓу првите што уживаат во кој било од овие модели, веќе можеме да го резервираме директно од веб-страницата. Ако го резервираме пред 7 март, Samsung ни ја дава новата генерација на безжични слушалки од компанијата, Galaxy Buds.

 • Samsung Galaxy S10e - 6 GB RAM и 128 GB простор: 759 евра
 • Samsung Galaxy S10 - 6 GB RAM и 128 GB простор: 909 евра
 • Samsung Galaxy S10 + - 8 GB RAM и 512 GB простор: 1.259 евра
 • Samsung Galaxy S10 + - 12 GB RAM и меморија од 1 TB: 1.609 евра.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.