Споредба: Samsung Galaxy S20 VS Huawei P30 Pro

Имаме во наши раце две од препораките на светот на Андроид воопшто, го имаме и новиот Samsung Galaxy S20 5G и со ветеранскиот врвен Huawei P30 Pro. Овој пат ви донесовме една од нашите длабински споредби на двата уреди за да можете да ги гледате како работат лице в лице. Првиот, потсетуваме дека неодамна го анализиравме Galaxy S20 5G, затоа ве покануваме на нашиот преглед. И сега Останете со нас и откријте ги разликите помеѓу Huawei P30 Pro и новиот Samsung Galaxy S20 со цел да одлучите кој е подобар за купување.

Камери: Вистинското лице в лице

Камерите се јасен доказ за тоа што секој од овие уреди е способен да го направи, започнуваме со хардверот што се монтира во неговиот модул за камера Samsung Galaxy S20 5G:

 • Ултра аголна: 12MP - 1,4nm - f / 2.2
 • Аголна: 12MP - 1,8nm - f / 1.9 OIS
 • Телефото: 64MP - 0,8nm - f / 2.0 OIS
 • Зум: 3х хибриден - 30x дигитален
 • Предна камера: 10MP - f / 2.2

Дефинитивно не е воопшто лошо Ова се фотографиите што ги направивме со терминалот на јужнокорејската фирма:

Сега одиме таму со него хардвер на Huawei P30 Pro:
 • Стандард: 40MP - f / 1.8 OIS
 • Ултра широк агол: 20MP - f / 2.2
 • Телефото: 8MP - f / 3.4 OIS
 • Зум: 5x телефото, 10x хибрид, 30x дигитален
 • Предна камера: 32MP - f / 2.0

Овие се исти слики Слични направени со Huawei P30 Pro:

Дефинитивно Samsung Galaxy S20 и Huawei P30 Pro нудат многу сличен резултат во стандардната фотографија, додека ноќниот режим на Huawei P30 Pro изгледа поприроден, а зумот е јасно подефиниран во терминалот на кинеската фирма. Од своја страна, Широкиот агол на Huawei P30 Pro е способен да снима повеќе информации и има ToF сензор кој помага да се дефинира содржината во длабочина.

Мултимедијален дел: Samsung знае што прави

Започнуваме со панелот, додека Samsung монтира 6,2-инчен динамички AMOLED со целосна резолуција QHD + (563PPP) и стапка на освежување од 120Hz, во Huawei P30 наоѓаме 6,5-инчен панел со FullHD + резолуција (398PPP) и стагнантна брзина на освежување на стандардниот 60Hz. И двајцата покажуваат целосна осветленост и многу слично вклопување. Што се однесува до звукот, обајцата имаат горен звучник скриен зад екранот и многу моќен долен звучник, и двата нудат јасен и гласен звук што овозможува одлично искуство.

 • Huawei P30 Pro: Долби Атмос
 • Samsung Galaxy S20: HDR10 +

Од своја страна, фактот дека има поголема резолуција и помала кривина во случајот на Galaxy S20, лично ми дава нешто супериорно корисничко искуство при конзумирање содржина и интеракција со екранот, 120Hz е важен додаток што ми се допадна, затоа во мултимедијалниот дел јужнокорејската фирма уште еднаш ги покажува градите и покажува дека е многу добар во тоа.

Автономија: Huawei го презема водството

Во техничките податоци, Huawei P30 Pro монтира батерија од 4.200 mAh компатибилна со 40W брзо полнење и безжично до 15W, исто така овозможува обратно полнење на уредите. Од своја страна, Г.alaxy S20 има 4.000 mAh и брзо полнење до 25W и 15W безжично, Како и претходниот, има обратно безжично полнење. Huawei P30 Pro докажува дека управува подобро со потрошувачката на батерија, можеби тоа има врска со брзината на освежување на екранот или со максималната резолуција.

Како и да е, EMUI 10 одамна покажа дека е способен да управува со потрошувачката на батерија подобро од OneUI, И тоа покажува дека само со 200 mAh повеќе отколку што има P30 Pro, успеавме да постигнеме вкупни разлики од околу 20%, прекумерни ако го земеме предвид вкупниот капацитет. Фактот за поголема компатибилност на брзите полнења и издржливоста на истите го прават Huawei P30 Pro да се издвојува особено пред Galaxy S20, кој можеби има ахилова завеса на батеријата.

Технички карактеристики и корисничко искуство

На кратко, додека сосема новиот Galaxy S20 има свој процесор Exynos 990 со 7nm и 12 GB RAM меморија во тестираната верзија, P30 Pro го монтира Kirin 980 исто така за сопствено производство со 8 GB RAM меморија. И двата тестирани модели имаат 128 GB меморија, но Galaxy S20 може да се прошири преку microSD додека Huawei P30 Pro тоа го дозволува само со свои мемориски картички. Перформансите во општа смисла и во видео игрите (PUBG) и во задачите од секојдневна употреба се идентични, со исклучок дека забележавме позабележително мало загревање кај Galaxy S20.

На ниво на поврзување, Galaxy S20 се издвојува по тоа што има 5G технологија, Додека неговиот LTE е Cat.20, во случајот на P30 Pro немаме 5G, но неговиот LTE е Cat.21, на ниво на WiFi ги пронајдовме истите резултати на ниво на моќност и опсег на нашите тестови. Од друга страна двата уреди имаат сензор за отпечаток од прст на екранот, што реагира идентично на безбедносно ниво, но анимацијата на Huawei P30 Pro е побрза, што нè прави да чувствуваме дека читателот на Galaxy S20 е нешто побавен отколку што се очекува во уред со овие карактеристики.

Цени и каде да ги купите двата уреди

Huawei P30 Pro е на пазарот веќе една година, вистина е, но има многу привлечна цена ако го споредиме со онаа на Galaxy S20. Можеме да го најдеме за околу 570 евра на доверливи веб-страници како Амазон, додека Galaxy S20 5G со 12 GB RAM меморија останува за 1009 евра, Тоа е она што не тера да се сомневаме најмногу во соодветноста да се здобиеме со еден или друг уред, се надеваме дека со оваа споредба ви помогнавме да одлучите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.