Според најновите студии, човечкото суштество конечно ја достигна својата граница

да се биде човек

Несомнено се чини дека, и покрај големиот напредок што го доживуваме во однос на науката и технологијата, да дадеме пример и како човечки суштества, според студијата неодамна објавена во едно од најреномираните списанија на денешницата, како што може да биде Граници во физиологијата, се чини дека конечно ја достигнавме нашата граница како човечки суштества.

Со ова, одговорните за оваа студија не се осврнуваат на тоа дали ќе можеме да продолжиме да се развиваме, постигнувајќи нови цели во однос на технолошките пресвртници или на други полиња, далеку од тоа, туку дека како вид, на физичко ниво, конечно и според самата наука, човечкото суштество како вид нема да продолжи да се развива. Да го објаснам малку сето ова што штотуку го изложив и според примери на истражувачи кои работеле на студијата, на пример, буквално нема да можеме да живееме подолго, ниту ќе можеме да бидеме посилни или поздрави со почитување на нивоата што ги постигнавме во овој момент од историјата на човештвото.


толпа

Како човечки суштества и според една неодамнешна студија, конечно ја достигнавме нашата граница

Да го ставам ова во перспектива малку, би сакал да фрлиш поглед наназад и да го споредиш животниот стандард што го водиме сега, а не на техничко или економско ниво, со она што го живееле нашите предци на пример пред 100 или 200 години . Сигурно многу брзо ќе сфатите дека во овој момент од историјата сме посилни, поздрави сме и, да продолжиме со примерот, живееме многу подолго.

Имајќи го ова предвид, сигурно многу подобро ги разбирате заклучоците донесени во студијата на која алудирав во повисоки редови, каде што очигледно научниците кои биле одговорни за нејзиниот развој коментираат дека конечно, како луѓе, стигнавме до точка каде на нашето тело се чини дека ја достигна границата на своите можности. Она што ова укажува е дека, како цивилизација, повеќе нема да биде можно да се подобрува човечкото суштество, барем без помош на машини.

Според зборовите на Франсоа Тусен, еден од научниците кои учествувале во студијата и професор на Универзитетот Декарт во Париз:

Овие карактеристики повеќе не се зголемуваат, и покрај постојаното напредување во исхраната, медицината или науката. Ова ни укажува на идејата дека современите општества дозволија нашите видови да ги достигнат своите граници. Ние сме првата генерација која станала свесна за тоа.

ограничи

Човечкото суштество, во ова време, мора да започне да поставува нови цели за подобрување на нивното ниво и квалитет на живот

Ако ги земеме предвид заклучоците донесени од оваа студија, односно дека човечкото суштество повеќе нема да може да продолжи да се развива и постигнува нови цели, експертите предлагаат одредени примери каде што можат да ги тестираат своите хипотези. Очигледно за само неколку години, на спортско ниво, ќе го сфатиме тоа ќе ни биде многу потешко да собориме одредени светски рекорди иако е уверено дека спортистите постепено ќе ги достигнат овие височини и нивните времиња ќе бидат многу слични.

Дефинитивната идеја, во овој момент, ќе биде да не се фокусираме повеќе на продолжување на еволуцијата како вид, нешто што може да се постигне благодарение на употребата и интервенцијата на различни машини, но треба да започнеме да ги трошиме сите овие ресурси на истражување при пребарување од лекува за болести кои сега го скратуваат животниот век за многу граѓани.

Ова ќе биде следната голема цел што научниците ќе ја постават кога ќе дојде време, предизвик за целото човештво со кој ќе се постигне тоа Секој во светот може да достигне старост и старост без да претрпи компликации во нивниот живот, прашање што сè уште чека, но можеби, порано отколку што замислуваме, може да стане реалност.

Повеќе информации: BGR


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Режим Мартинез Палензуела САбино dijo

    Каква новина