Според Samsung, флексибилните екрани нема да пристигнат до 2019 година

Вистина е дека со години наназад гледаме новости за овој вид флексибилни екрани во мобилните уреди и ако има фирма што вложува многу на овој тип на екран, тоа е несомнено Samsung. Јужнокореецот денес има голем тим истражувачи во овој вид екрани и всушност дел од работата може да се види на нивните сегашни уреди, од моделите Galaxy S6 Edge до сегашните Galaxy S8 и Galaxy S8 +. Вистина е дека напредокот на овој вид панели беше во добро време, но денес еден од инженерите на Samsung Display, Ким Та-Вунг коментира дека технологијата е малку зелена и покрај работните места и до 2019 година нема да имаме нешто со лице и очи во оваа смисла.

Отпрвин се чинеше дека на крајот на оваа година или почетокот на 2018 година можеме да започнеме да гледаме ваков тип на инсталирани екрани, но ништо не може да биде подалеку од вистината. Прототипите сигурно ќе се појават од крајот на оваа година и работата не е запрена на тоа, туку не пристигнуваше официјално до 2019 година а моделите на палетата Галакси Х, кои порано беа ваков тип на паметни телефони со флексибилен екран, ќе мора да почекаат сè да се смири уште малку.

Од друга страна во Актуелидад Гаџет Ние, исто така, разговаравме по повод за овој тип на екран, но под потписот LG, Тие исто така истражуваа ваков вид на екран, но оној што се чини дека става најмногу медиуми на маса е Самсунг и ако не ги користите овие екрани за сопствен хардвер, би можеле да размислите и за продажба за да добиете огромна добивка, да, кога е добро работено. Значи, ќе мора да бидеме трпеливи со овој тип на панел за уреди и да почекаме да видиме дали за неколку години се постигнува доволно напредок за да започнеме да гледаме флексибилни екрани на некои уреди.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.