Спречете Фејсбук да ве следи со оваа нова екстензија за Firefox

Минатата недела можеби веќе обележавте точка за Фејсбук, како Скандал во Кембриџ Аналитика Може да генерира повеќе од еден сериозен проблем и во САД и во Европа. За да се обиде да ги смири водите, Фејсбук ги комбинираше сите опции за приватност што можеме да ги конфигурираме на платформата во еден дел, така што во секое време да знаеме какви информации споделуваме, а што не.

До сега, требаше да одиме во различни менија за, во повеќето случаи, не ги најдете сите опции што влијаат на нашата приватност. Иако е точно дека тоа е прв чекор за да му бидеме „појасни“ на корисникот, социјалната мрежа ќе продолжи да ја бележи целата наша активност со цел да ги насочи своите реклами. Но, ако сакаме Facebook да престане да знае што правиме преку Интернет, најдобро е да ја користиме новата екстензија Firefox наречена Facebook Container.

Фондацијата „Мозила“ отсекогаш била една од организациите кои најголем акцент ставаат на приватноста, како и онаа која секогаш најостро ги критикуваше и „Гугл“ и „Фејсбук“, затоа што да не заборавиме дека Гугл го прави истото како Фејсбук, но не им дава пристап на трети лица до овие податоци, како што тоа го стори Фејсбук со Кембриџ аналитика, но ги користи за насочување на рекламите што се договараат преку Google Adwords, платформата за реклами на Google.

Како работи екстензијата на Фејсбук Контејнер

Контејнерот Firefox Контејнерот на Фејсбук го изолира нашиот идентитет на Фејсбук во посебен сад што ја отежнува социјалната мрежа да ги следи посетите што ги правиме на други веб-страници што ги имплементираат наведените колачиња.

Откако ќе ја инсталираме наставката, Колачињата на Фејсбук се бришат и сесијата на Фејсбук во прелистувачот е затворена. Следниот пат кога ќе прелистуваме Фејсбук, ќе се вчита ново сино јазиче (контејнер) каде што ќе треба да се логираме и можеме да го користиме Фејсбук нормално. Ако кликнеме на не-Фејсбук линк или се движиме кон веб-страница што не е Фејсбук, овие страници ќе се вчитаат во прелистувачот Firefox, надвор од контејнерот на Facebook, така што тој не знае дека сме го посетиле.

Ако кликнеме на копчињата Facebook Share на другите јазичиња на прелистувачот, тие ќе бидат вчитани во контејнерот на Facebook, така што сите информации поврзани со Фејсбук остануваат достапни само во контејнерот создаден за да го ограничи пристапот на Фејсбук до нашите податоци за прелистување.

Доколку сте загрижени за приватноста и големото количество податоци што Фејсбук ги собира од нас, користењето на оваа екстензија е идеално За да ги направиме работите потешки за социјалната мрежа и со текот на времето, ќе се навикнеме да работиме со два прозорци: еден каде што е прикажано сè што е поврзано со Фејсбук и друг каде ја извршуваме вообичаената навигација без мешање на двата податоци.

Што НЕ прави контејнерот на Фејсбук

Сè што правите преку социјалната мрежа ќе биде регистрирано на серверите на Фејсбук, така што тие ќе продолжат да имаат пристап до вашите коментари, фотографии, допаѓања, податоци што ги споделувате, поврзани апликации итн. Не станува збор за запирање на користењето на Фејсбук, но како што рече Тим Кук, извршен директор на „Епл“ пред неколку дена во Кина, типот на информации до кои можат да пристапат овие компании треба да се регулира со закон или да се ограничи на некој начин, и тука се појавува проширувањето на „Контејнер на Фејсбук“.

Преземете Facebook Contianer

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)