Спречете Mac повторно да побара лозинка по спиење

заклучен екран

Ако компјутерот не е единствена личност што влегува во системот или едноставно сакате да го имате вашиот компјутер безбеден од pryубопитни очи, она што мора да го направите во кој било оперативен систем е да имате лозинка за да се најавите. Истата судбина ја има и на системот OS X на Apple и кога ќе го внесете за прв пат ќе биде побарано да креирате лозинка.

Passwordе ја побарате таа лозинка секој пат кога ќе го стартувате компјутерот и исто така секој пат кога системот ќе заспие. Во случај да сакате да го отстраните тоа системот ќе ве праша за лозинка кога ќе се вратите од одмор, мора да ги следите чекорите што ќе ги објасниме во оваа статија.

Кога ќе го затвориме капакот на нашиот лаптоп MacBook, тој влегува во состојба на мирување. Кога повторно ќе го отвориме капакот, тој повторно ни ја бара лозинката освен ако не сме воспоставиле одредено време за да не го побарате ако не сте биле во суспензија повеќе од тоа време.

Нормално, лозинката се бара веднаш, па секогаш кога ќе го спуштиме капакот или ќе го заспиеме на работната површина на Mac, ќе биде побарана лозинката кога ќе ја напушти оваа состојба. За ОС X не прашувај ни за лозинката по состојбата на одмор следете ги следниве индикации:

 • Одете во Launchpad и отворете го Преференци на системот.
 • Сега мора да кликнете на ставката Безбедност и приватност. Во првото јазиче од прозорецот што се појавува, Генерално, ќе видите дека е активирана за веднаш да ја побарате лозинката.

безбедност-приватност

 • Ако го оневозможиме ова дејство, ќе бидеме прашани дали сме сигурни дека го оневозможивме заклучувањето на екранот. Кога ќе кликнеме на Исклучете ја заклучувањето на екранот Лозинката повеќе нема да се бара при враќање од сон.

порака-безбедност-приватност


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хозе Антонио dijo

  Ви благодариме за објаснувањето: јасно, прецизно, ефикасно. Ова е убаво.