Средниот опсег се облекува убаво, го анализираме LG Q6

За разлика од конкуренцијата како Samsung или Huawei, LG е фирма што подолго време не постигна значителни успеси во средниот опсег, Неговата посветеност кон опсегот G му донесе признание за заслуги, но јасно е дека денес средниот опсег е доминантен на територијата на чиста и тешка продажба, вака двете погоре споменати компании се позиционираа како две со најголем раст во последниве години, луѓето почнуваат да бараат добро, убаво и ефтино во мобилната телефонија, оставајќи малку повеќе настрана високиот и ексклузивен опсег.

Сепак, LG сакаше (и е познато) да го искористи значајниот популарност што ја создаде LG G6 и неговите мали рамки. Вака се фативме за тоа LG Q6, моделот што ја облекува средната низа. Ајде да видиме како се движи овој уред и дали навистина е ефикасен колку што е убав, или има голема разлика помеѓу двата параметри.

Како и секогаш, за да го извршиме прегледот, ќе се задржиме на низа фактори кои се директно поврзани и што ќе не натераат да размислиме. Затоа, дизајнот, хардверот, камерата и сите овие аспекти ќе бидат детално разгледани во овој преглед. Уште еднаш, ве советуваме искористете го нашиот индекс Ако сакате да одите директно на одредени точки од ваш интерес, и без понатамошно одложување, одиме таму.

Дизајн и материјали: Средниот опсег носи смокинг

Јасно е дека светот на мобилната телефонија ќе се фокусира на следниот пробив, телефони без рамка. LG успеа да го искористи тоа со својот фантастичен G6 што се рефлектира во огледало во овој LG Q6. Уредот има не помалку од 13 сантиметри екран, додека ширината е 69,3 милиметри, а дебелината 8,1 милиметри, сето тоа во чекор со неговиот 149 грама тежина. Се соочуваме со уред каде ергономијата е доста проучена, без сомнение.

Страните (шасијата во основа) е составена од Алуминиум 7000, истиот што го користат брендовите како Apple за нивните уреди, што ни дава плус на дизајн, отпорност и леснотија во еднакви делови. Вистината е дека алуминиумот изгледа прилично добро. На левата страна ќе ги најдеме двете копчиња за јачина на звук, додека десната страна се спушта на фиоката за СИМ картичката и копчето за напојување.

За предниот дизајн веќе знаеме што имаме, спектакуларен тринаесет инчен Fullvision екран со заоблени агли. Во горниот дел, малата рамка ги крие сензорите, звучникот и предната камера. За дното имаме само лого на LG во центарот. На задната страна ќе најдеме насликано стакло, како и Q6 индикативно, долниот лев агол го имаме звучникот, а на горниот дел камерата со еднобоен блиц.

Хардвер: Енергијата не е вашата најодлучна точка

Имајќи го дизајнот на еден од најубавите смартфони на пазарот има цена, не ни преостанува ништо друго освен да сметаме дека доколку најмоќниот хардвер на пазарот се скриеше под таа спектакуларна маска, ќе бевме директно пред LG G6. Оттука започнуваат подеми и падови. За да го поместиме тој екран на Fullvision, ќе најдеме процесор Qualcomm Snapdragon 435 од неприкосновен среден опсегБарем, за да го придружуваме овој процесор, ќе најдеме некои добро разгледани 3 GB RAM и 32 GB ROM (меморија), што во комбинација се покажа како повеќе од доволно за преместување на најрелевантните апликации од Google PlayStore.

Во врска со поврзаноста што ја имаме LTE Cat 6 да се обезбеди добра навигација со мобилни податоци, Bluetooth 4.2, Wi? Fi 802.11ac и детали од тимот на LG, нешто што компаниите сè повеќе го забораваат, а Радио FM за целата публика. Задниот звучник возвраќа, звучи прилично добро, иако неговата ситуација создаде одредена фрустрација во неговата секојдневна употреба.

Ова се плус, но сега ќе ги разгледаме минусите. Како прво, уредот страда од она што од моја гледна точка е најголем од неговите дефекти, нема сензор за отпечатоци, што во овој момент може да го позиционира како еден од ретките уреди со среден опсег на кој му недостасува, иако има препознавање на лице Андроид, читачот на отпечатоци стана стандард кој е многу баран од огромното мнозинство на корисници, и без кој јас јас самиот не би знаел како да живеам. Друг детал што треба да се земе предвид е дека му недостасува блиц TrueTone, нешто за што ќе зборуваме подоцна.

Екран и фотоапарат: Предни средни опсези од висока класа

Екранот е навистина спектакуларен 5,5 инчи со виртуелни копчиња, Кога се користи брзо, ни нуди многу живописни бои во прилично добра резолуција, многу над другите средни опсези, со 2160 x 1080p што ни дава вкупно 442 пиксели на инч. Реалноста е дека осветленоста е исклучително добра (над 600 nits) како што можете да видите на фотографиите во прегледот. Исто така, неговиот ранг 18: 9 целосна визија Ве остава веднаш заслепен, тоа е мобилен телефон кој им ги привлекува погледите на оние околу него кои тешко дека ќе можат да утврдат дали сме соочени со среден опсег или висок дострел, предниот дел е многу добро работен од Корејска фирма во овој LG Q6. Исто така, нема да заборавиме дека имаме Долби Визија / HDR.

Треба да се напомене дека предниот панел curубопитно нема 2.5D панел, тоа е Gorilla Glass (како и задниот дел), но имањето рамни рабови денес може да биде шокантно. Од друга страна, овој дизајн фаворизира употреба на калено стакло за заштита, меѓу другото, и покрај фактот дека LG Q6 има неколку сертификати за отпорност, не вклучувајќи го оној за водоотпорност.

Предната камера има сензор од 13MP кој добро се брани во добри услови на осветлување, што можеби трае малку подолго отколку што треба за снимање на фотографиите, нешто разбирливо во рамките на средниот опсег. Меѓутоа, во услови на затворено или при слаба осветленост, бучавата ќе биде верен придружник на нашите фотографии. За предната камера ќе имаме само 5MPСепак, тоа се брани доста добро со оглед на неговиот широк агол способен за снимање 100º слика. Реалноста е дефинитивно дека на ниво на камера LG Q6 во основа го дава она што терминалот од среден опсег го ветува, меѓу другото, гледаме детали како што е недостаток на двоен блиц.

Софтвер и автономија: Андроид 7.1.1 Нугат

На ниво на софтвер ќе се сретнеме Андроид 7.1.1 Нугат, ажурирани на поголема моќност. Сепак, тоа добро го знаете LG има свој слој за персонализација чијашто определба за нејзината потреба ќе ја оставиме на вкусот на секој корисник. Реалноста е дека без да бидат премногу досадни, неговите заоблени пастелни дизајни и рамниот дизајн се прилично пријатни, од друга страна, имаме одредени претходно инсталирани апликации што огромното мнозинство на корисници би сакале да ги игнорираат, но кои можеме да ги оневозможиме како стандард во сесијата за поставки.

Во однос на автономијата, ќе имаме 3.000 mAh, поточно 300 mAh помалку од LG G6, така што имајќи го предвид спектакуларниот, но штедлив екран, како и процесорот од среден опсег, успеавме да стигнеме до крајот на денот и до дел од следниот без многу компликации. Како и да е, батеријата ќе допре до нас за еден ден употреба кај огромното мнозинство на корисници, така што работиме во автономија, се соочуваме со уред кој ја работи својата работа и нема да ни предизвика премногу главоболки.

Нашето искуство со LG Q6

Со LG Q6 се осигураме за исклучително убав уред, тој е дизајниран со одличен вкус, и тешко би било да се каже дека имаме работа со уред од средна класа. Естетскиот дел, како и неговиот неверојатен екран, несомнено се најмногу во прилог на LG Q6. Во однос на хардверот, реалноста е дека се соочуваме со среден опсег кој нема намера да се пофали, толку многу што би можеле да кажеме дека се соочуваме со можеби претерано концизен процесор, сепак, неговата 3 GB RAM меморија ни овозможи да работиме без проблеми со секојдневните апликации. Можеби е времето што завршува со одредување на перформансите на процесорот, кога апликациите ќе почнат да бараат повеќе.

Но, LG Q6 има свои светла, а исто така има и свои сенки, почнувајќи од неразбирливиот факт дека тие изоставија инсталација на читач на отпечатоци, движење што создаде силна фрустрација во неговата употреба. Од друга страна, други детали, како што е употребата на MicroUSB наместо USB-C, или фактот дека имаме прилично воздржана камера со блиц во една боја, го вадат раскошот со кој се соочуваме. строг уред со среден опсег кој чини 349 евра.

Средниот опсег се облекува убаво, го анализираме LG Q6
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
330 a 349
 • 80%

 • Средниот опсег се облекува убаво, го анализираме LG Q6
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 95%
 • Екран
  Уредник: 95%
 • Перформанси
  Уредник: 75%
 • Камера
  Уредник: 70%
 • Автономија
  Уредник: 85%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 79%

Добрите

 • Материјали
 • Дизајн
 • Екран

Contras

 • Без читач на отпечатоци
 • Само процесор

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.