Среќна 10-годишнина, Киндл, електронска револуција за читање

10-годишнина од Амазонскиот поттик

Постојат компании во секторот потрошувачка технологија кои ги револуционизираа пазарите: „Епл“ на интелигентниот мобилен и таблети или Тесла на електрични автомобили - и сега пробај со камионите-. Сепак, гигантот Амазон добро се снајде во еден од секторите во кој најмногу доминира: оној со електронски книги.

Пред точно 10 години на пазарот имаше многу моќни алтернативи: опциите што ги нуди јапонскиот Сони или дури опциите што ги даде шпанската грамата. Сепак, она што Амазон Киндл знаеше да го направи добро е да има вистински екосистем околу него што ќе му олесни сè на крајниот корисник. Кои беа опциите што другите компании ги дадоа за да го пополнат вашиот eReader со содржина?

Знаејќи како да изградите цел екосистем што ќе го ангажира корисникот

Екосистем на апликации поттикне

Во текот на овие 10 години, Киндл се позиционираше како неоспорен број еден во секторот за електронско мастило. Најнезаситните читатели знаат дека тоа е единствениот начин да можете да носите повеќе од една титула со вас; без да мора да носи тежина на грбот; со технологија - е-мастило - што не ги заморува очите и ви овозможува да имате виртуелна библиотека без да мора да ги исполнувате полиците дома.

Исто така, нешто што Амазон исто така знаеше да го направи добро е обложувајте се на мултиплатформата. И, ако го оставите својот Киндл дома, како продолжувате да читате? Ова е уште еден од средствата во корист на уредот и платформата на онлајн гигантот за бизнис. И ви овозможува да имате специфични апликации во секој оперативен систем во секторот: Андроид, iOS, Windows или Mac.

Големи подобрувања во „хардверот“

Платформата Киндл е моќна, но исто така е точно дека уредите мораат да одговараат пригодно. А, ffеф Безос отсекогаш знаел да игра добро карти. За време на овие 10 години, популарниот дизајн на читателот на електронски книги се менуваше. Првите модели имаа тастатура QWERTY комплетен со кој лесно може да се прават прибелешки. Сепак, корисникот мораше да заборави на позадинското осветлување или на екраните на допир во 2007 или 2008 година. Дури кон крајот на 2011 година се појави првиот Киндл со екран на допир: Kindle Touch.

Оттогаш, Амазон не ја напушти таа функција во своите понапредни модели. Тоа е, каталогот денес во 2017 година се состои од 4 различни модели и сите ги оставаат настрана физичките копчиња да им дадеме значење на панелите со повеќе допири за да ја свртат страницата.

Покрај тоа, од компанијата на еф Безос размислувале и за сите можни ситуации на читање. Значи, најдобро беше да се прилагодат некои модели на поретки околности: модели со дисплеј за е-мастило со осветлување за ноќни читатели и од неодамна, модел способен за издржи вода.

Врски од два вида: многу важни за продажбата на Амазон

Поттикне со 3G врска

Се разбира, ако сакавте комплетен читач, требаше да се обложувате на безжични врски, способни да му понудат на корисникот слобода да презема каде било. И така беше: Wi-Fi и 3G конекции се достапни за да можат да се преземаат книги постојано. Покрај тоа, една од главните причини што 3G моделите се добро прифатени е тоа Амазон се грижи да плати за 3G врската на вашиот Kindle; компанијата повеќе се грижи да продолжите да купувате акции и да ја користите нејзината платформа.

Главната „победа“ на Киндл: многу понуди за книги и придружни услуги

Ако некогаш сте влегле во обемниот каталог на е-книги Kindle, ќе видите дека е огромен - тоа е исто како да сте во физичка библиотека каде што можете да најдете кој било наслов. Понатаму, Постојат различни модели на продажба, во кои клиентот мора да процени што ќе биде најдобро за него. Haveе имате Kindle Flash на денот: понуда што обично трае 24 часа во која Амазон ја нуди е-книгата со попуст што може да достигне до 80%.

Исто така, постои можност за преземање наслови без ограничувања - оваа понуда е за незаситни читатели - во која се плаќа месечна претплата од 9,99 евра и ви овозможува да уживате во повеќе од милион наслови или да најдете понуди за книги за помалку од едно евро, 2 евра итн. Овој модалитет се нарекува Поттикне Неограничено.

Платформа за самообјавување: секој може да има своја книга на Амазон

Платформа за самообјавување на Амазон КДП

На крај, но не и најважно, тука е и проблемот во кој Амазон знаеше како добро да ги игра своите карти. Постојат многу писатели кои по завршувањето на замислувањето на своето дело, од која било причина не можат да најдат издавач што ќе ги објави. И еве каде Амазон повторно влегува во игра: компанијата дозволува самостојно објавување под платформата Киндл Директно објавување. И, очигледно, насловите објавени со оваа рута се едни од најпопуларните во преземањата. Се разбира, крајната цена на делото е обично многу привлечна.

Најпродавани книги досега на Амазон Киндл

На порталот Mashable неодамна посочено списокот на најпродавани книги на сите времиња под платформата Киндл бидејќи беше лансиран во 2007 година. Следно, ќе ви оставиме список со наслови на измислени и нефантастични.

Најпродавани книги за фантастика:

 1. Педесет нијанси на сиво (Педесет нијанси 1)
 2. Гладните игри
 3. Во пламен (ПОГЛЕДНИ ИГРИ)
 4. Mockingjay (ПОГЛЕДНИ ИГРИ)
 5. Потемна („Педесет нијанси“, како што раскажа Кристијан Греј 2)
 6. Ослободени Педесет нијанси (Педесет нијанси 3)
 7. Изгубени (НАЈДОБРО ПРОДАВАЧ)
 8. Девојчето во возот (Меѓународна планета)
 9. Слугинки и дами: Најдобар продавач на кој се базира Слуги и дами, едно од најочекуваните изданија на сезоната. (PЕБОТ)
 10. Под иста Starвезда (ОБЛАКО МАСИНИ) од HОН ГРИН (16 октомври 2014 година) Тврда со тврд повез

Најпродавани нефантастични книги:

 1. Непрекината: Приказна за опстанок, еластичност и откуп од Втората светска војна
 2. Небото е вистинско (откривање)
 3. Диви (Рокаболсило Бестселер)
 4. Веслање како еден човек (нордиски книги - капетан Свинг)
 5. Стив sобс (БЕСПродавач)
 6. 5-те јазици на Loveубовта: Тајната на трајната Loveубов (омилени / омилени)
 7. Босипонтанти
 8. Снајперист (американски снајперист - шпанско издание): автобиографија на најсмртоносниот снајперист во историјата на Соединетите Американски Држави
 9. 7-те навики на високо ефективните луѓе - ревидирано и ажурирано издание (компанија и талент)
 10. Бесмртниот живот на Хенриета нема (обелоденување. Наука)

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.